Звездана Шелмић, Небојша Ћалић,

"Ђачки бонтон - лепа реч и гвоздена врата"

Нови Сад, Еуроагент, 1995.

О писцу и делу

Звездана Шелмић је аутор текста овог бонтона, а Небојша Ћалић је илустровао бонтон. Звездана је као писац мање позната, бави се научним радом. Аутори су били толико скромни да нема података о ауторима. Скромност, иначе, јесте врлина и особина лепог понашања.

Задаци уз књигу

  1. Уводну поучну причу "Лепо понашање" написао је један филозоф Артур Шопенхауер. Ко чини колектив или заједницу бића у овој причи? У којој ситуацији и како они једни другима помажу да им живот буде лакши? Зашто се у том настојању прасад ипак муче? Закључи шта је лепо понашање и да ли је лако бити културан. Зашто није лако, шта се очекује од културног човека?
  2. Наведи шо више значења бонтона, и шта све бонтон подразумева. Како и одакле учимо правила бонтона? Наброј према коме и према чему све треба да се лепо понашамо.
  3. Обавезно прочитај одељак Шта треба да знамо. У том одељку аутори нам кроз причу објашњавају која су основна правила лепог понашања. Ти цео так одељак скрати тако што ћеш по тачкицима набројати по једну заповест шта није лепо радити, односно шта треба да радиш. Води рачуна да се у једном пасусу прича о једној теми лепог понашања, а ти цео пасус треба да сажмеш (скратиш) у једну свима јасну заповест. Пошто пасуса има 11. и ти би требало да имаш толико заповести. Можеш и да илуструјеш те заповести цртежима, ако не сваку, онда неке, или се договори са другарима да свако од вас илуструје по једну-две, како бисте имали све илустрације, а да се не понављају исте.

Кад урадиш 1. ниво, ради

  1. Одабери шта ћеш да проучаваш - учтиво понашање према: а) старијима, б) млађима од себе, в) вршњацима. Прочитај одељке о ономе што си изабрао и наведи у три колоне :
    • облике понашања које поштујеш у опхођењу према изабраној групи;
    • облике понашања које не поштујеш;
    • облике понашања који нису споменути у књизи, а ти знаш да их су оне вид лепог понашања и да их треба поштовати.
  2. У бонтону су изнесена правила лепог понашања на неким местима на којима се затичемо свакодневно: а) за столом и ван стола, б) у саобраћају, в) у гостима, г) на културним местима као што су концерти, музејима, позориштима итд. Кад проучиш која су правила на овим местима, издвој их и распореди у четири колоне. Ако поштујеш то правило, стави + пред њега, а ако не поштујеш, стави - знак. Затим се сети једне ситуације на било ком од ових места када се понашао тако да се не поносиш собом јер није у складу са тим правилима. Препричај ту ситуацију и напиши како се та ситуација може поправити.
  3. Последњи део у књизи садржи 4 приче твојих вршњака које показују како се они понашају у току једног дана, обављајући своје свакодневне задатке и живећи са други људима и бићима. Обавезно прочитај приче, па се са другарима подели у групе и групи прочитајте детаљно једну одабрану причу: Миша, Неша, Вера, Маја. У 4 колоне издвој:
    • облике понашања које јунак и аутор приче поштује;
    • уз облик понашања који је по бонтону напиши како би ти подстакао или наградио јунака да му покажеш да је добар и да је на правом путу;
    • облике понашања које јунак не поштује;
    • уз онај облик понашања који јунак не поштује напиши меру - како би га казнио.

Кад урадиш 1. и 2. ниво, пређи на

  1. У одељку "У школи" и "На ходнику" (школском) прочитао си много правила лепог понашања које ти и твоји другари свакодневно примењујете или кршите. Зато попиши та правила из бонтона што краће и поред сваког унеси оцену од 1 до 5. Ако се у твом одељењу то правило поштује скоро стално и скоро сви, напиши 5. Ако се поштује, али има пар изузетака, онда је то 4. Ако се поштује половично, онда је 3. Кад већина не поштује правило, онда је то 2, а кад скоро нико не поштује, осим пар појединаца, онда је то 1. Пошто уочиш који су проблеми у твом одељењу, покушај да смислиш како би поправио понашање тамо где су оцене 1, 2 или 3. Шта би предузео, како преваспитао појединце.
  2. У твом одељењу сигурно има и облика понашања која нису поменута у бонтону а хвале су вредна или су непожељна. Попиши такве, у бонтону, непоменуте облике понашања, и направи кућни ред одељења. Обавезно предвиди и симболичне награде и казне за оне који се придржавају, или не придржавају кућног реда одељења.
  3. У ђачком бонтону имаш део који се односи на правила понашања при коришћењу апарата и телефона, фиксног. Данас су два најчешћа апарата које користимо мобилни телефон и рачунар. Допиши правила лепог понашања за себе и своје вршњаке и коришћење мобилног телефона у кући, у школи, на улици, у друштву. У правилима наведи и како би требало да пишеш СМС поруке телефоном. На крају са другарима драматизуј један пример културног разговора телефона са другаром и један непристојан разговор.

Приказ и задаци: Славица Јурић