Јелисавета Николић:

"Погледај ме, погледај се"

Београд, Народна књига, 1977.

О писцу и делу

Јелисавета Николић је била наставница књижевности у једној београдској гимназији. Водила је успешну драмску секцију и успут писала и књиге за младе.

Тако је настао и овај несвакидашњи бонтон у чијем поднаслову стоји да су посреди разговори о лепом понашању. И више од обичних разговора, ово је бонтон у причама.

ОВДЕ можеш прочитати или преузети књигу у електронској форми.

Задаци уз књигу

Погледај себе

  1. Користећи правила изнесена у поглављима: Упознајмо се, У свом дому, Ситнице, да ли? (3 - 39. страна) наведи како ћеш и шта ћеш урадити у следећим ситуацијама и приликама.
      • представити свог новог пријатеља другом свом пријатељу;
      • поздравити другара и његову маму које си срео заједно у граду;
      • средити своју собу или кутак и свој радни сто;
      • обавити јутарњу хигијену;
      • обући на тренинг, у школу, на концерт, на купање, у биоскоп, на рођендан;
      • радити док старији разговарају, а ти би да питаш нешто или се укључиш у разговор;
      • за столом на којој је омиљена храна али је нема довољно.
      • урадити са различити поклонима које добијеш за рођендан.
  2. Са списка места у поглављима На спортским теренима и На јавним местима, одаберите бар једно место на којем најчешће боравите, а највише три таква места. Попишите сва правила лепог понашања које бонтон предвиђа за то место/а. Поред сваког правила ставите + ако се тако ви понашате, а - ставите поред оних правила која често или понекад прекршите. Објасните зашто се не понашате у складу са бонтоном баш у свему.
  3. Са списка места у поглављима Путујемо и На јавним местима одабери најмање једно, највише три места на којима никад нисте били или врло ретко идете, а волели бисте. Напишите како ћете се припремити за та места: шта ћете обући, како се понашати и о чему водити рачуна кад се нађете на том месту. Ако постоји правило које предвиђа бонтон, а ти знаш да ћеш га тешко испунити, објасни зашто.

Кад урадиш 1. ниво, ради

Погледај себе и друге

  1. У поглављу Како говоримо прочитај наслове Како говоримо и Речи треба мерити.
    • Издвој правила доброг и културног говорника и направи план како и сам временом можеш да постанеш добар говорник.
    • Посебно напиши правила која ћеш упражњавати да би био добар и пажљив слушалац.
    • Као опомену, на крају издвој десетак арго или жаргонских речи које твоја генерација користи, а које нису лепе и културне. Напиши њихово значење и шта саветујеш - коју реч треба да користе уместо те жаргонске.
  2. У поглављу Како говоримо упореди садржај одељка Хало, ко је тамо са данашњом ситуацијом јер данас сви имамо мобилни телефон, а некада смо користили само фиксни. Издвој правила из бонтона која су важна за коришћење фиксног телефона и телефонског разговора у једну колону. У другу колону допиши 10 правила која су типична за коришћење мобилног телефона, поготово за његово коришћење у школи.
  3. Пажљиво прочитај цело поглавље У школи. Издвој из тог поглавља у књизи све ситуације и облике понашања који су исти као у вашој школи или одељењу. Унеси их у колоне: 1. Ситуација - где ћеш кратко навести ситуацију и место; 2. Непожељни/ некултурни облици понашања; 3. Пожељни/ културни облици понашања. Од свих пописаних ситуација и појава одабери једну која се десила у твојој школи или одељењу и у којој си ти имао неку дужност и утицао да се ситуација разреши слично као у књизи или другачије. Опиши ту ситуацију и процени своју улогу и улогу других учесника са становишта културе лепог понашања. Оцени понашање свих учесника оценама од 1 до 5.
  4. У поглављу Ђачка посла пажљивије и дубље проучите поједине одељке по сличности теме, Ту су одломци који говоре о личним стварима сваког ђака и одељци о особинама које код себе и негујемо и показујемо, а код других ценимо или им замерамо. Ђачка посла можете проучавати свако за себе и у групама или у пару. Довољно је да одабереш једну од тачкица
    • А. По чему су тематски слична три одељка: Позајми ми молим те, Динар по динар, Ко је у праву? Препознај и запиши све ситуације у одељењу и вршњачкој групи које се помињу у бонтону. Поред оних које се често дешавају и код вас у одељењу стави 1, 2 или 3 знака Х (Х – често, ХХ – чешће, ХХХ-најчешће). Затим поред сваке ситуације наведи као особину коју показују појединци . Особину искажи придевом или описујући са неколико речи. На крају наведи какав је твој став према тој особини, појави. Полазећи од примера у бонтону направи разлику између следећих особина и појава:
        • шкртост / штедљивост; чување тајне / лаж;
        • подсећање / шапутање;
        • преписивање / крађа;
        • помоћ другом / злоупотреба пријатељског поверења.
    • Б. У разговорима Јесмо ли увек тактични, Да ли понекад измишљамо препознаћеш неке своје особине и особине својих вршњака. Именуј и препиши што више особина и поступака који се помињу у поглављима, на пр.: гунђање, мрзовоља, равнодушност, природност итд. Сваку од њих објасни. Зашто се неке од тих особина сматрају некултурним понашањем, тј. како и када особине могу бити „некултурне“. Издвој једну особину коју сматраш најгором и најнекултурнијом. Зашто? Како би је изменио код себе или других? У истим разговорима/ одељцима срећеш и неке поучне приче и ликове из литературе. Сазнај ко је барон Минхаузен и коме би дао надимак по барону, тј. какве тај особине има. Какве особине би имао и како би се понашао неко кога би назвао Ветар по поучној причи о ветру и Сунцу.
    • В. Обрати пажњу на одељке Наше књиге, Ђачка торба, а у њој и Ах, та школска кецеља која говоре о личним ђачким стварима: уџбеницима и књигама, ђачкој ташни и школској униформи. Нацртајте себе са ђачком ташном и у униформи какву би волео и могао да носиш у школу. Уз цртеж:
        • набројте бар 3 аргумента за униформу и бар три против ђачке униформе;
        • које ствари садржи ташна и како их чувате да би дуже трајале и добру послужиле;
        • наведите кога сте све увредили и шта све не поштујете када намерно уништавате уџбенике.

Кад урадиш 1. и 2. ниво, пређи на

Моје, твоје и опште добро

  1. Размисли да ли школе спадају у материјална или нематеријална добра, чије су добро школе, ко их је градио и од каквих средстава. Зашто се школе сматрају општим добром, а не оних људи који су учествовали у грађењу? Пронађи на интернету или у енциклопедијама бар један пример школе или зграде намењене младима за образовање коју су саградили имућни људи српској омладини, ученицима, деци, народу. Обавести се о самој грађевини и оном ко ју је саградио - задужбинару бирајући најбољи извор из којег ћеш се обавестити. Своја сазнања о задужбинару и његовој задужбини напиши у два пасуса који треба да садрже информације написане следећим редом.
    • Укратко напиши основне податке о аутору, његовом пореклу и животу (укратко), а ако можеш да нађеш његову слику и поставиш у пост било би одлично; ако не, можеш и на часу;
    • О грађевини напиши место где је саграђена, време кад је саграђена, са каквом наменом. Опиши укратко како изгледа, како је трајала кроз време, ко се о њој бринуо и како данас изгледа и чему служи. Слику постави сам или на часу.
    • На крају свог текста буди поштен према интелектуалној својини оних који су чланке или књиге написали и одакле си ти сазнао о тој теми. Наведи име и презиме аутора текста; назив текста; име књиге/ енциклопедије или име сајта на ком си то прочитао. Ако си користио интернет као извор, налепи и адресу чланка. Припреми се да са библиотекаром и учитељицом причаш зашто је то навођење важно и о поштовању интелектуалне својине.
  2. Ако постоје материјална добра, постоје и нематеријална добра која се не могу опипати, а служе нечему добром и за добро. Тако на пример српски народ има химну, веру, славну историју и то су нека наша нематеријална добра; твоја породица има крсну славу и углед; ти имаш имендан и особине које си наследио од предака, имаш своје знање и своја осећања и јединствене особине. Све су то нематеријална добра. Шта је у школи нематеријална добро и чија је то све својина? Наведи нематеријалну својину која припада теби и другу. Може ли се таква својина украсти, позајмити, поклонити, ставити на располагање другима да буде заједничка...? Наведи примере. Изведи правила понашања према туђој нематеријалној својини у школи: саставу, задатку, контролном, доброј идеји итд. одреди симболичне или праве казне за некултуран однос према туђој нематеријалној својини (интелектуална својина) у школи.
  3. У поглављу На јавним местима, посебну пажњу обрати на разговор На степеништу. Реч је о заједничком степеништу у кући односно згради. На основу тог разговора, напиши сличан разговор о степеништу у школи под називом на школском степеништу. Разговор нека садржи опис најнекултурнијих и опасних ситуација које се теби и твојим другарима дешавају на степеништу у ходницима школе. На основу описаних ситуација, изведите правила понашања на степеништима по ходницима којима се избегавају неугодне ситуација на одморима, пре и после наставе. У правила укључи све кориснике: ђаке, настанике, родитеље, запослене у школи, госте. Одлично би било кад би илустровао сцене некултурног понашања на степеништу и исту ту сцену када би се сви понашали по правилима.
  4. Када си упознао овај необични бонтон кроз његове разговоре о лепом понашању, покушај што краће да дефинишеш шта је то лепо понашање. Можеш да користиш цитат из књиге. При томе поштуј туђу интелектуалну својину по правилима које си начуо. Пронађи египатски натпис о важности књига и наведи какав је споменик оставила ова књига у твом срцу.

Приказ и задаци: Славица Јурић