Мошо Одаловић,

"Завичајни буквар"

Нова Пазова, Бонарт, 2002.

О писцу и делу

Момчило Мошо Одаловић (1947 - ) је дечји песник. Добитник је више награда за своје дело, а носилац је " Змајевог штапа"- почасне награде Змајевих дечјих игара. Рођен је у Старом Грацком, на обали реке Ситнице, под Голеш планином. Волео је свој завичај, а током живота упознао је и друге делове своје отаџбине и сагледао све њене лепоте.

Књигу Завичајни буквар наменио је деци са жељом да их упозна са многим лепотама којима обилује сваки завичај. Овде можеш наћи најразличитије песме, изреке, обичаје , игре и много занимљивих ствари у вези са завичајем. Надам се да ће те читање ове књиге инспирисати да и ти даш неки прилог пишући о свом завичају и на тај начин обогатиш знања својих вршњака и боље упознаш своју домовину. Овај буквар као и сваки други буквар, пружа ти основна знања о завичају, а на теби је да их даље изграђујеш.

ОВДЕ можеш прочитати или преузети књигу у електронској форми.

Задаци уз књигу

  1. Шта мислиш због чега је Мошо Одаловић написао ову књигу и назвао је буквар? Коме је обично намењен сваки буквар? Коме би поклонио ову књигу и због чега? Које је садржаје и због чега одабрао писац да би нам приближио лепоте завичаја? Шта си очекивао/ла, а шта добио/ла након читања ове књиге?

Кад урадиш 1. ниво ради

  1. Које садржаји у књизи су су те:
    • навели да размишљаш
    • насмејали
    • били најзанимљивији
  2. Пронађи везу између:
    • зрна пшенице и завичаја
    • игре и извора
    • Са ким би упоредио ласте описане у буквару?
  3. Открио си различите врсте поздрава код нас. Наведи, протумачи па одабери поздрав који ти се највише допада. Образложи свој избор.
  4. Распитај се код рођака, комшија и твојих старих, каквим су се они поздравима обраћали једни другима, па их упореди са начином на који се твоји вршњаци данас поздрављају. Због чега је дошло до таквих промена?
  5. Које обичаје описане у књизи можеш повезати са својим завичајем, а који се прослављају на другачији начин?
  6. На крају буквара пронаћи ћеш текст " Били смо код деде". Пажљиво га прочитај. Има ли поштовања међу члановима његове породице? На основу чега то закључујеш? Шта мислиш ко заслужује најдубље поштовање и због чега? За чим жале, а чему се радују деда и бака, родитељи овог дечака?

Кад урадиш 1. и 2. ниво пређи на

  1. Мислиш ли да је оправдано назвати ову књигу "Завичајни буквар незаборава" и због чега?
  2. Шта би ти из свог завичаја желео да сместиш у ову књигу? Састави краћи текст о томе.
  3. Књига не зна за границе, значи да је овај писац глас о свом завичају послао у свет, да многе упозна са лепотама и особеностима свог завичаја. Знаш ли још неке људе који су глас о свом завичају ширили светом? Распитај се па напиши шта си сазнао/ла.

Приказ и задаци: Драгана Менчик, Бранка Радовановић