Бошко Ивков,

"Земља и рашће" -

Читанка Војводине (одломци)

Нови Сад, самостално издање, 2000.

О писцу и делу

Академик Бошко Ивков (1942-2010) српски је писац рођен у Стапару код Сомбора, а живео је у Новом Саду. Ивков је писац чија је највећа и опсесивна тема Војводина - њена земља и све што расте и живи на њој - рашће. Торачшће су и биљке и животиње, људи и њихове приче и усуди, али и птице и кукци, па и ваздух, плесан, зенити и све што чини једно поднебље.

Његова књига Земља и рашће је његово животно дело и сам његов живот. Читајући је свој ће живот препознати сви који живе у Војводини, али и људи свих поднебља који воле и разумеју поднебље у којем живе. Књига Земља и рашће има поднаслов - читанка Војводине, а тих читанки је досада изашло чак девет делова. Због посебног лирског, есејског стила, пробрали смо за тебе одабране одломке о Војводини која је и твоја земља.

Шта о Војводини и себи каже Бошко Ивков погледај у кратком видео-снимку:

На корицама књига "Земља и рашће" налазе се слике чувеног сликара из Шида Саве Шумановића. Галерију његових слика по годинама настанка погледај на временској оси сајта галерије у Шиду.

Сава Шумановић је војвођанске и сремске пејзаже сликао бојама. Бошко Ивков војођанске пејзаже сликао је речима.


ОВДЕ можеш прочитати или преузети одабране одломке књиге у електронској форми.

Задаци уз књигу

  1. Пажљиво прочитај уводни текст О равници. Одабери један пасус и пронађи речи које не разумеш у речнику или интернету да би разумео њихово значење. Те речи попиши и напиши њихово значење. Одреди о чему говори писац у одабраном пасусу и напиши у једној реченици. Затим напиши којим речима и песничким сликама је описао и изнео оно о чему говори.
  2. Уочи целине у тексту О земљи...
  3. У тексту О паорској кући одреди наслов дела текста (четврти део по реду) на основу онога о чему се у том делу пише и говори. Образложи свој предлог наслова.

Кад урадиш 1. ниво ради

  1. У тексту О равници у одабраном пасусу подвуци све песничке слике и растумачи их. Препиши их и поред напиши тумачење. Имај на уму да у песничким сликама, речи нису употребљене у буквалном значењу, него у пренесеном и мораш их тумачити.
  2. У тексту О земљи, пронађи шта земља значи за паора који има своју земљу, која су значења везана за оне који немају земље, а која за оне који имају земљу, али је не раде. Значења разврстај у три: "земљаш" , "беземљаш" и "парлог". Наравно, откриј шта је то парлог.
  3. У тексту О паорској кући својим речима напиши шта у паорској кући спада у горње, свето, парадно, а шта спада у доње, профано, радно. Пронађи значење речи профано. При попису, попиши категорије - како се неки предмети једном речју називају, а не све предмете појединачно.

Кад урадиш 1. и 2. ниво пређи на

  1. Покушај да ислуструјеш одабрани пасус из текста О равници. Твоја слика нека представља оно што је у пасусу описано. Технику сликања бирај, али нека буде минијатура. Опиши своју слику - шта си из текста представио на слици. Слику скенирај или усликај и приложи у свој дневник.
  2. Направи плакат са свим значењима земље за паора, као и оног што нема земље или му је земља терет на основу текста О земљи. Плакат можеш да радиш групно. Плакат мора да садржи слику и текст.
  3. Направи сликовни речник за мање познате речи из текста О паорској кући. Речи нека обухватају делове куће и окућницу - објекте и делове ван куће, у дворишту и башти. Речи прво пронађи, па с другарима подели посао: ко ће које речи да тумачи и илуструје, како се не бисте понављали. Сваку реч исписујеш, тумачиш и илуструјеш на једном картончићу, а тумачићеш најмање 7 речи. Картончиће у групи послажи по азбучном реду.

Приказ и задаци: Славица Јурић