Zespołowe projekty studenckie 2 / Team project

Strona archiwalna.

Proponowane tematy w semestrze zimowym 2022/2023:


Electrodynamics: Problems and solutions,

Prof. dr hab. Marek Trippenbach, Marek.Trippenbach@fuw.edu.pl

1. grupa w USOS, grupa zamknięta

The goal of the project is to prepare problems (with solutions) for lectures held at the Department of Physics Warsaw University.

List of students engaged in the project: Bartosz Pałuba, Monika Adamowska, Norbert Mokrzański, Przemysław Oliwa. 

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Popularyzacja fizyki medycznej wśród licealistów.

Dr Józef Ginter, Jozef.Ginter@fuw.edu.pl, Mgr Jarosław Rybusiński, Jaroslaw.Rybusinski@fuw.edu.pl

2. grupa w USOS, grupa zamknięta

Celem Zespołowego Projektu Studenckiego będzie skuteczne rozpropagowanie podstawowej wiedzy z zakresu fizyki medycznej wśród licealistów i zainteresowanie ich tą dziedziną fizyki. Projekt będzie dążył do zdobycia jak największej liczby odbiorców za pośrednictwem nowoczesnych metod komunikacji internetowej.

Cel zostanie osiągnięty poprzez stworzenie profilu na portalu Instagram. Zadaniem zespołu będzie opracowanie materiałów (postów), które będą ukazywać się co tydzień w ramach trzech bloków tematycznych:

1. części wprowadzającej, w której zaproszony przez studentów ekspert wprowadzi odbiorców do danego tematu

2. części pokazowej, w której studenci przedstawią praktyczne wykorzystanie omawianych tematów

3. części rozrywkowej, w której studenci między innymi postarają się obalić najpopularniejsze mity dotyczące omawianego zagadnienia.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Promieniowanie jonizujące w naszym środowisku.

Dr hab. Jan Kurpeta, jkurpeta@fuw.edu.pl

3. grupa w USOS

W naszym otoczeniu występują rozmaite źródła promieniowania jonizującego. W większości są to samorzutne przemiany występujących w naturze izotopów promieniotwórczych o okresach połowicznego zaniku porównywalnych z wiekiem Ziemi. W niektórych sytuacjach obserwujemy promieniotwórczość wywołaną działalnością człowieka, na przykład w laboratoriach czy w pobliżu reaktora jądrowego. W ramach projektu wykonamy pomiary energii i natężenia promieniowania emitowanego przez źródła naturalne i sztuczne. Na tej podstawie dokonamy rozpoznania izotopów emitujących badane promieniowanie i określimy ich pochodzenie. Osoby zainteresowane zdalną kontrolą układu pomiarowego, mogą wziąć udział w rozwijaniu takiego systemu opartego o platformę Raspberry Pi. Uczestnicy projektu w porozumieniu z prowadzącym będą mogli zmierzyć promieniowanie przygotowanych przez siebie próbek ze środowiska.


Uruchomienie teleskopu astronomicznego do zadań lidarowych.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, Dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

4. grupa w USOS, grupa zamknięta

W Pracowni Spektroskopii Laserowej zbudowany został teleskop Newtona o średnicy 250 mm przeznaczony do rejestracji sygnałów lidarowych. Jesteśmy w posiadaniu wszystkich części. Jednak teleskop ten nigdy nie został uruchomiony. Zadaniem zespołu będzie złożenie go, zamontowanie w nim kamery i zmierzenie jego podstawowych parametrów, w tym określenie przydatności do rejestracji sygnałów pochodzących od impulsów laserowych rozproszonych w atmosferze.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Uruchomienie teleskopu bliskiego pola.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, Dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

5. grupa w USOS, grupa zamknięta

Pracownia Spektroskopii Laserowej posiada teleskop Newtona o średnicy 130 mm. Do tej pory przeznaczony był on do rejestracji sygnałów lidaru polaryzacyjnego. Zadaniem zespołu będzie przekształcenie go w teleskop "widzący ostro" w zakresie jak największym w polu bliskim. W tym celu po uruchomieniu zostanie zamontowana w nim kamera i zmierzone zostaną jego podstawowe parametry. Celem jest wykorzystanie go w lidarze bliskiego pola.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Układ do badania statystyki światła.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl

6. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zamknięty, już zrealizowany.


Uzupełnienie bazy danych zadań Olimpiady Fizycznej.

Prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, Andrzej.Wysmolek@fuw.edu.pl

7. grupa w USOS

Projekt jest kontynuacją prac nad  bazą zadań z Olimpiad Fizycznych od początku jej istnienia do dziś. Zadania istniejące tylko w formie papierowej wymagają cyfryzacji, a następnie ponownej edycji prowadzącej do ujednolicenia formy tekstów zadań i ich rozwiązań oraz wykonania nowych rysunków.  Bardzo ważnym elementem projektu jest przypisanie zadaniom odpowiednich słów kluczowych ułatwiających wyszukiwanie w bazie  dostępnej ze strony internetowej Olimpiady Fizycznej. 


Krok w stronę zrozumienia układów podwójnych gwiazd z długim okresem (ang. Double Periodic Variables).

Dr hab. Radosław Poleski, rpoleski@astrouw.edu.pl

8. grupa w USOS

Niektóre układy podwójne wykazują dodatkową zmienność z okresem ok. 35 razy dłuższym niż okres orbitalny. Dokładna przyczyna takich zmian nie jest znana. W ramach projektu studentki/-ci podejmą jeden z kroków w celu lepszego zrozumienia dodatkowej zmienności. Może to być porównanie takich układów w różnych galaktykach, wyszukanie nowych układów tego typu lub analiza statystyczna dużej liczby układów. Dokładny temat zostanie ustalony przez zainteresowane osoby.


Gwiazdy zmienne typu RR Lyr zmieniające mod pulsacji.

Dr hab. Radosław Poleski, rpoleski@astrouw.edu.pl

9. grupa w USOS

Gwiazd pulsujące typu RR Lyr pulsują w jednym lub w dwóch modach. Mody te łatwo rozróżniamy na podstawie pomiarów jasności, gdyż różnią się one okresami i kształtami krzywych zmian blasku. Wśród setek tysięcy gwiazd typu RR Lyr znanych jest zaledwie kilka przypadków gwiazd, które zmieniają mody pulsacji - w ciągu kilku miesięcy lub lat pojawia się lub znika jeden z modów. Celem projektu jest wyszukanie kolejnych takich obiektów lub oszacowanie, jak często zachodzą zmiany modów pulsacji. Wykorzystane będą istniejące bazy danych astronomicznych, w tym bogaty materiał projektu OGLE realizowanego w Obserwatorium Astronomicznym UW.


Zadania z symulacji komputerowych w fizyce.

Prof. dr hab. Jakub Tworzydło, Jakub.Tworzydlo@fuw.edu.pl

10. grupa w USOS, grupa zamknięta

Celem projektu jest opracowanie ćwiczeń, które pozwolą studentom lepiej przyswoić sobie i potrenować metody symulacji komputerowych. Uczestnicy projektu samodzielnie, lub w zespole, będą rozwiązywać zagadnienie na podstawie podanej literatury. Następnie opracują konieczny wstęp teoretyczny, wskazówki praktyczne i przykładowe wyniki symulacji. Proponowane zagadnienia: 1) gra w kokosy, 2) chaos zderzających się dysków, 3) fraktale na zamówienie, 4) procesy stochastyczne w komórce, 5) powstawanie wzorów biologicznych. Lista zagadnień może ulec modyfikacji, według zapotrzebowania uczestników.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Universal mini-shutter for epitaxial methods [electronics + 3D-printing].  /

Uniwersalny mini-shutter do metod epitaksjalnych [elektronika + druk 3D].

Mgr Mihai Suster, Mihai.Suster@fuw.edu.pl

11. grupa w USOS


Optical glossary 2.0. / Słowniczek optyczny 2.0.

Mgr Mihai Suster, Mihai.Suster@fuw.edu.pl

12. grupa w USOS

The aim of this project is to improve our optical glossary to make it a reliable source for studying optics. The main task is to add more items. Current state: https://optyka.uw.edu.pl/en/dictionary/

/

Celem projektu jest ulepszenie naszego słowniczka optycznego w taki sposób, aby stał się jeszcze lepszym źródłem informacji dla studentów optyki. Głównym zadaniem jest zwiększenie bazy pozycji w słowniczku. Aktualny stan: https://optyka.uw.edu.pl/slownik/


Fizyka produkcji lodów.

Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl

13. grupa w USOS

Lody to mieszanina roztworu cukru w mleku, poddana procesowi zamrażania w warunkach intensywnego mieszania. Proces produkcji lodów jest skomplikowany technologicznie, wymaga bowiem dopasowania technologii mieszania do skal czasowych termodynamicznych procesów wymiany ciepła i krzepnięcia. Celem projektu jest zbadanie fizyki tego procesu i charakteryzacja powstającego produktu przy pomocy zaawansowanych metod obrazowania mikroskopowego. Opracowane protokoły będą zastosowane do optymalizacji procesu produkcji lodów azotowych– wegańskich i mlecznych – serwowanych podczas Dnia Fizyka.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Przygotowanie doświadczenia z komórką Hele-Shawa w Pracowni Mechaniki Płynów.

Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl

14. grupa w USOS

Celem projektu jest uruchomienie i przetestowanie komórki Hele-Shawa do demonstracji dwuwymiarowego przepływu lepkiej cieczy. Komórka Hele-Shawa wraz z wyposażeniem umożliwiającym zestawienie układu (przewody doprowadzające, pompa) zostanie zakupiona od producenta. Komórka używana będzie w demonstracjach wykładowych i ćwiczeniach laboratoryjnych zjawiska przepływów laminarnych o niskiej liczbie Reynoldsa, przepływów w ograniczonej geometrii, przepływu Poiseuille’a oraz opływu dwuwymiarowych ciał przez strumień cieczy. Zestaw pomiarowy składa się z komory, w której można umieszczać opływane przedmioty, co umożliwia demonstracje oraz przeprowadzenie praktycznych pomiarów przy użyciu kamery i znaczników PIV, oraz akcesoriów niezbędnych do zestawienia układu. 


Uruchomienie i kalibracja tunelu aerodynamicznego w Pracowni Mechaniki Płynów.

Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl, Prof. dr hab. Szymon Malinowski, Szymon.Malinowski@fuw.edu.pl

15. grupa w USOS

Celem projektu jest uruchomienie i kalibracja tunelu aerodynamicznego. Wykonany z plexiglasu o rozmiarach ok. 80x80x200 cm, z napędem w postaci macierzy wentylatorów do chłodzenia komputerów, oraz stosowanymi zamiennie: siatką do generacji turbulencji i „plastrem miodu” do laminaryzacji przepływu, będzie wykorzystany do ćwiczeń laboratoryjnych i pokazów z mechaniki płynów: badania opływu, zjawiska oderwania strugi i turbulencji. W ćwiczeniach laboratoryjnych możliwe będzie wykonywanie pomiarów: prędkości przepływu z wykorzystaniem klasycznej anemometrii z grzanym drutem (CTA) oraz wizualizacji przepływu i pomiaru dwóch składowych prędkości z wykorzystaniem anemometrii obrazowej (PIV). Studenci wezmą udział w projektowaniu i konstrukcji oraz testach gotowego urządzenia. 

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Grupa techniczna.

Dr Piotr Nieżurawski, Piotr.Niezurawski@fuw.edu.pl

16. grupa w USOS, grupa zamknięta

Rejestracja do grupy wyłącznie po uzgodnieniu z opiekunem.


Pomiar i kontrola parametrów wiązek laserowych.

Mgr Sebastian Borówka, s.borowka@cent.uw.edu.pl

17. grupa w USOS, grupa zamknięta

Celem projektu jest pomiar parametrów wiązki laserowej w bliskiej podczerwieni przy pomocy kamery, a następnie wykorzystanie narzędzi obliczeniowych optyki geometrycznej oraz elementów optycznych, takich jak przekrzywione soczewki, do modyfikacji parametrów wiązki laserowej. Zadaniem zespołu będzie przygotowanie układu optycznego pozwalającego w powtarzalny sposób mierzyć parametry wiązek laserowych, wykorzystanie oprogramowania obsługującego kamerę do zbierania danych i opracowanie metody pozwalającej zmieniać parametry wiązek, m.in. redukować astygmatyzm. Konieczna może okazać się również kalibracja kamery.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Organizacja 11 edycji  międzynarodowej konferencji Aspects of Neuroscience.

Dr hab. Jarosław Żygierewicz, prof. ucz., Jaroslaw.Zygierewicz@fuw.edu.pl

18. grupa w USOS, grupa zamknięta

Konferencja odbędzie się w dniach 24-26 marca 2023 r. na Wydziale Fizyki.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Archiwum: 2021/2022 lato

Zasady realizacji zespołowych projektów studenckich