Zespołowe projekty studenckie 1

Strona archiwalna.

Proponowane tematy w sem. letnim 2022/2023:


Konkurs robotów - roboty sumo!

mgr Piotr Kaźmierczak, Piotr.Kazmierczak@fuw.edu.pl

1. grupa w USOS, grupa zamknięta

W ramach Zespołowych Projektów Studenckich organizowany jest przez Makerspace@UW, konkurs robotów sumo. Chętne grupy zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu na stronie: http://makerspace.uw.edu.pl/pl/konkursy/. W konkursie mogą brać udział grupy które dopiero rozpoczynają naukę robotyki i chcą się czegoś nowego nauczyć. 

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Budowa i uruchomienie komputera analogowego.

mgr Przemysław Słota, Przemyslaw.Slota@fuw.edu.pl

2. grupa w USOS

Celem projektu jest zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie analogowego urządzenia elektronicznego mogącego rozwiązywać równania różniczkowe (komputer analogowy). Projekt wymaga zaangażowania grupy o umiejętnościach/zainteresowaniach elektro-inżynieryjnych (etapy projektu i budowy) a także tych z zakresu wyższej matematyki (etap uruchomienia). Gotowy komputer analogowy będzie wykorzystywany w trakcie pokazów do wykładu z elektroniki dla studentów naszego wydziału.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Mapowanie oddziaływań białko-ligand metodą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego.

dr Marcin Warmiński, Marcin.Warminski@fuw.edu.pl

3. grupa w USOS

Badanie sposobu wiązania ligandów przez białka oraz oddziaływań pomiędzy białkami jest bardzo ważnym etapem poznawania naturalnych procesów komórkowych, a także projektowania nowych leków. W przypadku niewielkich białek rozpuszczalnych w wodzie, oddziaływania te można obserwować za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego, śledząc zmiany częstotliwości rezonansowych poszczególnych atomów białka (np. na widmie korelacyjnym 1H-15N HSQC) w miarę dodawania liganda (tzw. eksperyment Chemical Shift Perturbation). Przedmiotem projektu będzie ustalenie sposobu wiązania chemicznie modyfikowanych analogów końca 5' mRNA przez białkowy czynnik inicjujący translację 4E, który to proces jest uważany za etap limitujący szybkość syntezy białek w komórkach. Zadaniem studentów będzie przygotowanie przygotowanie kompleksów z analogami końca 5' mRNA oraz zarejestrowanie i interpretacja widm 15N HSQC.


Baza danych zadań Olimpiady Fizycznej II.

prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, Andrzej.Wysmolek@fuw.edu.pl

4. grupa w USOS

W ramach projektu przygotowywana jest  baza zadań z Olimpiady Fizycznej. W pewnych przypadkach wymaga to cyfryzacji, a następnie (w miarę możliwości) ponownej edycji prowadzącej do ujednolicenia formy tekstów zadań i ich rozwiązań, które są aktualnie dostępne tylko na papierze. Bardzo ważnym elementem projektu jest przypisanie zadaniom odpowiednich słów kluczowych ułatwiających wyszukiwanie w bazie  dostępnej ze strony internetowej Olimpiady Fizycznej. Baza danych ma służyć szerokiej grupie uczniów i nauczycieli zainteresowanych Olimpiadą Fizyczną.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Symulacje kwantowe na urządzeniach IBM.

dr hab. Adam Bednorz, abednorz@fuw.edu.pl

5. grupa w USOS

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Bilard jako symulacja dynamiki molekularnej w Pythonie.

mgr Tomasz Szawełło, Tomasz.Szawello@fuw.edu.pl

6. grupa w USOS

Na stole bilardowym rozgrywają się rzeczy fascynujące od strony fizycznej - zachowanie poszczególnych bil (uwzględniając boczne rotacje czy niezerowy czas poszczególnych zderzeń) jest często wysoce nietrywialne. Spróbujemy to zamodelować w Pythonie, tak żeby nasza symulacja była jak najwierniejsza rzeczywistości. Zrobimy to na bazie dynamiki molekularnej, stosując jednak algorytmy oparte na zdarzeniach (zamiast na krokach czasowych). Przejdziemy od prostej symulacji zderzeń 2D, przez modelowanie ruchu obrotowego bil, aż do odtwarzania rzeczywistych uderzeń (może nawet takich jak to ;)). https://www.youtube.com/watch?v=bWJXiT6mzFY


Projekt Motion Capture.

mgr Marian Dovgialo, Marian.Dovgialo@fuw.edu.pl

7. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt Motion-Capture opiera się na stworzeniu programu tworzącego animacje sylwetek ludzkich na podstawie nagrania wideo. Proponowane rozwiązanie operto na bibliotece Mediapipe [https://mediapipe.dev/] . Głównymi celami projektu są: stworzenie konwertera z formatu video do formatu .anim (format Unity: https://unity.com/) , stworzenie demo podglądu z nałożonym szkieletem na importowane wideo oraz tworzenie człowieczego modelu 3D w programie Unity, który odzwierciedla ruch ludzki z nagrania. Program ma zawierać interfejs graficzny, a także możliwość instalowania za pomocą pakietu typu wheel bez potrzeby kompilacji programu podczas każdej instalacji. Projekt mógłby być też rozwinięty dalej aby zawierać: animowanie ruchu na żywo, stworzenie instalatora dla oprogramowania Windows i rozszerzenie GUI o wbudowany moduł Unity.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Kominy hydrotermalne i chemiczne ogrody – przygotowanie pokazów na 27. Piknik Naukowy CNK.

dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl

8. grupa w USOS

Cel główny: przygotowanie modeli kominów hydrotermalnych oraz “chemicznych ogrodów” (ang. Chemical Garden) oraz prezentacja ich w trakcie trwania 27. Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik przy współpracy z KN Voyager. 

Tegorocznym hasłem przewodnim Pikniku Naukowego są “Rewolucje Naukowe”. W ramach tego tematu zostaną przedstawione wybrane geofizyczne oraz chemiczne zjawiska, które znacząco przyczyniły się do rozwoju życia na naszej planecie. Zadaniem uczestników projektu będzie zbudowanie gipsowych modeli kominów hydrotermalnych, stworzenie “chemicznego ogrodu” w probówkach typu falcon 15 oraz prezentacja wykonanych pomocy naukowych w trakcie trwania pikniku 27 maja. Przy pokazie przedstawione najnowsze teorie związane z rolą kominów hydrotermalnych przy powstawaniu oraz ewolucji życia na Ziemi, a także możliwościach ich występowania na innych planetach lub księżycach. Z kolei stworzenie chemicznego ogrodu w probówce pozwoli zaprezentować wczesne etapy rozwoju rozwoju środowiska, które według najnowszych badań może pozwolić na powstanie biosfery w podwodnych ekosystemach. W trakcie realizacji studenci zapoznają się z działaniem podstawowych reakcji chemii nieorganicznej i prebiotycznej oraz doświadczalnie sprawdzą działanie podstawowych praw termodynamiki.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Lidar do detekcji pary wodnej w atmosferze.

prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

9. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Lidar bliskiego pola.

prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

10. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Rozwiązywanie problemów międynarodowych konkursów fizycznych II.

mgr Paweł Szczypkowski, Pawel.Szczypkowski@fuw.edu.pl

11. grupa w USOS

W Interdyscyplinarnym Kole Turniejów Naukowych UW zajmujemy się praktykowaniem fizyki innej, niż ta na zajęciach. Przygotowywujemy się do uczestnictwa w różnych konkursach, takich jak: University Physics Competition (uphysicsc.com), International Physicists' Tournament (iptnet.info), International Theoretical Physics Olympiad (thworldcup.com), czy PLANCKS (plancks.org). Uczestnictwo w takich konkursach pozwala poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także dostarcza wiele satysfakcji z rywalizacji jak i współpracy. 

Rejestrację w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Archiwum: 2022/2023 zima

Zasady realizacji zespołowych projektów studenckich