Zespołowe projekty studenckie 1

Strona archiwalna.

Proponowane tematy w sem. zimowym 2023/2024:


Promieniowanie jonizujące w naszym środowisku.

dr hab. Jan Kurpeta, jkurpeta@mimuw.edu.pl

1. grupa w USOS

W naszym otoczeniu występują rozmaite źródła promieniowania jonizującego. W większości są to samorzutne przemiany występujących w naturze izotopów promieniotwórczych o okresach połowicznego zaniku porównywalnych z wiekiem Ziemi. W niektórych sytuacjach obserwujemy promieniotwórczość wywołaną działalnością człowieka, na przykład w laboratoriach czy w pobliżu reaktora jądrowego. W ramach projektu wykonamy pomiary energii i natężenia promieniowania emitowanego przez źródła naturalne i sztuczne. Na tej podstawie dokonamy rozpoznania izotopów emitujących badane promieniowanie i określimy ich pochodzenie. Osoby zainteresowane zdalną kontrolą układu pomiarowego, mogą wziąć udział w rozwijaniu takiego systemu opartego o platformę Raspberry Pi. Uczestnicy projektu w porozumieniu z prowadzącym będą mogli zmierzyć promieniowanie przygotowanych przez siebie próbek ze środowiska.


Zapytaj fizyka. 

prof. dr hab. Piotr Sułkowski, Piotr.Sulkowski@fuw.edu.pl

2. grupa w USOS

Osoby realizujące ten projekt będą odpowiadać (indywidualnie lub w ramach kilkuosobowych zespołów) na pytania nadsyłane przez internautów w ramach inicjatywy „Zapytaj fizyka”. Sformułowane odpowiedzi będą konsultowane z naukowcami z naszego wydziału i publikowane na stronie https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania.


Wykorzystanie metod uczenia maszynowego do optymalizacji przekształceń czasowo-widmowych krótkich impulsów światła.

dr Michał Karpiński, mg.karpinski@uw.edu.pl

3. grupa w USOS

Przekształcenia czasowo-widmowe impulsów światła wymagają znalezienia właściwej fazy czasowej i spektralnej umożliwiającej takie przekształcenie. Dodatkowym wymaganiem jest znalezienie fazy, którą można będzie zastosować w eksperymencie uwzględniając wiele ograniczeń  eksperymentalnych. W znalezieniu fazy można stosować metody iteracyjne i metody optymalizacyjne, ale ciekawą alternatywą może być przygotowanie sieci neuronowej do przewidywania szukanej fazy. W ramach projektu studenci zapoznają się z istniejącymi metodami poszukiwania faz dla przekształceń czasowo-spektralnych oraz przygotują model przewidujący szukane fazy czasowe. 


Sympozjum Młodych Naukowców.

dr hab. Jacek Szczytko, prof. ucz., Jacek.Szczytko@fuw.edu.pl 

4. grupa w USOS

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Budowa optycznego układu do dzielenia, opóźniania i modulacji impulsów laserowych.

dr Krzysztof Tyszka, Krzysztof.Tyszka@fuw.edu.pl

5. grupa w USOS


Rozwój aplikacji do analizy danych w eksperymentu WarsawTPC.

dr hab. Artur Kalinowski, prof. ucz., a.kalinowski2@uw.edu.pl

6. grupa w USOS – grupa wycofana – po uzgodnieniu z opiekunem należy rejestrować się do grupy 5 w ZPS2


Wykorzystanie Izotermicznej Kalorymetrii Miareczkowej do badania oddziaływania kalmoduliny z syntazą tymidylanową.

dr inż. Maria Winiewska-Szajewska, mwiniewska@fuw.edu.pl

7. grupa w USOS

Izotermiczna kalorymetria miareczkowa (ITC) to metoda w której mierzy się efekty cieplne związane z oddziaływaniem dwóch mieszanych składników w stałej temperaturze. Pomiar ciepła uwalnianego lub absorbowanego w trakcie miareczkowania kalorymetrycznego pozwala na określenie parametrów termodynamicznych charakteryzujących badany proces. Zaletą tej metody jest fakt, że większości przemian fizycznych, chemicznych oraz biochemicznych towarzyszy zmiana cieplna. Kalorymetria ITC jest często stosowana przy pomiarach oddziaływań białko-białko, białko-ligand czy też białko-DNA.  W ramach projektu studenci zaplanują i wykonają pomiary ITC mające na celu potwierdzenie oddziaływania białka kalmoduliny z peptydem o sekwencji odpowiadającej fragmentowi syntazy tymidylanowej, który potencjalnie oddziałuje z kalmoduliną. Jako kontrolę studenci wykonają analogiczne pomiary dla peptydu o potwierdzonym oddziaływaniu. Dodatkowo studenci określą strukturę drugorzędową badanych peptydów i porównają ze strukturą tych fragmentów w białku. W tym celu wykorzystana zostania dodatkowo metoda dichroizmu kołowego (CD).  Projekt studencki dla zespołu 3-osobowego (maks. 4-osobowego)


Baza danych zadań Olimpiady Fizycznej III.

prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, Andrzej.Wysmolek@fuw.edu.pl

8. grupa w USOS

W ramach projektu przygotowywana jest  baza zadań z Olimpiady Fizycznej. W pewnych przypadkach wymaga to cyfryzacji, a następnie (w miarę możliwości) ponownej edycji prowadzącej do ujednolicenia formy tekstów zadań i ich rozwiązań, które są aktualnie dostępne tylko na papierze. Bardzo ważnym elementem projektu jest przypisanie zadaniom odpowiednich słów kluczowych ułatwiających wyszukiwanie w bazie  dostępnej ze strony internetowej Olimpiady Fizycznej. Baza danych ma służyć szerokiej grupie uczniów i nauczycieli zainteresowanych Olimpiadą Fizyczną.


Gwiazdy zmienne typu RR Lyr zmieniające mod pulsacji.

dr hab. Radosław Poleski, rpoleski@astrouw.edu.pl

9. grupa w USOS

Gwiazd pulsujące typu RR Lyr pulsują w jednym lub w dwóch modach. Mody te łatwo rozróżniamy na podstawie pomiarów jasności, gdyż różnią się one okresami i kształtami krzywych zmian blasku. Wśród setek tysięcy gwiazd typu RR Lyr znanych jest zaledwie kilka przypadków gwiazd, które zmieniają mody pulsacji - w ciągu kilku miesięcy lub lat pojawia się lub znika jeden z modów. Celem projektu jest wyszukanie kolejnych takich obiektów lub oszacowanie, jak często zachodzą zmiany modów pulsacji. Wykorzystane będą istniejące bazy danych astronomicznych, w tym bogaty materiał projektu OGLE realizowanego w Obserwatorium Astronomicznym UW.


Abstrakty graficzne - IV rok nanoinżynierii.

dr hab. Jacek Szczytko, prof. ucz., Jacek.Szczytko@fuw.edu.pl 

10. grupa w USOS


Rozwiązywanie problemów międynarodowych konkursów fizycznych I.

mgr Paweł Szczypkowski, Pawel.Szczypkowski@fuw.edu.pl

11. grupa w USOS

W Interdyscyplinarnym Kole Turniejów Naukowych UW zajmujemy się praktykowaniem fizyki innej, niż ta na zajęciach. Przygotowywujemy się do uczestnictwa w różnych konkursach, takich jak: University Physics Competition (uphysicsc.com), International Physicists' Tournament (iptnet.info), International Theoretical Physics Olympiad (thworldcup.com), czy PLANCKS (plancks.org). Uczestnictwo w takich konkursach pozwala poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także dostarcza wiele satysfakcji z rywalizacji jak i współpracy. 


Przemiany termodynamiczne w kwantowych gazach doskonałych.

dr hab. Miłosz Panfil, Milosz.Panfil@fuw.edu.pl

12. grupa w USOS

Rozwój metod eksperymentalnych pozwala otrzymywać i kontrolować zimne gazy atomowe w bardzo niskich temperaturach w których efekty kwantowe są istotne. W takim reżimie, znany z termodynamiki gaz doskonały, nie jest już adekwatnym modelem i musi zostać zastąpiony dokonałym gazem kwantowym (fermionowym lub bozonowym w zależności od rozpatrywanych atomów). Celem projektu będzie opisanie podstawowych przemian oraz cykli termodynamicznych przy pomocy równania stanu doskonałego gazu kwantowego. Efektem projektu będzie kod w Pythonie implementujący równanie stanu i przemiany termodynamiczne.


Badanie własności detekcyjnych układu SiLCA w ŚLCJ UW.

dr Katarzyna Hadyńska-Klęk, kasiah@slcj.uw.edu.pl

13. grupa w USOS

Celem projektu jest przeprowadzenie testów detektora cząstek naładowanych układu SiLCA (Silicon Coulomb excitation Array) i przygotowanie go do pomiarów z wykorzystaniem wiązki ciężkich jonów w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW. W ramach projektu należy przeprowadzić charakterystykę detektora DSSD (Double-sided Silicon Stripped Detector) pod względem jego energetycznej zdolności rozdzielczej oraz wydajności. Badania będą przeprowadzone z wykorzystaniem elektroniki cyfrowej.



Archiwum: 2022/2023 lato

Zasady realizacji zespołowych projektów studenckich