Zespołowe projekty studenckie 1

Jeśli w opisie nie zaznaczono inaczej, to niezwłocznie po zarejestrowaniu się do odpowiedniej grupy w USOS wyślij potencjalnemu opiekunowi informację o chęci realizacji projektu. Po zamknięciu zwykłej rejestracji w USOS, można zapisać się na przedmiot, składając podanie w Dziekanacie po uzyskaniu zgody opiekuna.

Proponowane tematy w sem. letnim 2023/2024:


Zapytaj fizyka. 

prof. dr hab. Piotr Sułkowski, Piotr.Sulkowski@fuw.edu.pl

1. grupa w USOS

Osoby realizujące ten projekt będą odpowiadać (indywidualnie lub w ramach kilkuosobowych zespołów) na pytania nadsyłane przez internautów w ramach inicjatywy „Zapytaj fizyka”. Sformułowane odpowiedzi będą konsultowane z naukowcami z naszego wydziału i publikowane na stronie https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania.


Rozwiązywanie problemów międynarodowych konkursów fizycznych I.

mgr Paweł Szczypkowski, Pawel.Szczypkowski@fuw.edu.pl

2. grupa w USOS

W Interdyscyplinarnym Kole Turniejów Naukowych UW zajmujemy się praktykowaniem fizyki innej, niż ta na zajęciach. Przygotowywujemy się do uczestnictwa w różnych konkursach, takich jak: University Physics Competition (uphysicsc.com), International Physicists' Tournament (iptnet.info), International Theoretical Physics Olympiad (thworldcup.com), czy PLANCKS (plancks.org). Uczestnictwo w takich konkursach pozwala poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także dostarcza wiele satysfakcji z rywalizacji jak i współpracy. 


Beyond Born-Oppenheimer corrections in ultracold Li collisions.

dr hab. Michał Tomza, prof. ucz., Michal.Tomza@fuw.edu.pl

3. grupa w USOS

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Wytworzenie mikrolasera emitującego w widzialnym obszarze spektralnym.

dr hab. Jan Suffczyński, Jan.Suffczynski@fuw.edu.pl

4. grupa w USOS

Celem projektu jest wytworzenie mikrolasera bazującego na siatce podfalowej pokrytej materiałem aktywnym, zapewniającym wzmocnienie akcji laserowej. Siatka podfalowa wytworzona będzie metodą litografii elektronowej i trawienia warstwy GaN. Materiałem aktywnym może być warstwa półprzewodnika organicznego lub warstwa na bazie materiału perowskitowego. Realizacja projektu polegać będzie na zintegrowaniu siatki podfalowej i materiału aktywnego i wykonaniu pomiarów fotoluminescencji w celu wykazania akcji laserowej. Projekt realizowany będzie z laboratorium LUMS w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Licznik ruchów wahadła.

dr hab. Krzysztof Miernik, prof. ucz., kmiernik@fuw.edu.pl

5. grupa w USOS

Klasycznym ćwiczeniem wykonywanym na pracowni wstępnej jest pomiar przyspieszenia ziemskiego na podstawie okresu drgań wahadła. Wymaga to między innymi dość nużącego i mało pouczającego zliczania wahnięć. Tę część zadania można uprzyjemnić konstruując licznik ruchów wahadła z wykorzystaniem mikrokontrolera takiego jak np. Arduino i odpowiednich czujników. Celem projektu jest skonstruowanie praktycznego i względnie niedrogiego licznika, który byłby rzeczywiście wykorzystywany na pracowni wstępnej.


Badanie własności promieniowania kosmicznego.

prof. dr hab. Krzysztof Doroba, Krzysztof.Doroba@fuw.edu.pl, dr hab. Marcin Konecki, prof. ucz., Marcin.Konecki@fuw.edu.pl

6. grupa w USOS

Celem projektu będzie przeprowadzenie dedykowanych pomiarów i badanie własności promieniowania kosmicznego. Dostępne są dwa układy pomiarowe: zestaw liczników Geigera-Mullera zamontowanych na specjalnie zaprojektowanych płytach do odczytu danych, oraz zestaw kieszonkowych detektorów scyntylacyjnych Cosmic Watch. Projekt obejmuje zestawienie układu pomiarowego, przeprowadzenie pomiarów, analizę zebranych danych i porównanie wyników z dostępnymi źródłami literaturowymi. Niezbędna jest umiejętność programowania (C++/Python). Mile widziane doświadczenie w programowaniu modułów typu Raspberry/Arduino, montażu elektroniki, budowie układów pomiarowych (możliwy wkład w rozbudowę układu pomiarowego - poszerzenie możliwości badawczych).

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunami projektu!

Pozdrawiam serdecznie,

Z uszanowaniem,

Z poważaniem,


Baza danych zadań Olimpiady Fizycznej IV.

prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, Andrzej.Wysmolek@fuw.edu.pl

7. grupa w USOS

W ramach projektu przygotowywana jest  baza zadań z Olimpiady Fizycznej. W pewnych przypadkach wymaga to cyfryzacji, a następnie (w miarę możliwości) ponownej edycji prowadzącej do ujednolicenia formy tekstów zadań i ich rozwiązań, które są aktualnie dostępne tylko na papierze. Bardzo ważnym elementem projektu jest przypisanie zadaniom odpowiednich słów kluczowych ułatwiających wyszukiwanie w bazie  dostępnej ze strony internetowej Olimpiady Fizycznej. Baza danych ma służyć szerokiej grupie uczniów i nauczycieli zainteresowanych Olimpiadą Fizyczną.


Baza zadań z Pythona.

mgr Piotr Biegańskip.bieganski@uw.edu.pl

8. grupa w USOS, grupa zamknięta

Celem projektu jest przygotowanie bazy zadań z podstaw czystego Pythona oraz podstaw biblioteku numpy, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji, które student powinien nabyć przed zapisaniem się na przedmioty specjalizacyjne ZFBM. Poza zadaniami baza powinna zawierać wzorcowe rozwiązania oraz podpowiedzi dla użytkowników, a także system tagów ułatwiający szukanie zadań.

Projekt zarezerwowany.


Pokaz lewitacji magnetycznej nadprzewodników wysokotemperaturowych w praktyce popularyzatorskiej fizyki.

dr Krzysztof Karpierz, Krzysztof.Karpierz@fuw.edu.pl

9. grupa w USOS

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Źródła pojedynczych fotonów we wnęce rezonansowej wykonanej z azotku boru.

mgr Jakub Iwański, Jakub.Iwanski@fuw.edu.pl

10. grupa w USOS

Źródła pojedynczych fotonów posiadają liczne zastosowania między innymi w kryptografii kwantowej. Z kolei wykorzystanie wnęki rezonansowej wykorzystującej rozproszone zwierciadła Bragga (ang. DBR) o bardzo dużym współczynniku odbicia światła daje możliwość wzmocnienia sygnału optycznego emiterów pojedynczych fotonów. Oba te elementy, zarówno źródła pojedynczych fotonów jak i rozproszone zwierciadła Bragga, mogą być realizowane z wykorzystaniem azotku boru wytwarzanego na Wydziale Fizyki czy użyciu epitaksji z fazy gazowej związków metaloorganicznych (MOVPE). Celem projektu jest zaprojektowanie, wytworzenie i scharakteryzowanie opisanej struktury. 


Konkurs robotów - Klocker.

dr Piotr Kaźmierczak, Piotr.Kazmierczak@fuw.edu.pl

11. grupa w USOS

III edycja konkursu robotów w Makerspace@UW. Tym razem uczestnicy tworzą w zespołach, zdalnie sterowanego robota, układającego jak najwyższą wierzę z klocków. Szczegóły konkursu można znaleźć pod adresem: 

https://iuw.edu.pl/skonstruuj-robota-na-makerspaceuw/.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Organizacja BRAINHACK WARSAW 2024.

dr hab. Jarosław Żygierewicz, prof. ucz., Jaroslaw.Zygierewicz@fuw.edu.pl

12. grupa w USOS, grupa zamknięta

Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 - 17 marca 2024 r. na Wydziale Fizyki. https://brainhackwarsaw.fuw.edu.pl

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Gwiazdy zmienne typu RR Lyr zmieniające mod pulsacji.

dr hab. Radosław Poleski, prof ucz., rpoleski@astrouw.edu.pl

13. grupa w USOS

Gwiazd pulsujące typu RR Lyr pulsują w jednym lub w dwóch modach. Mody te łatwo rozróżniamy na podstawie pomiarów jasności, gdyż różnią się one okresami i kształtami krzywych zmian blasku. Wśród setek tysięcy gwiazd typu RR Lyr znanych jest zaledwie kilka przypadków gwiazd, które zmieniają mody pulsacji - w ciągu kilku miesięcy lub lat pojawia się lub znika jeden z modów. Celem projektu jest wyszukanie kolejnych takich obiektów lub oszacowanie, jak często zachodzą zmiany modów pulsacji. Wykorzystane będą istniejące bazy danych astronomicznych, w tym bogaty materiał projektu OGLE realizowanego w Obserwatorium Astronomicznym UW.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Optymalizacja testu Bella na IBM Quantum.

dr hab. Adam Bednorz, abednorz@fuw.edu.pl

14. grupa w USOS

Celem projektu jest sprawdzenie łamania nierówności Bella na komputerze kwantowym IBM, a także wytypowania najlepszych zestawów kubitów, dających największe łamanie.


Rozbudowa Spektroskopu Dichroizmu Kołowego do automatycznego mapowania właściwości optycznych materiałów w cienkich filmach.

dr hab. Paweł Majewski, prof. ucz., pmajewski@chem.uw.edu.pl, mgr Dorota Szepke, d.szepke@chem.uw.edu.pl

15. grupa w USOS, projekt zarezerwowany

Celem projektu jest zaprojektowanie oraz budowa przystawki do komercyjnego mikroskopu dichroicznego, która umożliwi charakteryzację materiałów w cienkich filmach z rozdzielczością do 100 mikronów. Projekt zakłada: (1) integrację mechanicznego stolika kontrolującego położenie próbki i jej automatyczne przesunięcie oraz zebranie widm dichroizmu kołowego w danym położeniu. W tym celu konieczne jest zaprogramowanie działania stolika mechanicznego oraz jego integracja z oprogramowaniem spektrofotometru.  (2) Obrazowanie „na żywo”: integracja kamery oraz zespołu polaryzatorów umożliwiających podgląd na żywo właściwości optycznych skanowanego miejsca do przystawki z punktu (1). (3) Generacja map właściwości spektroskopowych : automatyczne łączenie zarejestrowanych sygnałów CD z położeniem, dla którego zostały zmierzone; wygenerowanie mapy właściwości spektroskopowych badanej próbki.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Przewidywanie szerokości przerwy energetycznej tlenków metali osadzanych metodą ALD na podstawie metod uczenia maszynowego.

mgr inż. Maciej Krajewski, maciej.krajewski@fuw.edu.pl

16. grupa w USOS, projekt zarezerwowany

Celem projektu jest stworzenie bazy danych, na podstawie danych eksperymentalnych oraz literaturowych, z parametrami wzrostu i właściwościami fizycznymi tlenków metali osadzonych metodą Atomic Layer Deposition na kilku rożnych podłożach, a następnie wykorzystując metody uczenia maszynowego, wytrenowanie na niej modelu przewidującego szerokość przerwy energetycznej materiałów na podstawie zadanych parametrów wzrostu. W końcowym etapie projektu, wytrenowany model zostanie skonfrontowany z eksperymentem. 

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Aplikacja do biofeedbacku HRV.

dr hab. Jarosław Żygierewicz, prof. ucz., Jaroslaw.Zygierewicz@fuw.edu.pl

17. grupa w USOS, projekt zarezerwowany

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Radioteleskopy DIY. 

dr hab. Dorota Skowron, prof. ucz., dszczyg@astrouw.edu.pl

18. grupa w USOS, projekt zarezerwowany

W ramach naszego projektu staraliśmy się za pomocą amatorskiego radioteleskopu wykryć linie wodoru z obłoków gazu w Galaktyce. Wynikiem naszych prac jest dokument, który zawiera nasze obserwacje i metody ich otrzymania. Przygotowaliśmy własny program do wizualizacji danych, tak aby ułatwić ich analizę. Opisaliśmy instrukcję jego użycia i pokazaliśmy przykładowe wyniki. Opisujemy także procesy fizyczne stojące za obiektami zainteresowania oraz działaniem samego teleskopu. Przedstawiamy napotkane przez nas trudności i potencjalne sposoby ich rozwiązania. Mamy nadzieję, że dzięki temu poniższa instrukcja może posłużyć nie tylko amatorom astronomii, ale także osobom zainteresowanym ciekawym projektem DIY.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Sympozjum Młodych Naukowców 2024.

dr hab. Jacek Szczytko, prof. ucz., Jacek.Szczytko@fuw.edu.pl 

19. grupa w USOS

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem projektu przed rejestracją!


Archiwum: 2023/2024 zima

Zasady realizacji zespołowych projektów studenckich