Zespołowe projekty studenckie 1

Strona archiwalna.

Proponowane tematy w semestrze zimowym 2022/2023:


Rozwiązywanie problemów międynarodowych konkursów fizycznych I.

Mgr Paweł Szczypkowski, Pawel.Szczypkowski@fuw.edu.pl

1. grupa w USOS

W Interdyscyplinarnym Kole Turniejów Naukowych UW zajmujemy się praktykowaniem fizyki innej, niż ta na zajęciach. Przygotowywujemy się do uczestnictwa w różnych konkursach, takich jak: University Physics Competition (uphysicsc.com), International Physicists' Tournament (iptnet.info), International Theoretical Physics Olympiad (thworldcup.com), czy PLANCKS (plancks.org). Uczestnictwo w takich konkursach pozwala poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także dostarcza wiele satysfakcji z rywalizacji jak i współpracy. 

W semestrze letnim zostanie utworzony projekt kontynuujacy prace, w ramach ZPS2, ale studenci I stopnia też bądą mogli rejestrować się na niego.

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Promieniowanie jonizujące w naszym środowisku.

Dr hab. Jan Kurpeta, jkurpeta@fuw.edu.pl

2. grupa w USOS

W naszym otoczeniu występują rozmaite źródła promieniowania jonizującego. W większości są to samorzutne przemiany występujących w naturze izotopów promieniotwórczych o okresach połowicznego zaniku porównywalnych z wiekiem Ziemi. W niektórych sytuacjach obserwujemy promieniotwórczość wywołaną działalnością człowieka, na przykład w laboratoriach czy w pobliżu reaktora jądrowego. W ramach projektu wykonamy pomiary energii i natężenia promieniowania emitowanego przez źródła naturalne i sztuczne. Na tej podstawie dokonamy rozpoznania izotopów emitujących badane promieniowanie i określimy ich pochodzenie. Osoby zainteresowane zdalną kontrolą układu pomiarowego, mogą wziąć udział w rozwijaniu takiego systemu opartego o platformę Raspberry Pi. Uczestnicy projektu w porozumieniu z prowadzącym będą mogli zmierzyć promieniowanie przygotowanych przez siebie próbek ze środowiska.


Sympozjum Młodych Naukowców 2022.

Dr hab. Jacek Szczytko, prof. ucz., Jacek.Szczytko@fuw.edu.pl 

3. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Od fizyki do biznesu - organizacja cyklu wykładów.

Dr hab. Jacek Szczytko, prof. ucz., Jacek.Szczytko@fuw.edu.pl 

4. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Uruchomienie teleskopu astronomicznego do zadań lidarowych.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, Dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

5. grupa w USOS, grupa zamknięta

W Pracowni Spektroskopii Laserowej zbudowany został teleskop Newtona o średnicy 250 mm przeznaczony do rejestracji sygnałów lidarowych. Jesteśmy w posiadaniu wszystkich części. Jednak teleskop ten nigdy nie został uruchomiony. Zadaniem zespołu będzie złożenie go, zamontowanie w nim kamery i zmierzenie jego podstawowych parametrów, w tym określenie przydatności do rejestracji sygnałów pochodzących od impulsów laserowych rozproszonych w atmosferze.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Uruchomienie teleskopu bliskiego pola.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, Dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

6. grupa w USOS, grupa zamknięta

Pracownia Spektroskopii Laserowej posiada teleskop Newtona o średnicy 130 mm. Do tej pory przeznaczony był on do rejestracji sygnałów lidaru polaryzacyjnego. Zadaniem zespołu będzie przekształcenie go w teleskop "widzący ostro" w zakresie jak największym w polu bliskim. W tym celu po uruchomieniu zostanie zamontowana w nim kamera i zmierzone zostaną jego podstawowe parametry. Celem jest wykorzystanie go w lidarze bliskiego pola.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Układ do badania statystyki światła.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl

7. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zamknięty, już zrealizowany.


Zbiór zadań z analizy matematycznej (1).

Dr hab. Katarzyna Grabowska, Katarzyna.Konieczna@fuw.edu.pl

8. grupa w USOS

Praca grupy projektowej polegać będzie na opracowaniu notatek Grzegorza Cieciury do ćwiczeń z analizy matematycznej. Zawarte w notatkach zadania należy sprawdzić rozwiązać  i rozwiązania spisać. Forma udostępnienia wyniku pracy społeczności FUW zostanie uzgodniona w trakcie pracy grupy. Materiał jest obszerny, dlatego pracować nad tym mogą dwie grupy projektowe.


Zbiór zadań z analizy matematycznej (2).

Dr hab. Katarzyna Grabowska, Katarzyna.Konieczna@fuw.edu.pl

9. grupa w USOS

Praca grupy projektowej polegać będzie na opracowaniu notatek Grzegorza Cieciury do ćwiczeń z analizy matematycznej. Zawarte w notatkach zadania należy sprawdzić rozwiązać  i rozwiązania spisać. Forma udostępnienia wyniku pracy społeczności FUW zostanie uzgodniona w trakcie pracy grupy. Materiał jest obszerny, dlatego pracować nad tym mogą dwie grupy projektowe.


Reorganizacja kodu do analizy danych z detektora Warsaw Active target TPC.

Dr hab. Artur Kalinowski, prof. ucz., a.kalinowski2@uw.edu.pl 

10. grupa w USOS

Opis: https://docs.google.com/document/d/1-HYsm9WiBlVwB3d0uWTgh-wSehHz05mGEB10nPuf6p8


Planowanie obserwacji mikrosoczewek grawitacyjnych na teleskopach ESO/VLT.

Dr hab. Radosław Poleski, rpoleski@astrouw.edu.pl

11. grupa w USOS

Zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego pozwalają odkrywać bardzo ciekawe obiekty astronomiczne, które niermiernie trudno bada się innymi metodami. Przykładami takich obiektów mogą być odległe układy dwóch gwiazd lub gwiazdy z planetami na orbitach podobnych do orbit planet w Układzie Słonecznym. Dla niektórych zjawisk mikrosoczewkowania można przeprowadzić dodatkowe badania: obserwacje dużej rozdzielczości pozwalają oddzielnie zaobserwować źródło i soczewkę. Takie obserwacje można prowadzić na największych teleskopach (np. 8-m teleskopach VLT należące do ESO) wyposażonych w optykę adaptatywną lub przy pomocy interferometrii optycznej. Celem projektu będzie znalezienie obiektów, dla których takie obserwacje są możliwe.


Universal mini-shutter for epitaxial methods [electronics + 3D-printing].  /

Uniwersalny mini-shutter do metod epitaksjalnych [elektronika + druk 3D].

Mgr Mihai Suster, Mihai.Suster@fuw.edu.pl

12. grupa w USOS


Optical glossary 2.0. / Słowniczek optyczny 2.0.

Mgr Mihai Suster, Mihai.Suster@fuw.edu.pl

13. grupa w USOS

The aim of this project is to improve our optical glossary to make it a reliable source for studying optics. The main task is to add more items. Current state: https://optyka.uw.edu.pl/en/dictionary/

/

Celem projektu jest ulepszenie naszego słowniczka optycznego w taki sposób, aby stał się jeszcze lepszym źródłem informacji dla studentów optyki. Głównym zadaniem jest zwiększenie bazy pozycji w słowniczku. Aktualny stan: https://optyka.uw.edu.pl/slownik/


Soczewkujące czarne dziury w Galaktyce z misji kosmicznej Gaia i ich obserwacje naziemne.

Prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski, lw@astrouw.edu.pl

14. grupa w USOS

Misja kosmiczna Gaia prowadzi regularne obserwacje całego nieba od 2013 roku. Dzięki temu pozwala wykrywać rzadkie zjawiska tymczasowe, w których gwiazdy lub obiekty zmieniają swoją jasność lub położenie. Jednym z ciekawszych obiektów, które można wykryć za pomocą misji Gaia są soczewkujące czarne dziury, które powodują tymczasowe pojaśnienia gwiazd Galaktyki. Obserwacje misji Gaia ciągle trwają i każdego dnia zgłaszane są nowe kandydatki na soczewkowane gwiazdy. W projekcie zbadamy możliwość dokładnego określenia natury soczewkującego obiektu aby odróżnić soczewkującą gwiazdę od soczewkującej czarnej dziury na podstawie dokładnych obserwacji naziemnych. Dane z teleskopu Gaia oraz teleskopów naziemnych (w tym z obserwatorium UW w Ostrowiku) pozwalają precyzyjnie określić naturę soczewki a w ten sposób wykryć potencjalne samotne czarne dziury. Będzie przydatna znajomość Pythona w stopniu średnio-zaawansowanym, a w zespole przyda się też ktoś ze znajomością relacyjnych baz danych (PSQL).


Przygotowanie doświadczenia z komórką Hele-Shawa w Pracowni Mechaniki Płynów.

Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl

15. grupa w USOS

Celem projektu jest uruchomienie i przetestowanie komórki Hele-Shawa do demonstracji dwuwymiarowego przepływu lepkiej cieczy. Komórka Hele-Shawa wraz z wyposażeniem umożliwiającym zestawienie układu (przewody doprowadzające, pompa) zostanie zakupiona od producenta. Komórka używana będzie w demonstracjach wykładowych i ćwiczeniach laboratoryjnych zjawiska przepływów laminarnych o niskiej liczbie Reynoldsa, przepływów w ograniczonej geometrii, przepływu Poiseuille’a oraz opływu dwuwymiarowych ciał przez strumień cieczy. Zestaw pomiarowy składa się z komory, w której można umieszczać opływane przedmioty, co umożliwia demonstracje oraz przeprowadzenie praktycznych pomiarów przy użyciu kamery i znaczników PIV, oraz akcesoriów niezbędnych do zestawienia układu. 


Uruchomienie i kalibracja tunelu aerodynamicznego w Pracowni Mechaniki Płynów.

Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl, Prof. dr hab. Szymon Malinowski, Szymon.Malinowski@fuw.edu.pl

16. grupa w USOS

Celem projektu jest uruchomienie i kalibracja tunelu aerodynamicznego. Wykonany z plexiglasu o rozmiarach ok. 80x80x200 cm, z napędem w postaci macierzy wentylatorów do chłodzenia komputerów, oraz stosowanymi zamiennie: siatką do generacji turbulencji i „plastrem miodu” do laminaryzacji przepływu, będzie wykorzystany do ćwiczeń laboratoryjnych i pokazów z mechaniki płynów: badania opływu, zjawiska oderwania strugi i turbulencji. W ćwiczeniach laboratoryjnych możliwe będzie wykonywanie pomiarów: prędkości przepływu z wykorzystaniem klasycznej anemometrii z grzanym drutem (CTA) oraz wizualizacji przepływu i pomiaru dwóch składowych prędkości z wykorzystaniem anemometrii obrazowej (PIV). Studenci wezmą udział w projektowaniu i konstrukcji oraz testach gotowego urządzenia. 

Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Cienkie warstwy na powierzchni wirującego walca – przygotowanie doświadczenia w Pracowni Mechaniki Płynów.

Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl

17. grupa w USOS, grupa zamknięta

Celem projektu jest przygotowanie doświadczenia studenckiego do wykorzystania w Pracowni Mechaniki Płynów. Opierać będzie się ono na obserwacji i analizie spływania cienkiej warstwy lepkiej cieczy po powierzchni obracającego się walca. Zadanie ilustruje podstawowe koncepcje mechaniki lepkiej cieczy, tj. profile przepływu i rolę warunków brzegowych na powierzchniach. Praca grupy będzie polegała na wykorzystaniu istniejącego układu doświadczalnego do stworzenia instrukcji i szkicu rozwiązania zadania dla studentów.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Organizacja drugiej edycji Festiwalu Prac Licencjackich.

Karol Łukanowski, k.lukanowski@uw.edu.pl

18. grupa w USOS, grupa zamknięta

Festiwal Prac Licencjackich to wydarzenie skierowane do studentów studiów licencjackich Wydziału Fizyki, którzy stoją przed wyborem tematu swoich prac dyplomowych, oraz do studentów studiów magisterskich chętnych do zaprezentowania wyników i doświadczeń związanych z pisaniem swojej pracy licencjackiej. W ramach Festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się z sukcesem w 2021 roku, starsi studenci mają okazję przećwiczyć publiczne wystąpienie konferencyjne w koleżeńskiej atmosferze. Dla młodszych studentów jest to zaś znakomita okazja by rozeznać się w tematyce badań prowadzonych na Wydziale, co pomoże w podjęciu pierwszych kroków na ścieżce naukowej. Wydarzenie zostanie połączone z integracją otwartą na rozmowy o fizyce i karierze naukowej.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem. 


FUW.Chatbot.

Mgr Marian Dovgialo, marian.dovgialo@fuw.edu.pl

19. grupa w USOS, grupa zamknięta

Odpowiadając na potrzeby studentów i często pojawiające się pytania stworzyliśmy wydziałowego chatbota. Chatbot został w całości napisany w języku python z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Rozpoznaje słowa na podstawie tagów i dobiera właściwą odpowiedź z bazy danych.  Potrafi on między innymi odpowiadać na takie pytania jak: jakie kierunki można studiować na naszym wydziale, informacja na temat rezerwacji salek PWN, instrukcja, link do strony gdzie możemy to zrobić, godziny otwarcia biblioteki w danych dniach, kontakt z samorządem, numery do dziekanatu, menu stołówki.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem. 


Archiwum: 2021/2021 lato

Zasady realizacji zespołowych projektów studenckich