Zespołowe projekty studenckie 1

Strona archiwalna.

Proponowane tematy w semestrze zimowym 2021/2022:


Zaprojektowanie i wykonanie polimerowych ogniw słonecznych o rozmiarach użytkowych.

Dr hab. Krzysztof Korona, prof. ucz., Krzysztof.Korona@fuw.edu.pl, Mgr Wojciech Mech, wojciech.mech@fuw.edu.pl

1. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Uruchomienie teleskopu astronomicznego do zadań lidarowych.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, Dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

2. grupa w USOS

W Pracowni Spektroskopii Laserowej zbudowany został teleskop Newtona o średnicy 250 mm przeznaczony do rejestracji sygnałów lidarowych. Jesteśmy w posiadaniu wszystkich części. Jednak teleskop ten nigdy nie został uruchomiony. Zadaniem zespołu będzie złożenie go, zamontowanie w nim kamery i zmierzenie jego podstawowych parametrów, w tym określenie przydatności do rejestracji sygnałów pochodzących od impulsów laserowych rozproszonych w atmosferze.


Uruchomienie teleskopu bliskiego pola.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, Tadeusz.Stacewicz@fuw.edu.pl, Dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. ucz., kmark@igf.fuw.edu.pl

3. grupa w USOS

Pracownia Spektroskopii Laserowej posiada teleskop Newtona o średnicy 130 mm. Do tej pory przeznaczony był on do rejestracji sygnałów lidaru polaryzacyjnego. Zadaniem zespołu będzie przekształcenie go w teleskop "widzący ostro" w zakresie jak największym w polu bliskim. W tym celu po uruchomieniu zostanie zamontowana w nim kamera i zmierzone zostaną jego podstawowe parametry. Celem jest wykorzystanie go w lidarze bliskiego pola.


Pomiar radioaktywności naturalnej i promieniowania kosmicznego za pomocą detektora Cosmic Watch.

Dr inż. Magdalena Kuich, Magdalena.Kuich@fuw.edu.pl

4. grupa w USOS

Cosmic Watch jest kieszonkowym detektorem promieniowania kosmicznego, opracowanym w oparciu o technologie pomiarowe dużych projektów badawczych z dziedziny fizyki cząstek elementarnych (w tym wypadku detektora neutrin IceCube). Zespołowy projekt studencki jest kierowany do grupy od 3 do 5 studentów posiadających umiarkowane zdolności manualne, zaznajomionych z technologią Arduino i potrafiących programować w C++ lub/i w Pythonie (programowanie modułów Arduino), a także znających podstawowych narzędzia analizy danych (np. ROOT, Python). Projekt obejmuje skonstruowanie i wdrożenie do działania co najmniej 3 modułów pomiarowego Cosmic Watch (najlepiej 1 moduł na każdego studenta w grupie). Celem projektu jest wykonanie pomiarów promieniowania kosmicznego lub promieniotwórczości naturalnej za pomocą zbudowanych modułów Cosmic Watch.


Opracowanie optycznej gry terenowej dla uczestników międzynarodowej szkoły letniej.

Dr Michał Karpiński, Michal.Karpinski@fuw.edu.pl

5. grupa w USOS

Opracowanie gry terenowej wykorzystującej zjawiska optyczne. Gra zostanie wykorzystana w czasie międzynarodowej Szkoły Letniej Siegman International Summer School on Lasers latem 2022 roku, organizowanej w Polsce przez Wydział Fizyki UW we współpracy z Optica Foundation (dawniej Optical Society of America, USA). Projekt odbywa się w semestrze zimowym. Oczekujemy, że jako zespół opracujecie i przetestujecie w praktyce zadania wykorzystujących zjawiska optyczne.


Pomoc w organizacji szkoły letniej Siegman International Summer School on Lasers.

Dr Michał Karpiński, Michal.Karpinski@fuw.edu.pl

6. grupa w USOS

Dołączysz od zespołu organizującego międzynarodową szkołę letnią we współpracy z Optica Foundation (Optical Society of America, USA). Szkoła dobędzie się w Chęcinach latem 2022 roku. Przykładowe zadania (do wyboru):

- Reklama wydarzenia, przygotowanie banerów, roll-upów

- Przygotowanie wzorów materiałów konferencyjnych, badge'y, koszulek, bidonów

- Aktualizacja oferty sponsorskiej

- Znalezienie i sprawdzenie firm do cateringu i transportu

- Analiza możliwości zakwaterowania

- Wparcie prawne (jakie zasady nas dotyczą)

- Propozycje wydarzeń kulturalnych


Konstrukcja i uruchomienie stołu obrotowego w Pracowni Mechaniki Płynów.

Dr Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl, Prof. dr hab. Szymon Malinowski, Szymon.Malinowski@fuw.edu.pl

7. grupa w USOS

Celem projektu jest opracowanie i skonstruowanie stołu obrotowego do laboratoryjnej symulacji przepływów. Stół obrotowy o regulowanej prędkości ze zbiornikami na wodę i lód o różnej średnicy oraz grzałka pozwalają na wykonanie szeregu różnorodnych pokazów zjawisk zachodzących w przepływach geofizycznych, co dobrze zilustrowano na stronach interentowych MIT: http://paoc.mit.edu/labguide/circ.html. Kamera umieszczona nad stołem pozwoli wizualizować przepływy w rotującym układzie odniesienia, demonstrując efekty takie jak: siły Coriolisa, oscylacje inercyjne, kolumny Taylora, fale Rossby'ego, niestabilność baroklinową i cyrkulacje wymuszone przez tarcie. Studenci wezmą udział w projektowaniu i konstrukcji oraz testach gotowego urządzenia.


Konstrukcja i uruchomienie tunelu aerodynamicznego w Pracowni Mechaniki Płynów.

Dr Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl, Prof. dr hab. Szymon Malinowski, Szymon.Malinowski@fuw.edu.pl

8. grupa w USOS

Celem projektu jest opracowanie i skonstruowanie małego tunelu aerodynamicznego. Wykonany z plexiglasu o rozmiarach ok. 80x80x200 cm, z napędem w postaci macierzy wentylatorów do chłodzenia komputerów, oraz stosowanymi zamiennie: siatką do generacji turbulencji i „plastrem miodu” do laminaryzacji przepływu, będzie wykorzystany do ćwiczeń laboratoryjnych i pokazów z mechaniki płynów: badania opływu, zjawiska oderwania strugi i turbulencji. W ćwiczeniach laboratoryjnych możliwe będzie wykonywanie pomiarów: prędkości przepływu z wykorzystaniem klasycznej anemometrii z grzanym drutem (CTA) oraz wizualizacji przepływu i pomiaru dwóch składowych prędkości z wykorzystaniem anemometrii obrazowej (PIV). Studenci wezmą udział w projektowaniu i konstrukcji oraz testach gotowego urządzenia.


Analiza widm z zakresu EUV z teleskopu IUE.

Dr hab. Maciej Bzowski, prof. inst. (CBK), bzowski@cbk.waw.pl, Dr Izabela Kowalska-Leszczyńska (CBK), Dr Marek Strumik (CBK)

Opiekun techniczny w USOS: Dr Piotr Nieżurawski

9. grupa w USOS, grupa zamknięta.

Grupa tylko dla osób, które uzgodniły udział z opiekunem.


Podstawy geometrii różniczkowej.

Dr hab. Javier de Lucas Araujo, Javier.de.Lucas@fuw.edu.pl

10. grupa w USOS

Projekt dotyczy analizy podstawowych wyników z geometrii różniczkowej i pokrewnych tematów, m.in. topologii, twierdzenia funkcji odwrotnej oraz uwikłanej, podrozmaitości zanurzonych itd.


Polowanie na czarne dziury za pomocą misji kosmicznej Gaia / Hunting for black holes with the Gaia space mission.

Prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski, lw@astrouw.edu.pl

11. grupa w USOS

Misja kosmiczna Gaia dostarcza doskonałej jakości pomiary pozycji miliardów gwiazd. Gdy przed jedną z nich przejdzie czarna dziura lub inny obiekt, gwiazda tła tymczasowo jaśnieje oraz zmienia położenie na niebie. Efekt ten zaobserwował już Arthur Eddington w 1919 czym potwierdził Ogólną Teorię Względności. Dane misji Gaia pozwola na wykrycie odległych soczewkujących grawitacyjnie czarnych dziur pod warunkiem, że pojaśnienia gwiazd zostaną precyzyjnie zaobserwowane. W ramach projektu będziemy prowadzić obserwacje wybranych zjawisk pojaśnienia wywołanych przez potencjalne czarne dziury za pomocą teleskopów rozsianych po całym świecie oraz naszego uniwersyteckiego obserwatorium w Ostrowiku. Zebrane dane pozwolą przyczynić się do wykrycia pierwszych pojedynczych czarnych dziur w naszej Galaktyce.


Badanie właściwości hydrodynamicznych mieszaniny mielonej kawy i wody.

Mgr Radost Waszkiewicz, Radost.Waszkiewicz@fuw.edu.pl, Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl

12. grupa w USOS

Celem projektu jest opracowanie i zweryfikowanie modelu numerycznego zachowania mieszaniny kawy i wody. Podczas parzenia kawy w ekspresach ciśnieniowych barista staje przed problemem optymalizacyjnym: im drobniej zmielona kawa tym lepiej dociera do niej woda, z drugiej strony zbyt drobno zmielona kawa prowadzi do powstawania nieporządanych kanałów w ubitej porcji mielonej kawy. Jeśli takie kanały powstaną, większość wody przepłynie przez te kawowe 'jaskinie' przez co w kubku będziemy mieli niesmaczną kawę tzw 'lurę'. Długofalowym celem projektu jest znaleźć determinanty tego zjawiska, pierwszy krok w tym kierunku to poznanie właściwości hydro-mechanicznych papki kawowo-wodnej. Zależnie od chęci i umiejętności uczestników możemy się skupić bardziej na aspekcie numerycznym lub bardziej na aspekcie doświadczalnym. Przykładowe opracowanie na temat parzenia kawy metodą przelewową z (bardzo uproszczoną) symulacją numeryczną: http://miis.maths.ox.ac.uk/miis/605/1/Philips_Research_ESGI_87_Report.pdf


Archiwum: 2020/2021 lato

Zasady realizacji zespołowych projektów studenckich