Zespołowe projekty studenckie 1

Strona archiwalna.

Proponowane tematy w semestrze letnim 2021/2022:


Bal 10 lat Nanorurek - bal w marcu z okazji 10-lecia SKN "Nanorurki".

Dr hab. Jacek Szczytko, prof. ucz., Jacek.Szczytko@fuw.edu.pl

1. grupa w USOS, grupa zamknięta

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Organizacja Festiwalu Prac Licencjackich.

Mgr Maciej Kolanowski, mp.kolanowski@uw.edu.pl

2. grupa w USOS, grupa zamknięta

Na studiach licencjackich studenci mają przed sobą bardzo wiele możliwości, a wybór jednej dziedziny fizyki nigdy nie jest prosty. Festiwal Prac Licencjackich ma na celu przybliżenie studentom zastanawiającym się nad wyborem własnej ścieżki różnych możliwości badań na Wydziale Fizyki. Wydarzenie ma korzyści również dla studentów przemawiających, którzy mogą poćwiczyć przemawianie konferencyjne w koleżeńskiej atmosferze, która nie zobowiązuje do poważnego nastawienia do prezentacji. Wydarzenie zostanie zakończone integracją, która będzie otwarta na rozmowy o fizyce i inne tematy w luźnej, studenckiej atmosferze.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Baza danych zadań Olimpiady Fizycznej.

Prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, Andrzej.Wysmolek@fuw.edu.pl

3. grupa w USOS, grupa zamknięta

W ramach projektu przygotowana zostanie baza zadań z 50 Olimpiad Fizycznych. Wymagać to będzie cyfryzacji, a następnie (w miarę możliwości) ponownej edycji prowadzącej do ujednolicenia formy tekstów zadań i ich rozwiązań, które są aktualnie dostępne tylko na papierze. Bardzo ważnym elementem projektu będzie przypisanie zadaniom odpowiednich słów kluczowych ułatwiających wyszukiwanie w bazie dostępnej ze strony internetowej Olimpiady Fizycznej.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Mapowanie oddziaływań białko-ligand metodą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego.

Dr Marcin Warmiński, Marcin.Warminski@fuw.edu.pl

4. grupa w USOS

Badanie sposobu wiązania ligandów przez białka oraz oddziaływań pomiędzy białkami jest bardzo ważnym etapem poznawania naturalnych procesów komórkowych, a także projektowania nowych leków. W przypadku niewielkich białek rozpuszczalnych w wodzie, oddziaływania te można obserwować za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego, śledząc zmiany częstotliwości rezonansowych poszczególnych atomów białka (np. na widmie korelacyjnym 1H-15N HSQC) w miarę dodawania liganda (tzw. eksperyment Chemical Shift Perturbation). Przedmiotem projektu będzie ustalenie sposobu wiązania chemicznie modyfikowanych analogów końca 5' mRNA przez białkowy czynnik inicjujący translację 4E, który to proces jest uważany za etap limitujący szybkość syntezy białek w komórkach. Zadaniem studentów będzie przygotowanie kompleksów z analogami końca 5' mRNA oraz zarejestrowanie i interpretacja widm 15N HSQC.


Wiosłowanie w miodzie, czyli o pływaniu w mikroskali – pokazy popularnonaukowe.

Dr hab. Maciej Lisicki, Maciej.Lisicki@fuw.edu.pl

5. grupa w USOS

Dla mikroskopijnych organizmów pływających w wodzie ciecz zachowuje się, jakby była bardzo lepka (tak, jak dla nas zachowuje się np. miód). Prawa przepływu lepkich cieczy sprawiają, że płyną one w nieintuicyjny dla nas sposób. Przygotowane pokazy zilustrują niektóre z ich cech – odwracalność kinematyczną, pływanie przy użyciu helikalnych wici i tworzenie się wzorów w wielofazowych przepływach dwuwymiarowych. Pokażemy, że mieszanie w lepkiej cieczy jest procesem odwracalnym w czasie, więc strategia pływania ryb nie działa w skali mikro, a obracające się wici bakterii są dużo skuteczniejszym mechanizmem napędowym. Wykorzystamy mechaniczne modele ryb i bakterii oraz bardzo lepkie ciecze. Zademonstrujemy również przepływy cieczy w wąskich szczelinach. Przekonamy się, że jeśli w takich układach znajdują się np. dwie różne ciecze, może to prowadzić do powstawania skomplikowanych wzorów, które przypominają naczynia krwionośne albo sieci nerwowe.


Rejestracja promieniowania kosmicznego za pomocą liczników Geigera-Mullera i LED.

Dr hab. Marcin Konecki, prof. ucz., Marcin.Konecki@fuw.edu.pl

6. grupa w USOS, grupa zamknięta

Celem pracy jest uruchomienie aparatury rejestrującej w sposób widowiskowy przejście cząstek promieniowania kosmicznego. Podstawą sprzętową stanowić będą specjalnie zaprojektowane płyty, na których zainstalowane będą diody LED i liczniki Geigera-Mullera. Dzięki połączeniu z komputerem Raspberry oprócz demonstracji toru cząstki układ umożliwi bardziej precyzyjną obróbkę danych. Działający system umieszczony będzie wewnątrz budynku Pasteura 5 i wszystkim zainteresowanym będzie zapewniał na monitorze aktualną informację o promieniowaniu kosmicznym.

Projekt zarezerwowany. Udział w projekcie należy uzgodnić z opiekunem.


Symulator mikrograwitacji przeznaczony do badań mikroorganizmów.

Mgr Mikołaj Kuska, Mikolaj.Kuska@fuw.edu.pl

7. grupa w USOS, grupa zamknięta

Zespół składający się z 4 osób w ramach projektu studenckiego ma za zadanie zbudowanie modułowego symulatora mikrograwitacji dostosowanego do hodowli bakteryjnej w formie planktonicznej jak i biofilmu oraz biofilmu, takiego, który można będzie tanio i szybko wydrukować nawet w niewielkiej drukarce 3D. Maszyna będzie składała się z dwóch ramek rotujących wokół siebie w przeciwnych kierunkach dzięki podłączonym do nich silnikom krokowym kontrolowanym przez mikrokontroler Arduino. Wewnątrz ramek będzie znajdować się miejsce na umieszczenie szalek z hodowlami bakteryjnymi. Projekt jest interdyscyplinarny i obejmuje części:

konstruktorską - stworzenie RPM spełniającą założenia projektu to znaczy podstawową RPM wraz z miejscem na umieszczenie pojemnika z biofilmem,

programistyczną - zaprojektowanie elementów drukowanych w drukarce 3D oraz zaprogramowanie Arduino podłączonego do silników krokowych odpowiedzialnych za rotację ramek,

fizyczną - zaprojektowanie ruchów ramek takich, żeby symulacje wywoływały pożądane (mikrograwitacyjne) efekty.

biologiczną - wykonanie hodowli biofilmu oraz obserwację wpływu środowiska o obniżonej grawitacji na zachowanie komórek.

Grupa zamknięta. Chęć uczestniczenia w projekcie należy konsultować z prowadzącym.


Przygotowanie rozwiązań problemów IPT 2022 (1).

Mgr Paweł Szczypkowski, Pawel.Szczypkowski@fuw.edu.pl

8. grupa w USOS, grupa zamknięta

Grupa zamknięta. Chęć uczestniczenia w projekcie należy konsultować z prowadzącym.


Przygotowanie rozwiązań problemów IPT 2022 (2).

Mgr Paweł Szczypkowski, Pawel.Szczypkowski@fuw.edu.pl

9. grupa w USOS, grupa zamknięta

Grupa zamknięta. Chęć uczestniczenia w projekcie należy konsultować z prowadzącym.


Druk 3D.

Mgr Piotr Kaźmierczak, Piotr.Kazmierczak@fuw.edu.pl

10. grupa w USOS

Celem projektu jest zaprojektowanie, stworzenie i montaż instalacji dydaktycznej w Pracowni Druku 3D (B1.43) przedstawiającej wpływ określonych parametrów slicera na wydruki 3D w technologii FDM. Instalacja składa się z kilkudziesięciu małych plansz wykonanych w technologii FDM. Uczestnicy kursu podczas rozwijania projektu zdobędą zaawansowane umiejętności wykorzystywania technologii FDM oraz podstawowe umiejętności projektowania 3D.


Modelowanie i wykonanie spersonalizowanych elementów do Laboratorium MBE IWC PAN w technologii druku 3D FDM.

Dr Olga Czerwińska, Olga.Czerwinska@fuw.edu.pl

11. grupa w USOS, grupa zamknięta

Często w laboratoriach podczas badań zachodzi potrzeba zmodyfikowania domyślnej metody pomiarowej ze względu na specyfikę badanego obiektu. Zazwyczaj w takich sytuacjach badacze radzą sobie wykorzystując dostępne elementy. Ten projekt zakłada całkowitą personalizację takich właśnie elementów, tj. zdjęcie potrzebnych wymiarów z przestrzeni, w której rzeczone elementy mają zostać zamocowane, przygotowanie modeli 3D, a następnie ich wydruk w odpowiedniej orientacji uwzględniającej wytrzymałość wydruków.

Grupa zamknięta. Tylko dla osób, które udział w projekcie uzgodniły z prowadzącym.


Archiwum: 2021/2022 zima

Zasady realizacji zespołowych projektów studenckich