LAPSE ARENGU TOETAMINE
Avatud e-kursus lapsehoidjatele

Üks Eesti keskmine vahva põnn, ütleme et ta on 3-aastane Mari, käib regulaarselt lastehoius, täpselt viis päeva nädalas (v.a siis kui ta haige on) ja sedasi 11 kuud aastas. Ühe ilusa suvekuu veedab ta ema ja isaga kodus puhates. Mari „tööpäevad“ ehk aeg, mil ta armastatud kodust ja kallitest vanematest eemal on, venib vahel isegi pikemaks kui 8 tundi. Selle aja veedab ta aga teiste tema jaoks väga oluliste inimestega ehk oma lapsehoidjate ja õpetajatega. Et Mari päevad oleksid rõõmsad ja arendavad, keskkond turvaline ja toetav, on tarvis Mari tundma õppida, et individuaalselt lähenedes tema arengut maksimaalselt toetada.
Ja samuti on tarvis teada, kes on 2-aastane Jüri, kes ka alles lastehoidu tuli ning kuidas hakkama saada 4-aastaste kaksikute Miku ja Märdiga, kes on väga aktiivsed ja uudishimulikud ning kuidas kaasata tegevustesse tagasihoidlikku 5-aastast Kerstinit, kes kipub pigem omaette hoidma...

Lapsed on erinevad, lapsed on unikaalsed. Ja hea lapsehoidja teab, kuidas käitub laps mingis kindlas vanuses, mis tema arengut mõjutab ja kuidas seda toetada, et temast kasvaks iseseisvalt toimetulev asjalik ja õnnelik täiskasvanu.

Käesolev e-kursus annab ülevaate just nendest olulistest teemadest ehk lapse arengu toetamise võimalustest. Käsitletakse laste arengut vanuses 0-7 eluaastat lähtudes eeskätt lapsehoidja kutsealast.

Liana Kurg

kursuse autor

SIHTGRUPP: lapsehoidjad ja teised kuni 7-aastaste lastega töötavad inimesed

MAHT: 5 EKAP ehk 130 tundi

ÕPIVÄLJUNDID:

  • toetab lapse, sh imiku igakülgset arengut, arvestades lapse individuaalsust ja lähtudes lapsekeskse kasvatuse põhimõtetest;

  • koostöös võrgustikuga kujundab lapse väärtusi ja häid käitumistavasid;

  • kavandab, viib läbi ja analüüsib mängulisi ja loovtegevusi erinevates kasvukeskkondades, arvestades lapse (sh imiku) individuaalsust;

  • kujundab lapse eneseteenindus- ja regulatsioonioskusi igapäevastes tegevustes lõimides tunnetus-, õpi- mängu-, sotsiaalsed tegevusi.

ÕPPEMATERJAL on jagatud üheksaks peatükiks, sisaldades lugemis-, audio- ning videomaterjale olulisematest imiku, väikelapse ja koolieeliku arengu aspektidest ning selle toetamise võimalustest. Õppimise toetamiseks on loodud erinevad teemakohased mõtlemis- ning situatsioonülesanded, lisaks arvukalt viiteid lisamaterjalidele silmaringi avardamiseks ning õpiprotsessi kui terviku toetamiseks.

MÕTLE JA VASTA KÜSIMUSTELE! Peatükkide juures on küsimused ning mõtlemis- ja arutlusülesanded. Proovi küsimustele vastata ja situatsioone lahendada.

UURI LISAMATERJALE! Tekstide sees on hulgaliselt viiteid erinevatele video- ning lugemismaterjalidele ja olulistele veebilehekülgedele - külasta neid! See aitab materjali paremini mõista, avardab silmaringi ning on abiks seoste tekkimisel õppimisprotsessis.