Tervise seisukohalt

Imiku uni

magav laps = kasvav laps

Kuigi unevajadus on lastel väga erinev, magavad imikud keskmiselt 12-13 tundi ööpäevas – ööuni ja päevased uinakud (keskmiselt neli uinakut). Mida pisem laps, seda rohkem ta magab. Aastaseks saades väheneb keskmine päevaste uinakute arv neljalt ühele.

Uneaegade kinnistumine algab umbes kolmandal elunädalal ja režiim peaks paika saama kolmandaks elukuuks. Uneaega ja -kvaliteeti mõjutavad lapse arengu olulised verstapostid (uue oskuse omandamine, hammaste tulek, võõristamine vm), kasvukeskkond ja toitumine.

VAATA! Mida on oluline jälgida imiku magamapanekul ja kui palju alla aasta vanune laps kesmiselt magab.

Imikuga õueskäimine

Tervise seisukohalt on oluline regulaarne värskes õhus viibimine!

Imikuga õue minnes tuleb meeles pidada järgmist:

  • Esimene pikem kokkupuude värske õhuga ehk õueminek võiks toimuda vastsündinu teisel elunädalal. Määravaks osutub muidugi siinkohal lapse tervislik seisnud ja ilmastikuolud.

  • Esimene jalutuskäik võiks olla ca 20 minutit. Kindlasti tuleb aga vältida tugevat tuult ja otsest päikesepaistet.

  • Väljas viibimine tugevdab lapse organismi vastupanuvõimet. Olgu kas kevad, suvi, sügis või talv - laps naudib turvaliselt vankris õiges riietuses mitmetunniseid rännakuid. Samuti on jalutamine kasulik täiskasvanu tervisele. Hiljem uudistab imik juba istuvas asendis maailma ja teeb täiskasvanu kõrval esimesed sammud. Aastane laps uudistab ja uurib juba kõike ümbristevat, seetõttu tasub väljaskäimiseks aega varuda ja mitte kiirustada. Iga rohulible, mööduv inimene või langev puuleht on lapse jaoks väga huvitavad. Seega toetab väljaskäimine suuresti ka lapse arengut.

  • Peale õuesviibimist paraneb imiku isu ja meeleolu, uinumine on lihtsam ja laps on tervem.

VAATA! Millal imikuga õue minna, kuidas last riietada ja mida teha kui õues olles imikul kõht tühjaks läheb?

Külmal aastaajal õues käies tuleb arvestada eeskätt ilmastikutingimustega. Ei soovitata lapsega õue minna, kui temperatuur langeb alla -7 °C.

Sobivalt riietatud imikuid võib siiski jalutama viia isegi siis, kui külma on -10 °C. Muidugi on see aga suhtelmine ja sõltub suuresti külmaga kaasnevast tuulekiirustest, sademetest jne.

VAATA! Mida on oluline meeles pidada kui talvel imikuga õue minna.

Imiku massaaž ja võimlemine

Imikud naudivad ühistegevusi täiskasvanuga. Igapäevase heaolu seisukohast on tähtis, et lapsel oleks piisavalt füüsilist kontakti, et teda sülle võetakse ja kiigutatakse, kallistatakse. Esimesel elupoolastal on oluline teada, kuidas õigel viisil imikut tõsta ja hoida.

VAATA! Beebi tõstmine ja süles hoidmine.

Imikuga võimlemine on eelkõige lapse ja täiskasvanu läheduse saavutamine puududuste ja suhtlemise teel. Võimlemist võib alustada kohe esimesest sündimise päevast. Samuti mõjuvad varajane massaaž ja harjutused soodsalt lapse füüsilisele arengule.

VAATA! Millised on sobilikud harjutused imikutega ja kuidas neid teha. Imikuga võivad vabalt võimelda nii emad kui ka isad.

Peale massaaži on laps hästi kontakteeruv teiste inimestega, naudib suhtlemist, on rahulikum ja rõõmsam, kognitiivselt arenenum ja tervem. Väga oluline on massaaži ja võimlemise profülaktiline tähtsus – need parandavad ja kiirendavad vereringlust, mis omakorda parandab ainevahetust, mis jälle omakorda mõjub hästi lapse seedimisele, lihastoonusele, aju arengule. Esimese eluaasta jooksul on eesmärgiks ka lihaspingetest vabanemine, sest see võib arengut takistada.

VAATA! Juhised imiku massaaži läbiviimiseks treeneri eestvedamisel. Kasulikud nipid ja tähelepanekud.

Imiku ujutamine

Lapse kehakaal muutub vees peaaegu olematuks ja võimaldab ilma suurema pingutuseta sooritada erinevaid liigutusi. Näo veega kokkupuutel hoiab imik reflektoorselt kuni 6. elukuuni hinge kinni. Tänu sellele oskusele võib imik isegi vee all ujuda. Kui lapsega regulaarselt ujumas käia, säilib refleks ka peale seda, kui treeningud on lõppenud. Seega annab varakult alustatud ujutamine lapsele oskuse kohaneda veega kogu eluks.

Vees sulistamine pakub rõõmu, mõjub karastavalt ja soodustab imiku eakohast motoorset arengut.

VAATA! Kuidas imikut õigel viisil ujutada ja kuidas ujumine lapse arengut toetab.