Väikelapse arengu valdkonnad

Väikelapse füüsiline areng

Ka väikelapseeas on lapse kehaline areng kiire. 2-a laps kasvab keskmiselt 12–14 kg raskuseks ning sirgub 85–87 cm pikkuseks. Käimiseks on välja arenenud vajalik tasakaal ja koordinatsioon on täielikult saavutatud.

Teise eluaasta lõpuks on lapsel suus juba 20 piimahammast. Kolmandal eluaastal intensiivse füüsilise arengu tempo aeglustub mõnevõrra ja laps kaalub umbes 15 kg ning on ligikaudu 95–96 cm pikkune.

Laps on juba iseseisvam, tema aktiivsus suureneb – ta on uudishimulik, elav, armastab toimetada. Tegevused võiksid aga olla vaheldusrikkad, sest väikelaps väsib ja tüdineb üsna kiiresti.

7 põhilist tegevusvaldkonda, mida väikelapseeas arendada:

  1. Jooksmine (erineva kiirusega ja erineval distantsil).

  2. Hüppamine (ülalt alla, alt üles, kaugele jne).

  3. Tõstmine (sunnib kontrollima keha koordinatsiooni).

  4. Rippumine ja lihaste kaudu oma keha tunnetamine.

  5. Viskamine (eri suuruse ja raskusega asjade viskamine arendab liigutuse koordinatsiooni).

  6. Ronimine.

  7. Kõndimine, pööramine, peatumine ja jooksmine.

(Woolfson 2001)

Seega on väikelapse füüsilise arengu toetamiseks vajalik eeskätt piisav aeg ja ruum, et end välja elada, joosta ning mängida. Mänguasjade ja -vahendite valikul tuleb jälgida eeskätt nende sobivust lapse vanuse ja võimekusega ning kindlasti ka turvalisust.

Ohutus eelkõige!

VÄIKELAPS ON AKTIIVNE TEGUTSEJA - ERILINE TÄHELEPANU TURVALISUSELE!

VÄIKELAST EI TOHI JÄRELVALVETA JÄTTA!

1-2-aastase lapse füüsilise arengu eeldatavad tulemused ning soovitused erinevate oskuste arendamiseks:

2-3-aastase lapse füüsilise arengu eeldatavad tulemused ning soovitused erinevate oskuste arendamiseks:

1. Üldmotoorika

  • Ronib neljakäpukil trepist üleset seda oskust arendada, tuleks last innustada - panna näiteks madal pink vastu seina ja lasta lapsel selle peale ronida.

  • Tõuseb istumast seisma – istuvale lapsele võiks käed ulatada ja ta püsti aidata või julgustada teda leluga iseseisvalt toolilt püsti tõusma.

  • Veeretab palli – väga hästi sobivad igasugused veeretamismängud.

  • Ronib suurele toolile ja keerab ennast istuma – siinkohal võiks last julgustada toolile ronima. Samal ajal jälgida, et tegevus oleks turvaline. Pidev keelamine ja "lapse eest ära tegemine", näiteks tema toolile tõstmine, raskendab tulevikus oskuse omandamist.

  • Käib ilma toeta – kõndima õppimise juures olid imikueas väga olulise tähtsusega mänguasjad, mida laps saab enda ees lükata. Väikelapseeas muutub kõndimisoskus ühe paremaks, liigutused sujuvamaks ja koordinatrioon täpsemaks.

  • Laskub kükki ja tõuseb püsti – last saab kükitama suunata mänguasja maha asetamisega või ka huvitavate mängude käigus.

  • Peab lugu kiikumisest kiikhobusel või kiiktoolis. Ka õues erinevatel kiikedel kiikumine on üks väikelaste meelistegevustest.

  • Kõnnib abiga trepist üles – parim viis lapsele trepist käimist õpetada on teda abistada käest kinni hoidmisega. Harjutamine teeb meistriks!


2. Peenmotoorika

  • Ehitab kolmest-neljast klotsist torni – alguses võiks last abistada, hiljem teeb ta seda juba iseseisvalt.

  • Paneb neli-viis rõngast pulga otsa – kõigepealt peaks alustama ühest rõngast ja hiljem rõngaste arvu suurendama. Keerulisemad ladumismängud (erinevate suurustega rõngad) jäävad hetkel veel ootele.

  • Teeb kahe käega õhus suuri ringe – seda tegevust võiks samuti kõigepealt ette näidata ja kuna lapsele meeldib täiskasvanut jäljendada, hakkab ta varsti seda iseseisvalt tegema.

1. Üldmotoorika

  • Hüppab jalad koos – lapse jaoks on ülimeeldivaks tegevuseks voodil hüppamine, see soodustab ühtlasi ka hüppamisvõime arenemist. Voodi pole siinkohal muidugi ainus ega mitte ka parim lahendus, vahvad on väikesed maapinna lähedal paiknevad batuudid või teised vetruvad pinnased. NB! Kuna väikelapsi ohustavad eeskätt kukkumisest põhjustatud vigastused, tuleb jälgida, et keskkond ja tegevus oleksid ohutud ja toimuksid täiskasvanu järelvalve all!

  • Kõnnib tagurpidi – täiskasvanu saab ise lapsele tagurpidi kõndimist demonstreerida. Esialgu võiks lapse kätest kinni hoida, et vältida kukkumist või millegi vastu põrkamist.

  • Viskab ja lööb jalaga palli – esialgu võiks palli lihtsalt veeretada, kui see tegevus on selge, tuleks sujuvalt üle minna viskamisele. Lapse jaoks on väga meeldivad mängud, kus ta saab palli millegi sisse visata, näiteks kasti või korvi.


2. Peenmotoorika

  • Juhtiv käsi on selgesti märgatav

LOE! Kuidas toetada vasakukäelist last

  • Ehitab 5-7 klotsist torni – last tuleks iga uue klotsi lisamise eest kiita. Koos valmivad juba toredad ehitised.

  • Keerab ukselinki – seda tegevust võiks koos harjutada, soodsalt mõjub igasuguste plastmassist/puidust mutrite ja kruvide keeramine (motoorikasein, vt allolevat pilti).

  • Keerab lahti üksteise sisse käivaid mänguasju – sobivad igasugused lelud, mille osi annab lahti ja kinni keerata. Väga head on siingi motoorikaseinad.

  • Keerab väikeseid esemeid paberist välja – täiskasvanu võiks demonstreerida ja laps imiteerib.

  • Veeretab kuule – täiskasvanu võiks lapsele õpetada näiteks plastiliinist kuulide valmistamist ja seejärel nende veeretamist.

  • Hoiab pliiatsit pöidla ja esimese sõrme vahel, toetades keskmise sõrmega – esialgu peaks lapsele õpetama, kuidas pliiatsit õigesti käes hoida. Alguses tuleks lapse kätt juhtida, kui laps joonistada üritab.
    Vaata allolevat joonist! Pliiatsi hoidmine 1-2-aastaselt, 2-3-aastaselt, 1/2-4-aastaselt, 1/2-7-aastaselt

  • Ajab suuri pärleid nöörile – soovitav oleks võtta näiteks suured pärlid ja nöör ning siis lapsele ette näidata, kuidas neid nööri otsa ajada. Seejärel lasta tal endal proovida.

  • Murrab paberi pooleks – samamoodi on tähtis eeskuju näitamine, kuidas tegevust sooritada.

  • Tõmbab näidise järgi vertikaalse ja horisontaalse joone – jooni võiks tõmmata kas pliiatsiga paberile, kriidiga tahvlile, pulgaga liivale jne.

Motoorikasein - sobib kasutamiseks juba imikuea teises pooles ning väikelapseeas. Toetab eeskätt peenmotoorika arengut.

KEHALIST AKTIIVSUST TULEB VÄIKELAPSEEAS IGAKÜLGSELT TOETADA!

Kokkuvõtteks võib öelda, et kõik lapsed vajavad liikumist. Eriti oluline on see ajal, mil toimub aktiivne areng ning kasvamine. Nii mõnigi kord avaldub liikumisvajadus lausa sihitus jooksmises, kui lapsel pole olnud piisavalt ruumi ega võimalust aktiivseks tegutsemiseks. Liikumatu asend väsitab last. Sobivalt valitud mängudel ja võimlemisel on lapse arengule väga suur mõju. Lapsele peaks kindlustama piisav võimalus ennast kehaliselt välja elada ning mitmesuguseid loovaid tegevusi harrastada. Abiks on siinkohal toredad mängud, mis pakuvad liikumisrõõmu.

LOE! Vahvad liikumismängud, mis sobivad erinevas eas lastega läbiviimiseks.

Väikelapseeas õpitakse jalgrattaga sõitma, uisutama, suusatama, ujuma. Kõik uus ja huvitav on kui lennult haaratav. Vaja on vaid eeskuju, õpetamist, juhendamist ning toetamist turvalises keskkonnas.

Väikelapse kognitiivne areng

2-aastane laps on J. Piaget arenguteooria alusel sensomotoorsel arenguastmel. Veidi peale teist eluaastat jõuab laps juba operatsioonieelsele tasemele. Lapsed on üldiselt liikuvamad, rõõmsameelsed ja avastamishimulised. Peamiseks tegevusliigiks teisel eluaastal on esemeline tegevus, mille käigus tutvub laps asjade erinevate omadustega, jätkub sensoorne areng. Juhendamisel tunnetab väikelaps paremini ümbritsevat keskkonda, ta eristab, võrdleb, leiab sarnasusi esemete värvi, suuruse ja kuju alusel. Mõne aja möödudes suudab laps mitmete sarnaste omadustega asjade hulgast otsitava leida, abiks endiselt täiskasvanuga suhtlemine ja koostöö ("Näita, milline klots on rohelist värvi").

Mõtlemine, mälu ja taju

  • Lapse tegevus on eesmärgipärane, ta tahab näha tulemust.

  • Laps on aktiivne maailma avastaja, kes katsetab uusi tegevusi.

  • 1-1,5-aastane laps jälgib asjade liikumist.

  • Väikelaps ei oska otsida asja, mille paigutamist teise kohta ta ei näinud.

  • Väikelaps on võimeline leidma paare – „Näita mulle, millised sokid käivad kokku“.

  • Laps leiab pildilt soovitud eseme – lapsele võib näidata erinevaid pildiraamatuid ja fotosid, kus ta tunneb ära teatud esemed (pildil on samasugune auto nagu lapse mänguauto) või elusolendid (fotol on kass, mis meenutab lapsele kaisukiisut).

  • Kaheaastaseks saades on arusaam objektide jäävusest välja arenenud laps mitte ainult ei mäleta, vaid suudab ka meenutada. Kui täiskasvanu läheb teise tuppa, ei ole ta lapse meelest enam igaveseks kadunud, väikelaps teab, et ema/isa on olemas ka siis kui ta parasjagu silmapiiril ei ole. Meenutused tekivad algselt mingi konkreetse situatsiooni raames. Näiteks ütleb laps tassi nähes "kukkus", sest seostab seda katki kukkunud tassiga, mis oli elamus omaette. Hiljem oskab laps seostada erinevaid esemeid kindlate tegevustega - kui öelda lapsele, et läheme õue, asub laps usinalt jopet selga panema.

  • Mõtlemise areng toimub tegevuse käigus, mõtlemine on muutunud sensomotoorseks. Laps omandab oskuse võrrelda, üldistada ja kõrvutada.

  • Keerulisemaks muutub lapse ümberlülitumine ühelt tegevuselt teisele. Näiteks on raske ühtäkki katkestada mäng ja minna lõunat sööma või kiiresti reageerida esitatud küsimusele.

  • 2-3 aastastele lastele on oluline selgitada käitumisreegleid. Väikelaps näeb ja kuuleb kõike ning matkib täiskasvanut pea igas tegevuses.

  • Kolmandaks eluaastaks tekib selge eneseadvus, mis omakorda on põhjuseks üsna sageli esineda võivatele jonnihoogudele ("Mina tahan!").

  • Kolmandal eluaastal on oluline õpitut kinnistada. Laps teeb meelsasti talle juba tuttavaid toiminguid, olulisi teadmisi ja reegleid tuletatakse meelde ja räägitakse üha uuesti läbi ("Sõiduteed ületame rohelise fooritulega"; "Enne sööki peseme käed" jne.)

Eneseteenindusoskused

Tänu peenmotoorika täiustumisele on laps nüüd võimeline juba iseseisvalt endaga hakkama saama - ta riietub, sööb ja peseb käsi ning käib tualetis. See aga ei tähenda, et ta aeg ajalt abi või julgustamist ei vajaks. Samuti vastutab lõpptulemuse eest siiski täiskasvanu (kas hambad said korralikult pestud, kas kingad on õiges jalas jne).

1. Riietumisoskuse omandamine

  • 14. elukuuks on enamik väikelapsi saanud selgeks, kuidas võtta peast müts ja jalast sokid.

  • Riietumisoskuse sujuvamaks muutumiseks tuleb anda õppimiseks piisavalt aega. Laps vajab julgustamist ja taipab kohe, kui täiskasvanu kiirustab või muutub kannatamatuks.

  • 18. ja 24. elukuu vahel on enamik väikelapsi võimelised ära võtma suurema osa riietest ja 30. elukuuks on enamik lapsi võimelised end täielikult lahti riietama ja riidesse panema, kuid vajavad abi nööpide, vööde ja klambrite osas.

2. Söömine

  • Iseseisvalt söömise soov tekib juba esimese eluaasta teisel poolel. Kui on näha, et laps tunneb söömisprotseduuri ja täiskasvanute söömistoimingute vastu huvi, on õige aeg lasta tal endal harjutama hakata.

  • Väikelaps käsitleb juba nii lusikat kui kahvlit. Oluline on piisav aeg söömiseks ja karta ei tasu ka tekkinud segadust - see on õppimisprotsessi üks osa. Toidunõud ja -riistad olgu lapsele eakohased ja ohutud.

  • Väikelaps joob lastetassist. Lutipudel tuleks peale 1.eluaastat kõrvale jätta.

  • Lapsed matkivad - söömiskultuuri ja -harjumuste juures on tähtis täiskasvanute ja eakaaslaste eeskuju.

  • Oluline on järjepidev tervist toetavate toitumisharjumuste väljakujundamine.

3. Hügieen

  • Väikelaps peseb ja kuivatab abiga käsi. Lapsele meeldib soe vesi ja sellega sulistamine. Õiget kätepesutehnikat tuleb juba varakult juurutama hakata.

  • Väikelaps käib abiga tualetis, päeval hoiab puhtust.

  • Peseb hambaid, kuid vajab täiskasvanu abi ja kindlasti järelkontrolli.

  • Aitab täiskasvanul asju ära panna ja teeb lihtsamaid koristustoiminguid. Oskab enda järelt koristada.

LAPSEL TULEKS LASTA ENDAL PROOVIDA JA TEGUTSEDA!

SAMAL AJAL AGA TASUB TEGEVUSI JÄLGIDA, KORDAMINEKUID TUNNUSTADA JA VAJADUSEL TOETADA NING ABISTADA.

Uuri kätepesujuhendit!

VAATA videot ja tee järele! Pese õigel viisil käsi!

Väikelapse kõne areng

Teine eluaasta on kiire periood ka kõne arengus. Lapsed õpivad rääkima kuulmise järgi ja kasuks tuleb siinkohal väikelapsega rääkimine. Samal ajal tuleb jälgida, et lapsele jäetakse ka võimalus vastamiseks. Suhtlemine on kahepoolne protsess ja lõbus tegevus. Kuigi täiskasvanu ei pruugi lapse jutust täielikult aru saada, on oluline, et ta näitaks üles huvi lapse pingutuste osas, mis omakorda julgustab väikelast veel rohkem rääkima.

  • Laps kuuleb täiskasvanu juttu ning teab, mida öelda, kuid ei oska veel keerukamaid lauseid moodustada. Ta ootab, et tema öeldut tõlgendatakse.

  • 18. elukuuni areneb intensiivselt kõnest arusaamine, edasi toimub aktiivse kõne (sõnavara) areng.

  • 15. elukuuks on lapse sõnavaras 6-8 sõna ja 18. elukuuks suureneb see ligikaudu 20-40 sõnani.

  • 2-aastane laps seob omavahel kaks sõna - tekib kahesõnalause ("Anna pall", "Kiisu pai").

  • Väikeste laste kõnes puuduvad abisõnad ja käändelõpud.

  • 2,5-aastase lapse sõnavaras on umbes 200 sõna.

  • Laps avastab enda jaoks küsimused „Kes?“ ja „Miks?“.

  • Lapse mäluulatuse suurenedes muutuvad laused pikemaks. Ta hakkab kasutama abisõnu ja paneb paika õiged käändelõpud.

  • 2- ja 3-aastasele lapsele on iseloomulik egotsentriline kõne ehk väliskõne/valjuhäälne kõne, mille eesmärk on tulevast tegu kavandada ja suunata (Võgotski 2014).

  • Kolmeaastaselt hakkavad lapsed moodustama keerukama ülesehitusega lauseid.

VÄIKELASTE KÕNE ARENGUS VÕIB ESINEDA VÄGA SUURI ERINEVUSI!

Näited 1-2-aastase lapse kõne arengu eeldatavatest tulemustest ja soovitused kõne arendamiseks:

  • Kasutab sõnu „anna“ lapsele tuleks õpetada, millal sõna kasutada. Kui laps soovib näiteks mõnda mänguasja kätte saada, tuleks teda vastavalt juhendada ("Ültle: palun anna!"). Kindlasti peaks sellele järgnema ka soovitud tulemus (täiskasvanu ulatab eseme, mida laps küsis). Kui sõna „anna“ on selgeks õpitud, võiks fraasi tasapisi siduda juba teiste sõnadega ("Palun anna raamat“).

  • Kasutab sõna „otsas“ (pärast millegi lõpetamist) – laps lõpetab lõunasöögi ja viitab saavutatud tulemusele: "otsas"- samamoodi saab fraasi juba teiste sõnadega siduda ja seda lapsele õpetada ("Söök sai otsa").

  • Kasutab sõna „ära/peidus“ kui midagi näiteks ära peita, võib viidata toimunule - „peidus“, või kui keegi ära läheb, siis öelda, -„läks ära“.

Tegevusi võiksid saata vastavad lihtsalt sõnad, fraasid ja laused. Kordused aitavad õppimisele kaasa.

Näited 2-3-aastase lapse kõne arengu eeldatavatest tulemustest ja soovitused kõne arendamiseks:

  • Ühendab nimisõna tegusõnaga. Laps ütleb näiteks: “Rong sõidab.“ Et sõnade ühendamist soodustada, tuleks esitada suunavaid küsimusi, näiteks: „Mida rong teeb?“

  • Väljendab kahe sõnaga omandisuhet. Näiteks ütleb laps: „Minu auto.“ Täiskasvanu saab aidata küsides suunavaid küsimusi nagu: „Kelle auto see on?“

  • Oskab „kus?“ küsimusele vastata. Täiskasvanu võiks lapse käest küsida, kus on mingi mänguasi või inimene ja lapsel avaneb võimalus vastata. Näiteks: „Kus on õde?“ , laps vastab: „Õde läks õue.“

  • Ulatab mitu eset korraga kui paludes on kasutatud mitmuse vormi. Soovitav oleks paluda lapsel endale näiteks pall ulatada ja seejärel pallid ulatada. Nii õpitakse kõige paremini mitmusest aru saama.

  • Oskab sõrmedel oma vanust näidata. Lapsele tuleks tegevus ette näidata, et tekiks seos sõrmede arvu ja sõnalise numbriväljenduse vahel. Tõsta kolm sõrme üles ja öelda: “ Sina oled kolme aastane.“

  • Teab oma sugu. Tegevustes võib viidata vastavalt siis kas tüdrukule või poisile. „Sina oled poiss“ või „Sina oled tüdruk“.

  • Täidab kaheosalise korralduse. Esialgu võiks laps täita ühe korralduse, kui ta sellega juba kenasti toime tuleb, võiks sellele lisada veel teisegi korralduse. Näiteks: „Palun too raamat ja anna see venna kätte!“

  • Kasutab kõnes lihtminevikku (tegi, oli). Täiskasvanu võiks lapsele esitada küsimusi, mis nõuavad minevikuvormi kasutamist, näiteks: „Kuhu isa läks?“; „Isa läks tööle“.

  • Kasutab sõnu „kinni“ ja „lahti“. Täiskasvanu võiks lapse ette asetada karpe või muid lahtikäivaid asju ja lasta lapsel öelda, kas see on „kinni“ või „lahti.

VÄIKELAST PEAB JULGUSTAMA, ET TEMAST SAAKS ENESEKINDEL RÄÄKIJA!

Lapsele ettelugemine ja sõnade rõhutamine on suurepärane võimalus sõnavara suurendamiseks. Ettelugemine on lapse arengule mitmel põhjusel hea.

1. Lähedustunde tekkimine. Laps saab tänu ettelugemisele rohkem tähelepanu ja kinnitust, et temast hoolitakse.

2. Muinasjutu kuulamisega kaasneb turvaline ja lähedane kogemus, mis kujundab omakorda positiivset hoiakut lugemise suhtes.

3. Muinasloo kuulamine rahustab last. Eriti kasulik on see kartlike ja rahutute laste puhul.

4. Aitab kaasa omavahelisele suhtlemisele.

5. Parandab kuulamis- ja suhtlemisoskust, suurendab sõnavara.

6. Ettelugemine arendab lapse tähelepanuvõimet, mis aitab kaasa keskendumisele.

LAPSE KÜSIMUSED PEAVAD ALATI SAAMA VASTUSED, MIS ON EAKOHASED JA ARUSAADAVAD

7. Arendab kujutlusvõimet ja toetab loovust.

8. Noorem laps õpib värve, kujundeid, numbreid ja tähti, vanem laps avardab teadmiste tagamaid.

9. Hea ettevalmistus kooliks.

10. Suurepärane võimalus õppida vahet tegema heal ja halval, empaatiavõime suurenemine, probleemilahendusoskuse paranemine.

Lapsega rääkides peaks täiskasvanu kõne olema aeglane ja selge ning laps peab nägema suu liikumist sõnade hääldamisel. Kui väikelaps on juba võimeline ühendama kolm või neli sõna, võiks lauseid pikendada. Samuti ei tohiks pidevalt parandada väikelapse sõnade hääldust, sest see ainult vähendab tema katsetamise julgust. Selle asemel peaks kordama valestiöeldud sõna uuesti õige hääldusega.

Kuna kõik väikelapsed armastavad täiskasvanuid jäljendada, siis on näiteks hällilaulude laulmine, millega kaasneb liikumine ja liialdatud miimika ning samade sõnade pidev kordamine suureks abiks väikelapse sõnaliste oskuste arendamisel.

Üheskoos lapsega võiks eesseisvate ja juba toimunud sündmuste üle arutleda ning rõhutada lauses olulisi sõnu. Kommenteerida võiks sündmusi, millele lapse tähelepanu on parasjagu suunatud ("Vaata, kuidas vanaema küpsetab pannkooke, millest ta neid küll teeb..?").

Kui lapse sõnavara suureneb, peab valmis olema pidevaks kordamiseks, sest laps küsib samu küsimusi. See on osa rääkima õppimise protsessist. Alati peab valmis olema lapse küsimustele vastamiseks.

Lisaks selgele kõnele tuleks laps kindlasti ka ära kuulata - see annab infot, kuidas laps vastab, kas ta sai asjast õigesti aru, mida ta mõtleb jne. Kindlasti tuleks last nimepidi kutsuda. Hüüd- ja hellitusnimed võivad olla küll armsad, kuid see võib lapses segadust tekitada (laps ei pruugi mõsita, et Mari, mummu ja täpike on üks ja sama isik ehk tema ise).

VÄIKELAPSEGA EI TASU RÄÄKIDA "PUDIKEELES", SEE PIGEM PIDURDAB KUI TOETAB LAPSE KÕNE ARENGUT!

Kehakeel on ka keel

Laps ei väljenda oma tundeid ainult kõne ja käitumisega – neid peegeldab suuresti ka kehakeel. See on sõnatu väljendusviis, mis koosneb kergetest tahtmatutest liigutustest ning aitab paremini mõista lapse mõtteid, hoiakuid ja tundeid.

Kehakeel koosneb paljudest aspektidest, sealhulgas:

  • Näoilmest laps väljendab heameelt naeratusega ja tusatuju altkulmu pilguga.

  • Pilgust kui lapse silmad säravad ja vaatavad täiskasvanule otse vastu, siis on laps elevil; lapse vilav pilk näitab aga tema närvilisust jne.

  • Hingamisest rahuliku lapse hingetõmbed on pikad ja aeglased; viha muudab hingamise pindmiseks ja kiireks.

  • Lähedusvajadusestkui laps surub end täiskasvanu vastu, siis otsib ta lohutust, kui ta aga istub kaugel, siis võib ta olla vihane.

  • Käe-ja käsivarre liigutustest vaieldes paneb laps käed trotslikult vaheliti, kuid rahul olles on tema käed külgedel.

Miks on lapse kehakeelt vaja mõista?

  • Laps suudab oma kehakeelt kõnekeelest vähem valitseda, seega reedab see sageli rohkem kui tema sõnad ja käitumine.

  • Kuna kehakeelt kasutakse kogu aeg, siis on täiskasvanul võimalus oma last pidevalt paremini mõista.

  • Kui laps on mures või ärritunud, räägib ta tõenäoliselt vähem, kuid tema kehakeel on ikkagi arusaadav.

  • Umbes 90% kõikidest emotsioonidest peegeldub kehakeeles. Kui lapse sõnatut keelt ei mõisteta, jäävad paljud tema tunded märkamata.

Väikelapse sotsiaal-emotsionaalne ning kõlbeline areng

Lapse iseseisvuse arengu soodustamine

Liigsed tegutsemisvabaduse piirangud ei ole head. Väikelapsed õpivad suhtlemist, jälgides ja matkides seda, mis toimub neid ümbritsevas maailmas.

Nad mõistavad läbi kogemuse, millised suhtlemisviisid on kasulikud või teiste inimeste poolt aktsepteeritavad. Väikelapseeas suheldakse enamasti kõige rohkem vanematega ja eeskuju võetakse just vanematelt ja õdedelt-vendadelt. Kogu sotsiaalne keskkond, sealhulgas inimesed, kellega laps kodus, lastehoius, õues kokku puutub, avaldab oma mõju.

Teisel eluaastal hakkab laps vähehaaval täiesti uuel viisil huvituma eakaaslastest ja nendega lähemalt tutvuma, näiteks puudutuste abil või jäljendamise teel (Sotsiaalsed oskused, 1993).

1-2 aastase lapse sotsiaal-emotsionaalse arengu eeldatavad tulemused ja soovitused arengu toetamiseks:

  • Laps tahab kõike ise teha ning jäljendab täiskasvanut lihtsamates toimingutes – soovitav oleks lapsele näidata tegevusi, mida talle õpetada tahetakse, näiteks asjade õigele kohale asetamine, viisakusreeglid vm. Rääkida tuleks kindlasti sellest, mida teha ja kuidas seda teha.

  • Laps võib jonnida, sest sõltumatuse vajadus hakkab end maksma panema - jonniga tuleb õppida toime tulema.

Vaata peatükki "Väikelapse jonn".

  • Laps hakkab õppima põhilisi sotsiaalseid oskusi, nagu oma asjade jagamine teiste lastega.

  • Laps omandab põhilised seltskondlikud oskused, näiteks ulatab teisele lapsele mänguasja, mängib teiste lastega, kuid tegutseb põhiliselt siiski eraldi – soovitav oleks lasta lapsel mängida teiste seltsis, täiskasvanu võiks innustada lapsi koostööle.

  • Laps suudab leppida täiskasvanu eemaldumisega jätkates ise oma tegevust – last peaks harjutama eemalolekuga ja seda aega võiks järk-järgult pikendada (laps mängib edukalt turvaliselt oma toas mõnda aega ka juba üksinda olles).

  • Laps võib võõraste inimestega häbelik olla ja võõra täiskasvanu juurde jäetuna pahuraks muutuda. Laps vajab harjumiseks aega.

  • Laps võib muutuda armukadedaks, kui täiskasvanu teisele lapsele tähelepanu pöörab.

  • Laps on võimeline mõistma lihtsaid reegleid, aga ei pruugi nendega alati nõustuda.

  • Laps suudab juba oodata, kuni tema soovid rahuldatakse – täiskasvanu võiks selgitada, et ka teistel inimestel on oma vajadused ja et on oluline, et laps õpiks ootama. Samas peab andma lapsele aega mingi tegevuse lõpule viimiseks. Näiteks: „Ole hea ja pane nüüd klotsid kokku, siis hakkame lõunat sööma“.

  • Laps jagab oma asju – oluline on lapsele rääkida, et oma asju tuleks teistega jagada. Näiteks anda lapsele kaks õuna, et ta ühe saaks sõbrale anda (Sotsiaalne areng 2002; Woolfson 2001; Herr 1990; Woolfson 2004).

2-3-aastase lapse sotsiaal-emotsionaalse arengu eeldatavad tulemused ja soovitused arengu toetamiseks:

  • Laps oskab tuua temalt palutud asju ja kutsuda enda juurde soovitud inimese – lapsele võiks anda lihtsamaid ülesandeid („Anna emale raamat, palun!“, „Kutsu palun isa siia“).

  • Laps suudab juba pikemalt jutustust või laulumängu jälgida – olulisel kohal on lapsele ettelugemine ja lihtsate küsimuste esitamine jutustatu kohta.

  • Laps oskab paluda ja tänada – lapsele peaks õpetama sobivas olukorras kasutatavaid viisakusväljendeid („Me läheme nüüd ära, ütle tädile nägemist“.

  • Laps üritab kodustes toimingutes abiks olla – lapsele peaks andma võimaluse abistamiseks. Anda näiteks koduseid koristustöid tehes lapsele oma tolmulapi, mida kasutades ta saab abiks olla.

  • Laps armastab selga panna täiskasvanute riideid ja nende rolle esitada - soovitav oleks seda tegevust soosida ning pakkuda välja erinevaid rolle, mida laps võiks mängida (teatrimängud, poeskäigu imiteerimine).

  • Laps valib vajadusel kahe võimaluse vahel – lapsele tuleks anda võimalus valiku tegemiseks („Kas soovid praegu liivakastis mängida või läheme kiikuma?“).

  • Laps on võimeline aru saama tunnetest, räägib rõõmudest ja muredest – lapsega võiks jagada ka oma tundeid ning õpetada teda omakorda enda emotsioone väljendama (Näen, et oled vihane, tule ja räägime, mis sind vihastas“).

  • Lapsele meeldib eakaaslaste seltskond ning ta armastab koos teistega mängida. See toob vahel kaasa ka tülisid eakaaslastega, kuid sellest hoolimata naudib laps teiste seltsi. Laps teab ka, et halva käitumisega on võimalik täiskasvanu tähelepanu võita.

  • Laps saab iseseisvalt hakkama lihtsamate töödega, näiteks oma mängunurga koristamisega.

  • Jonnihood ei ole haruldased.

(Sotsiaalne areng 2002; Woolfson 2001; Herr 1990; Woolfson 2004).

Väikelaps ja distsipliin

Väikelast iseloomustab terve rida omadusi, mis mõjutavad tema olemist ja toimetusi kasvukeskkonnas. Täiskasvanutel on ootused teatud kindlat liiki käitumisle, näiteks arvamus "Hea laps on viisakas ja tubli, hea laps ei jonni ega räägi vastu, täidab korraldusi, ei torma ringi ega tee pahandust.." Selles väites on aga väga palju vastuolusid ning ebaloogilisust kui uurida eelnevalt 1-3-aastase lapse kognitiivset võimekust, emotsionaalset arengutaset ja arengule iseloomulikke käitumismustreid. Seega tuleb välja, et sageli on probleemide algpõhjuseks hoopis täiskasvanute vähene teadlikkus lapse arengust.

Mõned olulised meeletuletused:

  • väikelaps ei saa veel paljudest põhjus-tagajärg-seostest aru;

  • väikelapsel pole palju kannatust;

  • väikelapsel on raske mõista aja olemust, mis on omakorda seotud kohapeal mittepüsimise ning kannatamatusega;

  • väikelaps ei oska veel oma emotsioone kontrollida ega saa neist sageli arugi;

  • väikelaps kasutab mängimiseks keskkonnas olemasolevaid tingimusi, täiskasvanu ülesandeks on muuta keskkond lapsesõbralikuks;

  • pole olemas pahasid lapsi, on vaid eksimused ja valesti käitumine - väikelaps vajab täiskavsanu tuge, abi, õpetust ja eeskätt hoolimist ning mõistmist.

Kas karistada? Karistamine näitab täiskasvanu jõuetust olukorda kontrollida. Füüsiline karistamine on igal juhul alandav ja solvav, sellisel sekkumisel võivad olla väga pikaajalised ja traagilised tagajärjed, mis võivad oluliselt mõjutada inimese hilisemat elukäiku. Lapse füüsiline karistamine on lubamatu ja ebaseaduslik!


Enesekehtestamine aitab lastel seada piire, mis omakorda pakuvad lapsele turvatunnet. Laps teab, mida temalt oodatakse, milline käitumine on aktsepteeritav ja milline mitte. Laps õpib ka oma tunnetega toime tulema ja vajadusi väljendama. Jonn on lapsele tarvilik tahte arenguks ja selleks, et vanematest eemalduda.

Jonnil tähtis osa lapse isiksuse kujunemisel (Soomann 2014).


Ka lapse peale karjumine, tema solvamine, alandamine, sildistamine rumalaks, saamatuks ning halvaks näitab täiskasvanu võimetust olukorraga toime tulla ning liigitub
vaimse väärkohtlemise alla.


VAATA! Mida teha kui laps ei kuula sõna?

LAPSE FÜÜSILINE KARISTAMINE ON EBASEADUSLIK JA LUBAMATU!

KA VAIMNE TERRORISEERIMINE ON VÄÄRKOHTLEMINE!

Lastekaitseseaduse § 24

Lapse väärkohtlemise keeld. Lapse hooletusse jätmine, lapse vaimne, emotsionaalne, kehaline ja seksuaalne väärkohtlemine, sealhulgas lapse alavääristamine, hirmutamine ja kehaline karistamine, samuti lapse karistamine mis tahes muul viisil, mis ohustab tema vaimset, emotsionaalset või füüsilist tervist, on keelatud.

Väikelapse seksuaalne areng

Endiselt on tähtsal kohal turvalise lähedussuhte loomine täiskasvanutega, sest turvatunnet kogevast lapsest sirgub täiskasvanu, kes on võimeline omakorda lähedust ja turvalisust pakkuma. Kuidas seda teha? Tähtsad on nahk-naha kontakt ja kindlad puudutused, mis loovad turvatunnet ja soodustavad lähedust, näiteks süles hoidmine, kallistamine, massaaž.


Täiskasvanupoolne tagasiside käitumisele on vajalik.

Väikelaps on huvitunud enda keha uurimisest, avastatakse ka suguelundid. Lapsed uurivad üksteise kehasid ja täheldavad erinevusi poiste ja tüdrukute vahel.

Täiskasvanu roll on siinkohal õpetada lapsele, et igal inimesel on keha ja poisid ning tüdrukud peavadki erinevad olema ning see on täiesti normaalne. Alates teisest eluaastast võiks lapsele õpetada, et iga inimene ei soovi, et teda kallistatakse või paitatakse ning alati tuleb enne luba küsida. Jälgida lapse reaktsioone ja kuulata tema küsimusi ning vastata lapsele arusaadavas vormis.

VAATA! Millal ja kuidas rääkida väikelapsega seksuaalsusest?

Mõtle ja vasta küsimustele!

  1. Miks on liikumine väikelapseeas väga olulise tähtsusega?

  2. Millal hakkab laps end ise riidesse panema ja lahti riietama?

  3. Miks peab täiskasvanu väikelast hammaste pesemisel abistama?

  4. Millest sõltub väikelapse rääkima hakkamise kiirus?

  5. Mis toetab kõige enam väikelapse kõne arengut?

  6. Millised karistusmeetodid on aktsepteeritavad ja millised mitte?