Vértesboglár

1891
Gróf Esterházy Miklós Móric a kegyuraságához tartozó plébánián - saját költségén - katolikus népkönyvtárt állított fel, amelyet katolikus szellemű művekkel, a falusi népnek hasznos gazdasági könyvekkel szerelt fel, és számukra jó irányú népújságokat járatott.

1910. december 19.
Fejér vármegye Törvényhatósági Bizottsága közgyűlésének napirendjén szerepelt Vértesboglár község határozata népkönyvtár felállítása tárgyában.

1911
A Földmívelésügyi Minisztérium 100 kötetes gazdasági népkönyvtárt adományozott a községnek.

1947-1948
Népkönyvtárt adományozott a községnek a Népkönyvtárakat Szervező Országos Bizottság 1947 májusa és 1948 júniusa között.

1949
* A Fejér Vármegyei Szabadművelődési Felügyelőség augusztusi felmérése szerint a Kossuth Lajos utcában volt a községi könyvtár. Állománya 48 kötet, 22 db Századok és tanulságok füzet, 32 db Szikra brosúra és 62 db Szabad Föld brosúra. Könyvtáros: Kovács József.
* A földműves-szövetkezet augusztusban érkezett könyvtára 58 kötetes volt. Könyvtáros: Pünkösti Sándor.

1950. október 17.
A Székesfehérvári Körzeti Könyvtárból érkezett, a körzeti rendszerben szervezendő népkönyvtár 202 kötetének átvételi dátuma.

1950. december
A körzeti rendszerben szervezendő népkönyvtár létesítésére alkalmas helyiség: az általános iskola III. osztálya. Kijelölt könyvtáros: Pünkösti Sándorné tanítónő, járási tanácstag és Malczovich János tanító, népművelési ügyvezető. A könyvek elhelyezésére december közepén még nem volt szekrény.

1951. január 13.
A körzeti könyvtár vezetőjének e napon kelt jelentése szerint a körzeti könyvtárhoz tartozó népkönyvtár a kultúrotthonban volt elhelyezve.

1951. május 19.
Kocsis István, a körzeti könyvtár szervező-könyvtárosa e napon kelt levelében közölte, hogy a Vértesboglárra küldött könyvszekrény a népkönyvtáré, az eddig használt szekrényt pedig adják át Bodmérnek.

1952. szeptember
Ebben az időszakban a népkönyvtár könyvtárosa Malczovich János általános iskolai tanító.

1952. július
Ebben az időszakban a Dózsa Tszcs-ben is volt könyvtár, és a Vértesboglári Földműves-szövetkezetnek is volt könyvtára.

1959. október
A hírlapi riport közlése szerint a község az előző évben kapott művelődési otthont, ahol a klubszobában szerdánként délután és vasárnap délelőtt a községi könyvtár áll a kölcsönözni akarók rendelkezésére. A kultúrotthon igazgatója Malczovich János nyugalmazott tanító.