Káloz

1848. január
Létezik ugyan olvasó társaság, de könyvtára csak a Pesti Hírlap, a Nemzeti Újság és a múlt években megjelent lapok számaiból áll.

1878. április
Boda Imre jószágkormányzó a kálozi mindkét felekezet iskolai könyvtárát újabb becses munkákkal gazdagította.

1881
A Kálozi Olvasókör ez évi belügyminisztériumi ügyiratait az Országos Levéltár őrzi.

1882. szeptember 10.
A feloszlott olvasókör 15 forint készpénzbeli vagyonát egyenlő arányban osztották szét a helybeli római katolikus és református népiskolák, valamint az izraelita hitközség között.

1891. november
A Franklin társulat azoknak a községeknek, amelyek népkönyvtár felállítását határozták el, kiadványait igen jutányos áron évenkénti törlesztésre átengedi. Mivel a község képviselő-testülete elhatározta a községi népkönyvtár felállítását, a társulat 90 kötet bekötött könyvet küldött, "Káloz község népkönyvtára" felirattal.

1891. november 22.
A Kálozi Önkéntes Tűzoltó-egylet Olvasóköre néven olvasókör alakult, amelynek tagja lehet minden feddhetetlen jellemű kálozi vagy vidéki lakos, ha az önkéntes tűzoltó-egylet alapító, pártoló vagy működő tagjául beiratkozik. Az olvasókörrel külön fizetési kötelezettség nincs. A tagsági díj abban nyilvánul, ha valaki mint alapító 25 frt-tal, egyszer s mindenkorra, vagy mint pártoló 1 frt-tal járul évente a tűzoltó-egylet céljaihoz, végül, ha működő tag. Az olvasó­kört az intelligencia látja el hírlapokkal és hasznosabb olvasókönyvekkel. Ezek mellett rendelkezésre áll a község Népkönyvtára is. Az olvasókör külön tisztviselői kart nem alakít meg, hanem a tűzoltóegylet tisztikara lesz az olvasókör tisztikara is. A belügyminiszter decemberben látta el bemutatási záradékkal az olvasókör alapszabályait.

1894. május
A belügyminiszter bemutatási záradékkal látta el az új Kálozi Olvasókör alapszabályait.
Ismert könyvtáros: Grünwald Sándor (1894); Teleki István (1897-1899).

1905. február 26.
Az újonnan alakult Kálozi Ipartársulati Olvasókör a Szarvashoz címzett nagyvendéglő összes termeiben, könyvek beszerzése céljából, zártkörű táncestélyt rendezett. A belügyminiszter áprilisban hagyta jóvá az olvasókör alapszabályait.
Ismert könyvtáros: Antal József (1931).

1905. október
A belügyminiszter jóváhagyta a Kálozi Római Katholikus Ifjúsági Egyesület alapszabályait. 

1909. május
A belügyminiszter bemutatási záradékkal látta el a Kálozi Polgári Olvasókör alapszabályait.
Ismert könyvtáros: Kereskes Albin (1912).

1911
Ebben az évben alakult meg a Kálozi Református Ifjúsági Egyesület.
Ismert könyvtáros: Csőgör György gazd. és Fazekas István gazd. (1931)

1911. július
A belügyminiszter bemutatási záradékkal látta el a Kálozi Református Olvasókör alapszabályait. Az olvasókör meglétét 1943-ig folyamatosan közölte a Székes-Fejérvári naptár című kiadvány.
Ismert könyvtáros: Nagy István (1912-1916, 1921-1922). 

1931
Az ötven tagú Kálozi Református Ifjúsági Egyesület könyvtára ekkor kb. 100 kötet ifjúsági könyvből állt.

1946. december 3.
Az alispán e napi kimutatása alapján a községben ekkor csak a Kálozi Iparos Olvasókör működött.

1950. január
Ebben az időszakban a tantestületi könyvtár 286 kötetes volt, és a földműves-szövetkezet könyvtára is meghaladta a száz kötetet.

1950. augusztus
Kocsis István, a Székesfehérvári Körzeti Könyvtár szervező-könyvtárosa megkezdte a körzeti rendszerbe tartozó népkönyvtár szervezését. Cél: a meglévő könyvtárak összevonása a népkönyvtárba a tulajdonjog fenntartásával. Javasolt könyvtáros Pap Lajos.

1950. október 8.
Felavatták fel a körzeti rendszerbe tartozó népkönyvtárt, a körzeti könyvtár jelentése szerint.

1950. november
Molnár János, népművelési ügyvezető és egyben könyvtáros, átvette és beolvasztotta a földműves-szövetkezet könyvtárát a népkönyvtárba.

1951. január 13.
A körzeti könyvtár vezetőjének e napon kelt jelentése szerint a körzeti rendszerbe tartozó népkönyvtár az iskolában volt elhelyezve.

1952. december 17.
Mihály Sándor könyvtáros e napon jelentette a körzeti könyvtárnak, hogy a népkönyvtár könyveit átvette, azokról egy névjegyzéket felfektetett, eddig 200 db könyvet vett jegyzékbe. A népkönyvtárt először pénteken, dec. 19-én nyitja meg, d.u. 5 órától 7 óráig. A népkönyvtár az általános iskolában van elhelyezve.

1956. január
Ebben az időszakban a népkönyvtár állománya 767 kötet, a könyvtáros Burján Róbertné.

1958. április
Az ez évi könyvtárfejlesztési alapból a kálozi tanács 2000 forinttal járult hozzá a népkönyvtári állományok fejlesztéséhez.

1960. március
A Hazafias Népfront Sárbogárdi járási elnökségének ülésén elhangzottak szerint a kálozi népfront-bizottság kezdeményezésére szépen berendezett új helyiséget kapott a kultúrházban a kálozi községi könyvtár.

1960. december
Ebben az évben a kálozi tanács 8000 forinttal segítette a községi könyvtár fejlesztését. Ebből az összegből új könyveket és könyvszekrényt vásároltak. Az  1052 kötetes könyvtár könyvtárosa Burján Róbertné.