Lajoskomárom

1825. április 12.
Elhunyt Hrabovszky György evangélikus lelkész, író, aki 1817 óta volt a község evangélikus lelkésze. Könyvtára 2000 kötetet számlált.

1861. február
Kaszinói olvasókör alakult, amelynek minden rendű és rangú lakos tagja lehetett.

1879. április
A Veszprém megyei tanfelügyelő jelentése szerint ekkor a római katolikus iskolában és az evangélikus iskolában is volt könyvtár.

1887
A községi olvasókör tulajdonában lévő (és a jegyzői irodában elhelyezett) könyveket az evangélikus iskolának adták át azzal az indoklással, hogy ott „kellő gondozásban" részesüljenek. Fenntartva ugyan, hogy ha valamikor olvasókör létesül, a köteteket kötelesek lesznek visszaadni.

1908. február 16.
A férfi dalkör táncvigalommal egybekötött dalestélyt tartott. A mulatság igen jól sikerült, a bevétel tiszta jövedelmét egy létesítendő olvasókör-alap javára fordítják.

1908. december
A belügyminiszter bemutatási záradékkal látta el a Lajoskomáromi Polgári Olvasókör alapszabályait.
ismert könyvtáros: Friedmann György és Groszl Pál (1937).

1909
A Földmívelésügyi Minisztérium 100 kötetes gazdasági népkönyvtárt adományozott a Lajoskomáromi Polgári Olvasókörnek.

1920-as évek
Az évtized derekán — évi 1 q búza haszonbér fejében — a községháza egyik emeleti helyiségét a polgári olvasókör rendelkezésére bocsátották. Ezzel az intézkedéssel az iskolában őrzött könyvállományt a szélesebb nyilvánosság számára hozzáférhetővé tették. A községben iparos olvasókör is működött.

1937
Ebben az időszakban a 348 tagú Lajoskomáromi Polgári Olvasókörnek 700 kötetes könyvtára volt.

1946
A belügyminiszter feloszlatta a Lajoskomáromi Polgári Olvasókört.

1947
A belügyminiszter feloszlatta a Lajoskomáromi Iparos Olvasókört.

1948
A Veszprém megyei Szabadművelődési Felügyelőség 50 kötetnyi könyvet küldött a községbe a vándorkönyvtári mozgalom keretében.

1949. május 15-21.
Ezen a héten adták át a Veszprémi Körzeti Könyvtár által a körzeti rendszerbe szervezett középbogárdi és paulapusztai népkönyvtárt.

1950. február 1.
Az Enyingi járás Fejér megyéhez való átcsatolásával a Veszprémi Körzeti Könyvtár által a körzeti rendszerbe szervezett lajoskomáromi, a középbogárdi és a paulapusztai népkönyvtár is a Székesfehérvári Körzeti Könyvtár hatáskörébe került.
A könyvtárak könyveit vissza kellett küldeni Veszprémbe.

1950. augusztus
Kocsis István, a körzeti könyvtár szervező-könyvtárosa megkezdte a körzeti rendszerbe tartozó lajoskomáromi új népkönyvtár szervezését. A meglévő könyvtárak hasznosítható könyveit össze kell vonni a népkönyvtár anyagával - a tulajdonjog fenntartásával. Javasolt könyvtáros Madarász András.

1950. augusztus
Kocsis István, a körzeti könyvtár szervező-könyvtárosa megkezdte a körzeti rendszerbe tartozó középbogárdi népkönyvtár újjászervezését. A körzeti könyvtár küld majd könyvanyagot. A havi jelentéseket Fehérvárra kell küldeni. Könyvtáros: Mezősi Árpád.

1950. október
Mezősi Árpád könyvtárost elhelyezték Középbogárdról. Az új könyvtáros Császár Margit tanítónő.

1950. november 20.
Megkezdte a kölcsönzést a körzeti rendszerbe tartozó, újjászervezett lajoskomáromi népkönyvtár. Könyvtárosa Madarász István.

1951. január 13.
A körzeti könyvtár vezetőjének e napon kelt jelentése szerint a körzeti rendszerbe tartozó lajoskomáromi népkönyvtár és a középbogárdi népkönyvtár is az iskolában volt elhelyezve.

1951. február 19.
A körzeti könyvtárból a körzeti rendszerbe tartozó paulapusztai népkönyvtár számára érkezett 204 kötet átvételének dátuma. A népkönyvtárt a Magyar Dolgozó Pártja II. kongresszusa alkalmából szervezte a körzeti könyvtár, a február 18–24-e közötti 100 szervezendő könyvtár országos akciója keretében.

1951. december 11.
A lajoskomáromi népkönyvtár eddigi könyvtárosa, Steidl János, egyéb elfoglaltsága miatt átadta Csida Jánosnak, az új könyvtárosnak a könyvtárt.

1952. január 24.
A körzeti könyvtár könyvszekrényt igényelt a Népkönyvtári Központtól, a már letelepített paulapusztai népkönyvtár könyveinek. Ebben az időszakban Jeni [?Jenei] Bertalan volt a paulapusztai népkönyvtár könyvtárosa.

1952. július
Ebben az időszakban a Lajoskomáromi Földműves-szövetkezetnek is volt könyvtára, és a Sáripusztai Állami Gazdaságban is volt könyvtár.

1952. október 28.
A megyei könyvtár Mészáros Miklós népművelési ügyvezetőnek egy bőröndben és egy ládában összesen 122 db könyvet küldött
Középbogárdra, leltárkönyvvel és egyéb nyomtatványokkal. A könyvek egy része a régebbi időben visszaküldött könyvekkel azonos volt, de újabb könyvekkel is fel volt frissítve.

1952. november 30. – december 6.
Csida János, a lajoskomáromi népkönyvtár könyvtárosa, hat napos könyvtárkezelői tanfolyamon vett részt.

1952. december
A lajoskomáromáromi népkönyvtár állománya ekkor 280 kötet.

1959
A középbogárdi Győzelem Tsz 400 kötetes könyvtárat létesített a tagok igényeinek kielégítésére.