Alcsútdoboz

1874
Schaumburgból az alcsúti kastélyba érkezett József főherceg könyvtára. A schaumburgi várkönyvtár egyes részeit képezték apjának József nádornak, féltestvérének István nádornak, valamint anyjának Mária Dorottya főherceg-asszonynak könyvtára: összesen 22 000 kötet és 3139 darab műmelléklet, térkép és hadi tervrajz. Ehhez csatlakozott a főleg a hazai irodalmat magába foglaló főhercegi magánkönyvtár. A könyvtár fölállítására és rendezésére Szinnyei József egyetemi könyvtártiszt kapott megbízást.

1876. november 22.
E napi sajtóhír szerint a Vértesaljai Tanítóegylet könyvtára Alcsúton, Sándor Benő vezetése alatt,  a használatnak átadatott.

1878. május 13.
A Vértesaljai Tanítóegylet választmányi gyűlésén Jakab Dániel könyvtárnok bejelentette, hogy a könyvtárt Alcsútról Bicskére átszállította.

1881
Ebben az időszakban József nádor kastélyának bejáratánál a balszárnyon levő épület végét a nagy, kupolás tetejű könyvtár foglalta el mintegy 25.000 darab könyvvel. A Vasárnapi Újság beszámolója szerint: "Képviselve van itt minden művelt nemzet irodalma legkitűnőbb s néha csak igen nehezen megszerezhető műveivel. [...] Az első évtizedek magyar nyelven megjelent kiadványaiból igen sokat találni itt; hogy pedig az újabb irodalom, kivált a természettudományi, a történelmi és a szépirodalom gazdagon van képviselve, tán mondanunk is fölösleges. A magyar klasszikusok, a jelesebb újabbkori költők és regényírók egyike sem hiányzik, sőt Jósika, Jókai, Kemény, Eötvös tán minden munkáikkal föltalálhatók itten."

1884
Holdházy Jánosnak, József Károly Lajos főherceg 1872-ben illetve 1875-ben született fiainak, József Ágost és László főhercegek nevelőjének magánkönyvtárában  2101 mű volt 3910 kötetben, továbbá 6 db ősnyomtatvány és 1 kötet kézirat.

1887. április 19.
A vértesaljai református egyházmegye e napi éves közgyűlésén elhangzottak szerint Alcsúton József főherceg két darab, általa írt füzettel tisztelte meg a ref. egyház iskolai könyvtárát.

1896. augusztus 1.
Megalakult Alcsúthi Polgári Olvasókör. Alapszabályait a Belügyminisztérium bemutatási záradékkal ellátta. Az olvasókör meglétét 1930-ig folyamatosan közölte a Széke-fejérvári naptár című kiadvány.
Ismert könyvtáros: Rosenstein Antal (1896-1897); Ipach János (1898); Mandl Ferenc (1899); Bese József (1928-1929). 

1897. február 6.
Az Alcsúthi Polgári Olvasókör sikerült táncmulatságot rendezett.  A bevétel tiszta jövedelmét könyvtáruk gyarapítására fordítják.

1899. február 23.
Megalakult az Alcsúthi Segélyegylet mint Szövetkezet Népkönyvtári Egyesülete. Alapszabályait a Belügyminisztérium áprilisban bemutatási záradékkal ellátta.

1900
A Földmívelésügyi Minisztérium 149 kötetes gazdasági népkönyvtárt adományozott az Alcsúthi Segélyegylet mint Szövetkezet Népkönyvtári Egyesületének. A Múzeumok és Könyvtárak Országos Tanácsa kibővítette 100 korona értékű szépirodalmi művel.

1905. június 1.
Megalakult az Alcsúti Iparos Olvasókör. Alapszabályait a Belügyminisztérium augusztusban bemutatási záradékkal látta el.

1908. július
A Belügyminisztérium bemutatási záradékkal látta el az Alcsúti Polgári Olvasókör alapszabályait.

1910. október 3.
Fejér vármegye Törvényhatósági Bizottsága közgyűlésének napirendjén Vértesdoboz község határozata Népkönyvtár felállításáról téma is szerepelt. Ebben az évben a Földmívelésügyi Minisztérium 100 kötetes gazdasági népkönyvtárt adományozott Vértesdoboz községnek. A Múzeumok és Könyvtárak Országos Tanácsa kibővítette 100 korona értékű szépirodalmi művel.

1927
Ebben az időszakban József főherceg alcsúti kastélyában a modern kiadványok mellett fóliánsokat, pergamen-kötésű, vagy drága kézifestésű könyveket, unikumokat, kézírásos memoárokat, naplókat tartalmazó 80 000 kötetes könyvtár állománya több teremben, körben a falakon, három sorban voltak elhelyezve. Minden teremben olvasópadok és íróasztalok álltak azok számára, akik olvasni, tanulni vagy kutatni akartak a könyvtárban.

1929. február 22.
Létrejött a földműveseket tömörítő gazdakör. Tisztségviselők választásakor könyvtárnokot is választottak. Könyvtáruk 140 kötetre gyarapodott.

1944. június
A belügyminiszter a Vértesdobozi Gazdakör alapszabályait láttamozta.

1944-1945
A harci cselekmények után tüzek keletkeztek a főhercegi kastélyban, és megkezdődött az értékek széthordása. Megsemmisült a könyvtár nagy része. Alcsút nagyközség újjáépítési tervezete szerint a volt népkönyvtárak is megsemmisültek a harci események következtében.

1949
A Fejér Vármegyei Szabadművelődési Felügyelőség augusztusi felmérése szerint 185 kötetes könyvtár volt a község, illetve a Magyar Dolgozók Pártja alcsúti szervezete közös fenntartásában. Könyvtáros: Nagy Lajos.

1951. június 12.
A Székesfehérvári Körzeti Könyvtárból érkezett 361 kötet könyv átvételének a dátuma.  Átvevő: Marton József. A körzeti rendszerbe tartozó 100. népkönyvtárként még ebben a hónapban megtörtént az alcsúti népkönyvtár ünnepélyes felavatása. 

1952. július
Ebben az időszakban az Alcsúti Földműves-szövetkezetnek és a Hatvanpusztai Állami Gazdaságnak is volt könyvtára.

1953. június
Az országgyűlési választások előkészítésében végzett eredményes munkájáért a Népművelési Minisztérium Könyvtárosztálya oklevéllel, illetve könyvjutalommal tüntette ki Kónyi Béla, alcsúti népkönyvtárost.

1958. május
A májusi járási Vajda János emléknapok alkalmából Lampert Gyuláné pedagógus kezdeményezésére emlékestet rendezték a művelődési otthonban. A műsor bevételét a községi könyvtár termének rendbehozatalára fordították, így szépen kifestve, függönnyel, terítővel szőnyeggel felszerelve várta a barátságos könyvtárhelyiség az alcsúti olvasókat.

1959. január
Lampert Gyuláné községi könyvtárosnak a megyei lapban közölt  olvasói levele szerint a járási könyvtár 75 kötet korszerű ifjúsági és szépirodalmi könyvet küldött a községesített könyvtárnak az 1956-os forradalom alatt keletkezett hiányok pótlására. Segített a helyi községi tanács is mert 500 forint értékű könyvsorozatot helyezett el a könyvtárban.

1960. február
Ricz Teréz, a fiatal pedagógus párttitkár tájékoztatása szerint a 456 kötetes községi könyvtárból 47 beiratkozott felnőtt mintegy nyolcszáz könyvet vett ki olvasni az elmúlt évben, és ehhez jön még az ifjúsági könyvtár szép látogatottsága.