Pusztaszabolcs

1927
Ebben az évben keletkezett a népkönyvtár.

1930-as évek
A Hangya-vendéglőben klubhelyiséget rendezett be a kaszinó és az olvasókör. A községi népkönyvtár részére 1937-ben 100 pengő értékben rendeltek könyveket (a legutolsó könyvrendelés a község részéről tíz évvel korábban történt). Könyvtára volt az 1925-ben alakult Úri Kaszinónak és a Levente Egyesületnek is.

1945 után
A
rendezetlen állapotban lévő községi népkönyvtárt Csefkó György tanító rendezte és kezelte.

1947-1948
Népkönyvtárt adományozott a községnek a Népkönyvtárakat Szervező Országos Bizottság 1947 májusa és 1948 júniusa között.

1949
* A Fejér Vármegyei Szabadművelődési Felügyelőség augusztusi felmérése szerint a Velencei u. 1. szám alatti általános iskola nevelői könyvtára 163, Könyvtáros: Vadkerti Sándorné.
* A
Velencei u. 1. szám alatti általános iskola ifjúsági könyvtára 54 kötetes volt. Könyvtáros: Szatori Gizella (tanuló).
* A Dolgozó Parasztok és Földmunkások Országos Szövetségének helyi szervezete 30 kötettel rendelkezett. Könyvtáros: Ollé Júlia.
* A MÁV állomás üzemi bizottságának 130 kötetes könyvtára volt. Könyvtáros: ifj. Molnár Árpád.
* A Magyar Állami Mezőgazdasági Gépüzem Gépállomásán lévő szabadművelődési vándorkönyvtár 46 kötetes volt. Könyvtáros: Makó Imre.
* A földműves-szövetkezet 140 kötetes könyvtára a felmérés időszakában érkezett. Könyvtáros: Pozsonyi Erzsébet.
* A szabolcspusztai általános iskolában, még a Magyar Kommunista Párt adományaként 102 kötetes népkönyvtár volt. Könyvtáros: Csefkó Olga.

1951. február 24.
A körzeti rendszerbe tartozó népkönyvtár a pártkongresszus tiszteletére létesült.

1951. május
A Székesfehérvári Körzeti Könyvtár vasúton küldött könyvszekrényt a népkönyvtárnak. A tömegszervezetek önként ajánlották fel könyvanyagukat népkönyvtár állományával való egyesítésre.

1951. május 1.
A körzeti könyvtár közreműködésével, országos akció keretében, könyvtárt kapott az Állami Mezőgazdasági Gépállomás.

1952. február
A Rákosi-zászlós úttörőcsapat elhatározta, hogy versenyre hívja a sztálinvárosi úttörőket. Többek között, béke-megbízatásként vállalták, hogy március kilencedikére bekötik az általános iskola 200 kötetes könyvtárának minden olyan könyvét, amelyik nincs már egészen jó állapotban.

1952. július
Ebben az időszakban a Pusztaszabolcsi Állami Gazdaságnak is volt könyvtára

1952. szeptember
Almási László, a népkönyvtár vezetője lemondott. A körzeti könyvtár által küldött szekrényt a pártszervezet használta, ezért a megyei könyvtár kérte a könyvszekrény haladéktalan visszaadását a népkönyvtárnak.

1952. november 17.
Ettől a naptól kezdve a 400 kötetes népkönyvtár kezelője Szente Rozália kereskedelmi gyakornok, akit nov. 30. és dec. 6. között hat napos könyvtárkezelői tanfolyamon vett részt.

1958. november
Felsőcikolán, a Pusztaszabolcsi Állami Gazdaság székhelyén, Szatori Gizella volt a helyi könyvtár kezelője.

1959. január 29.
Önálló községi könyvtárrá alakult át a népkönyvtár. A járási tanács több mint tízezer forint értékű könyvvel és felszereléssel járult hozzá a könyvtár létesítéséhez. A helyiséget a helyi pártszervezet biztosította, a könyvespolcokat a szegedi Egyetemi Könyvtár. A megyei könyvtár olvasóasztalokat, a járási könyvtár kályhát juttatott a könyvtárnak.