Mezőszentgyörgy

1829
Az Enyingen tartott egyházvidéki közgyűlés határozata szerint a helvét hitvallású mezőföldi egyházvidék létesítendő könyvtárának a mezőszentgyörgyi református templom adott helyet. Gondviselője a helybeli lelkész. A könyvtár, amelynek már az első év után kereken 100 kötetes volt az állománya, a kerületben tanító teológusok vizsgáikra való felkészülését segítette.

1844
Ebben az időszakban a mezőföldi egyházvidéki könyvtár őre Rózsa Sándor református lelkész volt.

1857. január 4.
A református iskola tanítója, Kálmán Károly által szervezett községi könyvtár 110 darab könyvvel megnyílt.

1879. április
A Veszprém megyei tanfelügyelő jelentése szerint ekkor a református iskolában könyvtár működött.

1929
Ekkor a Mezőszentgyörgyi Levente Egyesület vezetőségében a könyvtárosi tisztséget Nagy Lajos mészáros- és hentesmester töltötte be.

1937. október
A belügyminiszter láttamozta a Mezőszentgyörgyi Polgári Olvasókör alapszabályait.

1939. október
A belügyminiszter láttamozta a Mezőszentgyörgyi Gazda és Polgári Olvasókör módosított alapszabályait.

1949. április
A belügyminiszter feloszlatta a Mezőszentgyörgyi Polgári Olvasókört.

1949. április 24.
Eötvös Károly egykori házában Boka László író, államtitkár beszédével felavatták az ország első, államilag a körzeti rendszerben szervezett, 506 kötetes népkönyvtárát. Első könyvtárosa Kocsis István cipészmester.

1950. május 4.
A Népművelési Minisztérium június 15-ig tartó, a Máramaros úti hathetes, budapesti könyvtáros-tanfolyamának egyik résztvevője Kocsis István cipészmester, az ország első népkönyvtárának a könyvtárosa, aki ezután a Székesfehérvári Körzeti Könyvtár szervező-könyvtárosa lett.

1950. február 1.
Az Enyingi járás Fejér megyéhez való átcsatolásával a Veszprémi Körzeti Könyvtár által a körzeti rendszerbe szervezett mezőszentgyörgyi népkönyvtár a Székesfehérvári Körzeti Könyvtár hatáskörébe került.
A könyvtár könyveit vissza kellett küldeni Veszprémbe.

1950. augusztus
Kocsis István, a körzeti könyvtár szervező-könyvtárosa megkezdte a körzeti rendszerbe tartozó új népkönyvtár szervezését. A meglévő könyvtárak hasznosítható könyveit össze kell vonni a népkönyvtár anyagával - a tulajdonjog fenntartásával. Az új könyvtáros Babám Imre.

1950. szeptember
Megtörtént a községben lévő könyvtárak összevonása a népkönyvtárba.

1950. október
A körzeti rendszerbe tartozó népkönyvtár könyvtárosa ifj. Kocsis István, aki korábban édesapja mellett segédkönyvtáros volt, és amióta apja körzeti könyvtáros lett Székesfehérváron, azóta vezeti a könyvtárat. November 3-28. között
elvégezte a Népművelési Minisztérium 3 hetes bentlakásos könyvtárosképző iskoláját.

1951. január 1.
Ettől a naptól kezdve Kalocsa Irén, a községi vegyesbolt eladója, a népkönyvtár egyik első olvasója lett a népkönyvtár könyvtárosa. Heti kétszer tartott 2-2 könyvtári órát. 1952-ben a Székesfehérvári Városi Könyvtár munkatársa lett.

1951. augusztus
Kalocsa Irén népkönyvtárosnak a Népkönyvtári Központnak küldött augusztus havi jelentése szerint a könyvtár beiratkozott olvasóinak száma: 230; ebből nő: 150, 18 éven aluli: 110. A keresettebb könyvek: Azsájev: Távol Moszkvától, Nexő: Szürke fény, Szimonov: Nappalok és éjszakák, Szmirnov: Fiúk, Solohov: Új barázdát szánt az eke, Gergely: Gyárváros, előre!, Iljin: Hogyan lett az ember óriás, Aczél Tamás: Vihar és napsütés, Gorkij: Az anya, Szerafimovics: Vasáradat, Rákosi-per. Az Alkotmány ünnepén, a Falunappal kapcsolatban könyvkiállítást rendeztek amelynek kb. 180—200 látogatója volt. Az őszi olvasóidényre kéri, hogy az itt levő könyveket cseréljék ki, mert sok olvasó már nem talál magának olvasnivalót. A könyvtár könyveinek száma: magyar 77, szovjet 152, egyéb 37, ismeretterjesztő 222, összesen 488. Kölcsönzés: magyar 56, szovjet 102, egyéb 30, ismeretterjesztő 52, összesen 240.

1952. március
A körzeti könyvtár pénzjutalomra javasolta Kocsis Erzsébet népkönyvtárost.

1952. október
Szeptemberi munkájáért Kocsis Ferenc tanuló, népkönyvtáros, könyvjutalomban részesült a Fejér Megyei Könyvtártól. Kocsis Ferenc okt. 5-től tanulóotthoni elhelyezést nyert Székesfehérváron. A könyvtár kezelését Rohovszky Rudolf tanár vette át.

1952. november
Rohovszky Rudolf, a népkönyvtár kezelője, októberi munkájáért 100 Ft tiszteletdíjat (pénzjutalmat) kapott.

1953. június
Az országgyűlési választások előkészítésében végzett eredményes munkájáért a Népművelési Minisztérium Könyvtárosztálya oklevéllel, illetve könyvjutalommal tüntette ki Rohovszky Rudolf népkönyvtárost.

1957
Eddig az évig
Szalay Károly, magyar-történelem szakos tanár volt a népkönyvtár könyvtárosa, aki egyben az iskolai könyvtárt is kezelte.

1959. január
Erre az évre a 300 kötetes községi könyvtár fejlesztésére háromezer forintot tervezett a községi tanács.

1959. november
Ebben az időszakban a mezőszentgyörgyi Alkotmány Tsz-nek 350 kötetes könyvtára volt.