Gánt

1891
Gróf Esterházy Miklós Móric a kegyuraságához tartozó kozmai plébánián - saját költségén - katolikus népkönyvtárt állított fel, amelyet katolikus szellemű művekkel, a falusi népnek hasznos gazdasági könyvekkel szerelt fel, és számukra jó irányú népújságokat járatott.

1903
A Földmívelésügyi Minisztérium 172 kötetes gazdasági népkönyvtárt adományozott Gánt községnek.

1908. december
Gróf Esterházy Miklós Móric a vérteskozmai plébánia népkönyvtárának 36 kötet könyvet ajándékozott, ezenfelül előfizetett három katolikus újságra.

1909. augusztus
A vérteskozmai plébánián a gróf Esterházy Miklós Móric által felállított, és a plébános által kezelt népkönyvtár, különösen télen, nagy forgalomnak örvend.

1949. december
A belügyminiszter a gánti Szabadművelődési Egyesületet feloszlatta.

1947-1948
Népkönyvtárt adományozott Gánt községnek a Népkönyvtárakat Szervező Országos Bizottság 1947 májusa és 1948 júniusa között.

1951. január 27.
A Székesfehérvári Körzeti Könyvtárból a körzeti rendszerbe tartozó vérteskozmai népkönyvtár számára érkezett 157 kötet könyv átvételének dátuma. Átvevő: Grósz József.

1951. február 24.
Megnyílt a vérteskozmai népkönyvtár.

1951. november 7.
200 kötettel megnyílt a körzeti rendszerbe tartozó gánti népkönyvtár.

1952. január 24.
A körzeti könyvtár könyvszekrényt igényelt a Népkönyvtári Központtól, a már letelepített gánti és vérteskozmai népkönyvtár könyvei számára.

1952. július
Ebben az időszakban Gánton bányászkönyvtár is volt.

1952. szeptember
Ebben az időszakban a gánti népkönyvtár könyvtárosa Metzger István általános iskolai igazgató.

1952. október
Ebben az időszakban a vérteskozmai népkönyvtár kezelője - társadalmi munkában - Molnár Istvánné tanítónő.

1952. november 6.
A megyei könyvtár német nyelvű könyveket küldött a gánti népkönyvtár részére, mivel a községben nagyobb számban éltek német anyanyelvű lakosok.

1953. június
Az országgyűlési választások előkészítésében végzett eredményes munkájáért a Népművelési Minisztérium Könyvtárosztálya oklevéllel, illetve könyvjutalommal tüntette ki Metzger István gánti népkönyvtárost.

1959. május
A gánti bányaüzem könyvtára a jövőben a Fejér megyei szakszervezeti központon keresztül kap cserekönyveket. A fiatalok nagy kedvvel olvassák az új kiadású szépirodalmi könyveket, azonban kevés a könyvtárban a műszaki könyv.

1959. november
Ebben az időszakban a gánti kultúrotthon az egykori gróf Merán-féle vadászlakban működött. Az itt elhelyezett népkönyvtár korábban csak heti egy napon tartott nyitva. A községi tanács 2000 forint értékű új könyvvel gyarapította a községi könyvtár állományát.

1960. február
Megoldódott a gánti bányaüzem könyvtárának kezelése: Kozma Pál nyugdíjas bányász elvállalta a könyvtárosi teendők ellátását.