I løbet af tre moduler skal du tilrettelægge og fremstille en kort reportage i filmform. Du skal (næsten) selv finde frem til hvad den skal handle om ud fra nogle rammer, der opstilles her fra. Der vil også være forskellige formelle krav til indslaget, som du skal følge. Meningen er, at du med dette projekt får erfaringer med filmæstetikken og det at rapportere via filmmediet.
Reportage er en genre indenfor journalistikken med nogle særlige træk. Undesøg via kilder, du opsøger, hvordan man definerer reportagen, hvad der kendetegner den og hvilke typer, der findes. Du kan bl.a. se nærmere på disse adresser:
På din projektside lægger du et afsnit ind hvor du introducerer læseren for, hvad en reportage er med udgangspunkt i ovenstående.
Vi omdanner nu undervisningsrummet til en stor redaktion på en lokal TV-station/streamingtjeneste: "TV Campus". Vores seere er fra lokalområdet med en særlig interesse for, hvad der foregår i og omkring RTS og HTX Roskilde.
Du skal sammen med din projektgruppe (finder vi frem til lidt senere) tilrettelægge og producere en kort film, der opfylder følgende krav:
Den skal være en reportage, der skildrer en relevant sag (begivenhed, tema) fra den nære virkelighed på skolen)
Den skal vare 2-3 minutter
Den skal overholde genren reportage.
Du skal benytte dig af minimum 3 forskellige beskæringstyper, hvoraf nær og total skal indgå
Du skal benytte både montage- og kontinuitetsklipning (og gerne også andre typer klipning)
Der skal indgå både indendørs og udendørs scener/indstillinger.
Produktionen skal naturligvis overholde lov om ophavsret både hvad angår billede og lyd
Vi skal komme op med en række idéer til reportager, der skal sendes ud i den nærmeste fremtid.
Vi skriver idéerne op nedenfor, hvorefter vi gennemgår dem og fordeler projektgrupper på den baggrund (min 3 - maks 5 i hver gruppe):
Definition af udgangspunkt ("problemformulering"): færdiggør idégenerering og beslut udgangspunktet og målet for reportagen
Research: Afhængig af hvad reportagen beskæftiger sig med, bliver det nødvendigt at opsøge relevant baggrundsviden
Plan: Placer de kommende aktiviteter og deadlines i tidsrammen for projektet. Bemærk at optagelser og redigering kan være tidskrævende
Sæt gang i aktiviteterne - Arbejd med opbygningen af filmen (hvad skal med og hvordan - noter det) lav aftaler og få gjort det, der ligger lige for som f. eks. at skrive på sitet, forberede optagelser, optage det man kan
Skabelon til storyboard. Bemærk, at der tages stilling til beskæringerne. Brug det i forbindelse med de indledende beslutninger (se desuden s. 54-56 i FOKUS om manus og storyboard)
Når jeres storyboard er færdigt, eksporteres det til en .pdf, der gøres tilgængelig på projektsiden på dit studiewebsite.
I dette projekt skal du aflevere på både eget portfolio (studiewebsitet), og et gruppe projektsite.
Gruppen laver et nyt gruppesite, hvorpå alle gruppens medlemmer skal have redaktør rettigheder
Her oprettes en delt mappe med alle gruppens filer!
Problemformulering samt, arbejde med manus, og storyboard præsenteres på sitet.
Gruppens færdigklippede reportage præsenteres.
På din 'levende billeder' side, laver du en ny sektion, hvorpå du under overskriften 'reportageprojekt' præsenterer hvad en reportage er, og hvad denne opgave går ud på.
Som dokumentation for arbejdet med projektet indsætter du et link til gruppens projektsite.
Til slut laver du en refleksion over forløbet. Hvor har forløbet været, og hvad du har fået ud af at arbejde med projektet? Er der noget du skal være opmærksom på næste gang?
Uploades for hver enkelt link til gruppens site samt eget studiewebsite.