I denne del af forløbet skal I samarbejde i grupper om at undersøge, planlægge, producere og evaluere en fortælling med lyd. Det er vigtigt i denne sammenhæng at I ikke blot for produceret en lydfortælling, men også får testet den - implementeret rettelser til den og testet den igen... Dette er essencen af den iterative metode i faget!
Forundersøgelse og –analyse
udarbejde en strategi for kommunikationens gennemførelse, herunder analysere relationen mellem afsender, budskab, medie og modtager i en given kommunikationssituation
planlægge den praktiske udarbejdelse af kommunikationsproduktet med fokus på tidsplaner, rollefordeling og projektledelse.
Produktion og evaluering
gennemføre og dokumentere produktionen af kommunikationsprodukter ved anvendelse af relevante teorier, metoder, modeller samt ved inddragelse af relevant hard- og software
opnå forståelse og erkendelse af de etiske aspekter i forbindelse med kommunikationsproduktionen
anvende og dokumentere relevante metoder til løbende tests og sluttest af egne kommunikationsprodukter og på baggrund af resultaterne forbedre produkt og proces.
I grupper på 2 eller 3 skal I producere en engagerende fortælling der udelukkende gør brug af lyd. Historien kan være fiktiv eller faktuel og skal ikke være skrevet af jer selv, men I må gerne justere/tilpasse historien som I har lyst.
Fortællingen skal ca. 5 min lang, og indeholde både tale, reallyd/effektlyd og musik - i ét eller andet omfang.
Lydmaterialer kan produceres selv, eller hentes online. I sidstnævnte tilfælde skal I naturligvis have de fulde rettigheder til at bruge lyden!
Eksempler på historier kunne være:
En lydbog til børn med en engageret oplæsning fra en børnebog krydret med reallyd/effektlyd/musik.
En radioreportage der rapporterer fra et geografisk sted, og hvor man gennem lyden af stedet (eventuelt konstrueret), får særligt indblik i stedets egenskaber... Eksempel et bryllup i en kirke.
En genfortælling af en historisk begivenhed - dramatiseret med faktion og reallyd/effektlyd og musik.
En "oplæsning" fra en dagbog - krydret med reallyd/effektlyd og musik.
Eller noget helt andet - valget er jeres...
Start med at lave et googlesite til dette projekt som deles mellem gruppens medlemmer, og hvor gruppens arbejde præsenteres løbende.
Lav en plan for det kommende arbejde der sikrer at jeres gruppe har en første udgave af jeres produkt så tidligt i processen, at I både kan nå at teste og implementere rettelser!
Udarbejd en kommunikationsplan (afsender, budskab, målgruppe, medie og ønsket effekt)
Find den gode historie!
Hvilke virkemidler, og hvilken stil og tone skal jeres fortælling benytte? Hvordan vil I opnå det?
Find eller optag lyde til brug for din fortælling. Husk at du må tilpasse fortællingen så den passer til dine lyde.
Indspil, rediger og tilpas produktet.
Planlæg og gennemfør en test af jeres produkt på målgruppen (eller så tæt på den i praktisk set kan komme), og uddrag så meget nyttig information fra testen som muligt.
Implementér rettelser og forbedringer ud fra testen.
Hvis der stadig er tid tilbage gennemføres endnu en test - er produktet blevet bedre? Hvilke ændringer skal der til for at gøre det endnu bedre?
Gruppens arbejde dokumenteres på gruppesitet. Hvilke aftaler og beslutninger har I lavet i gruppen, og hvad har I brugt af kilder og haft af tanker? Lav eventuelt en underside med en logbog der indeholde de korte noter fra hvert modul.
Lav nu en projektside med titlen "Lyd og fortælling" på dit eget studiewebsite. Her fortæller du kort hvad projektet går ud på og så linker du blot til gruppen site.
Ved projektets afslutning indsættes jeres produkt på gruppens projektside, så det kan afspilles direkte fra siden.
Til slut skriver du en refleksion over hvad dit udbytte har været i dette forløb. Hvad har været nemt/svært/irriterende/fantastisk? Er der noget du vil arbejde mere med, eller gøre helt anderledes en anden gang?
Du vil i dette projekt blive bedømt på:
planlægning og gennemførelse af alle faserne i femfasemodellen.
dokumentation på gruppesite og eget studiewebsite (projektside og logbog!)
kvaliteten og omhyggeligheden af produktet
Når jeres produkt er færdigt, tester I det på målgruppen for at får klarhed over om jeres egne tanker om produktet holder vand ifht. målgruppen.
Testen kan med fordel stilles op som en kort præsentation af testens formål og jeres testdeltagers opgave, efterfulgt af en lytteseance. Pas på ikke at 'grine med' eller lign. når i lader testdeltageren lytte.
Beskriv testens opbygning inden I tester.
Efter testdeltageren har lyttet til jeres produkt bør I benytte en semi-struktureret interviewform, hvor I har nogle overordnede spørgsmål til jeres produkt klar. Det er dog vigtigt at I ikke er for fokuserede på disse spørgsmål, men istedet lytter aktivt til jeres testdeltagers svar, og stiller uddybende spørgsmål.
Hvis det er muligt at få testdeltagerens tilladelse, kan det være en god ide at optage deltagerens svar. Optagelsen behøver ikke blive delt på dit studieweb, men er god at have til efterfølgende at kunne analysere responsen. Du kan også nemmere citere relevante uddrag af testpersonens svar på denne måde.
Efter du har testet bør du lave et skriv på dit studieweb, hvor du beskriver metoden du har brugt i din test. Kom eksempelvis ind på:
Hvordan/hvorfor passer testpersonen (ikke?) til målgrupen. Hvis der er forskelle mellem testperson og målgruppe giver det god mening at forholde sig til hvad dette kan have gjort ved testens resultat, samt hvad der eventuelt stadig kan tænkes at have gyldighed.
Hvordan har I briefet og testet? Er der dele af brief eller test der kan tænkes at have givet 'bias' - altså påvirket testpersonen og dermed svar. Eksempler kan være:
Er testpersonen blevet afbrudt i noget andet for at deltage?
Hvilket fysisk miljø blev målgruppen testet under?
Har I lyttet med, og har tetstpersonen kunnet se jeres ansigter undervejs?
Herefter skal du forsøge på baggrund af testen at konkludere i hvilken grad produktet løser opgaven overfor målgruppen, og hvilke rettelser der vil kunne løfte/forbedre produktet.
Testen bør føre til en eller flere konkrete rettelser i jeres produkt - og ideelt set til en ny test.
Implementer den/de rettelser I har tid til/mulighed for i jeres produkt, og lav en opdateret beskrivelse på dit studiewebsite.