Створюємо е-портфоліо

Модне на сьогодні слово "портфоліо" з'явилося в нашому професійному лексиконі не так давно але уже всі педагоги достеменно знають, що воно означає, адже усіх нас, особливо тих, хто готується до атестації, активно спонукають його створити. Та й, по-правді кажучи, вірно роблять, що спонукають, оскільки така збірка власних досягнень є чудовим засобом як для презентації досвіду роботи вчителя перед атестаційною комісією, так і для самоаналізу.

Інша справа, що портфоліо виконуватиме свою функцію тільки якщо правильно складене, коли у ньому висвітлені саме ті показники діяльності педагога, які дозволятимуть засвідчити рівень його професійної майстерності, а не будуть переліком усіх відомостей про усе на світі.

Ознайомитися з вимогами й порадами щодо створення портфоліо педагога та Методичними рекомендаціями МОН можна за посиланнями нижче:

  • Методичні рекомендації щодо створення, змісту та завантаження е-портфоліо (наказ МОН України від від 30.05.2019 № 755) »»»
  • Сертифікація вчителів: визначені рекомендації, як створювати е-портфоліо »»»
  • Яким має бути портфоліо педагога та як його створити? »»»
  • Методичні рекомендації "Електронне портфоліо вчителя" »»»
  • Кендюхова А.А. Професійне портфоліо: територія успіху сучасного педагога: [навчально-методичний посібник] / А.А.Кендюхова. – Кіровоград: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2016. »»»

Очевидно, найгнучкішим засобом представлення досвіду роботи вчителя є особистий блог чи сайт-візитка, які відносно легко можна створити на платформі Blogger, Wix або GoogleSites.

Однак, існує і ще легший варіант-lite - за допомогою сервісу створення тематичних колекцій Wakelet. Оскільки він дозволяє зберігати посилання практично на будь які матеріали, то майже ідеально підходить для створення особистого портфоліо, яке приємно і зручно переглядати і яким до того ж легко поділитися і навіть вбудувати, наприклад, в сайт вашого навчального закладу.

Отже, для створення свого електронного портфоліо нам знадобляться:

  1. Комп'ютер з доступом до мережі Інтернет
  2. Акаунт на Google (сервіс GoogleDrive будемо використовувати для зберігання своїх файлів, а облікові дані від акаунту нам знадобляться для реєстрації на Wakelet)
  3. Прямі руки, гарний настрій і впевненість, що усе у нас вийде!

Реєстрація на Wakelet

Переходимо за гіперпосиланням на сторінку https://wakelet.com/ і тицяємо на Sign up

Що то було?

Sign up означає, що ми хочемо зареєструватися на даному сервісі. Коли ми завтра захочемо продовжити роботу з сервісом. то для доступу до своїх матеріалів потрібно буде уже натиснути не на Sign up (для чого нам реєструватися ще раз, ми ж уже зареєстровані!), а на кнопочку лівіше, де написано Login

У наступному вікні нас запитують, за допомогою якого облікового запису ми бажаємо зареєструватися.

Тицяємо на Continue with Google і в наступному вікні вводимо свой логін і пароль від свого облікового запису Google. Підтверджуємо свої дані і все - ми всередині!

Пропускаємо вітальне віконце, натискаючи на Get started:

Далі нас просять обрати собі ім'я, яким будуть підписані наші підбірки матеріалів. Можна погодитися з запропонованим, можна змінити на щось своє і після цього натиснути на кнопку Next:

В наступному вікні нас запитують про сферу нашої діяльності. Позначаємо Education і знову натискаємо на Next

Ви думаєте, уже все? Ще ні! Ще зовсім трохи терпіння. Від нас хочуть отримати інформацію про сфери наших інтересів для того, щоб пропонувати нам публічні тематичні колекції інших користувачів сервісу. Обираємо, що нам подобається (як мінімум дві позначки!) і тепер уже натискаємо на Done

Хвилинка англійської

  • Art & Culture - мистецтво і культура
  • Business - бізнес
  • Politics - політика
  • Education - освіта
  • Sports - спорт
  • Food & Drink - їжа й напої
  • Fashion - мода
  • Science - наука
  • Tv & Film - телебачення й кіно
  • Travel - подорожі
  • Music - музика
  • Home & Garden - дім і сад
  • Next - далі
  • Done - готово, завершено

НАРЕШТІ! Реєстрацію завершено!

Створення колекції

Далі усе інтуїтивно зрозуміло. Для створення нової колекції натискаємо на зелену кнопочку з плюсиком біля Create a new collection:

Далі підписуємо свою колекцію й налаштовуємо її:

Додавання титульного зображення

Вставити зображення на титульну сторінку колекції можна двома способами: завантаживши свою картинку з комп'ютера (Upload an image) або обравши її з вбудованої підбірки картинок самого Wakelet (Choose from library):

Додане зображення може бути представлене в повнорозмірному (Full cover image), в половинному (Half cover image) або в прихованому (Hide cover image) вигляді. Яке потрібне, таке й обираємо:

Для зміни зображення обираємо кнопку Edit cover image:

У меню, що з'явилося, бачимо уже знайомі нам Upload an image (Завантажити своє зображення), Choose from library (Обрати зображення з бібліотеки), а також ще дві опції: Reposition (Перепозиціонувати, тобто посунути зображення правіше-лівіше, вгору-вниз, щоб відображалася саме та його частина, яка нам потрібна) і Remove (Видалити зображення).

Аналогічними будуть ваші дії і з встановленням фону самої колекції (кнопка Add a background image), хоча це, в принципі, робити й необов'язково.

Налаштування приватності колекції

Тут усе просто: якщо ми хочемо, щоб колекцію могли бачити усі - обираємо Public, якщо оберемо Unlisted, тоді колекцію не можна буде знайти через пошук Google, а для доступу до неї потрібно буде тільки знати її адресу (оце якраз наш варіант!), ну а Private означає, що вашу підбірку бачите тільки ви. Якщо планується, що колекція буде вбудована в якийсь сайт чи на неї десь буде посилання, тоді, зрозуміло, вона не повинна бути Private.

Додавання контенту

Контент, який можна додати до колекції досить різноманітний: тут і гіперпосилання, і просто текстові написи, і ролики з YouTube, і зображення, і pdf-файли, і матеріали з хмарних сховищ GoogleDrive та OneDrive і навіть твіти

Так, наприклад, до вашої колекції можна додати текстовий напис (кнопка, де написано Aa Text):

...щоправда, натискання на кнопку В, яка призначена для виділення тексту жирним шрифтом ні до чого не призводить, оскільки з самого початку за промовчанням текст чомусь уже виділено жирним. Ну та то таке...

Після натискання на кнопку Save (Зберегти) ваш контент буде додано до колекції.

Якщо навести вказівник миші на будь-який доданий матеріал, то праворуч з'являться кнопки для редагування (олівець), видалення (кошик) та переміщення цього матеріалу вгору-вниз по колекції:

Окрім цього, регулювати взаємне розташування контенту можна за допомогою плюсиків над і під матеріалом. Хочете розмістити наступний матеріал перед уже доданим - клікайте на верхній плюсик, після - на нижній.

Для додавання файлів з хмарного сховища GoogleDrive є спеціальна кнопка:

...клік по якій виводить вікно з запрошенням авторизуватися у відповідному Google-акаунті

...а після цього вибрати файл, який треба додати до колекції і натиснути на синю кнопку Select (вибрати) унизу вікна:

От тільки незручність цього способу додавання полягає у тому, що файли у вашому хмарному сховищі виводяться без назв папок, в яких вони лежать, що ускладнює їх пошук. Вони у вікні додавання будуть відсортовані за алфавітом або за часом додавання/використання. Тому зручніше відкривати ваші файли в сховищі, отримувати посилання на них з дозволом на перегляд і вставляти як гіперпосилання:

Результат буде той самий, а працювати значно зручніше.

Про те, як користуватися хмарним сховищем GoogleDrive та як правильно поділитися файлом з нього можна прочитати за цим посиланням

Таким чином, створивши на своєму Google Диску папку з матеріалами свого педагогічного досвіду (так, як це, до речі і радять в Методичних рекомендаціях щодо створення, змісту та завантаження е-портфоліо) і, додавши їх в колекцію Wakelet, ви подасте їх в систематизованому й легкому для ознайомлення вигляді, можете виставити їх у певній послідовності та поширити потрібну кількість разів (до речі, про поширення колекції, а також про використання колекцій Wakelet в роботі з учнями йдеться у відеоролику нижче).

Ну й наостанок... Після того як ви створили свою колекцію, в неї можна додавати матеріали вже й зі смартфона. Для цього створено спеціальний додаток, який можна завантажити з Google Play Market або з AppStore

для Android
для Apple