Дистанційний урок. Місія здійсненна!

В часи грипів, коронавірусів, випадків тимчасового відключення опалення, перебування дітей з батьками за кордоном та й, взагалі, в різних інших непередбачуваних обставинах, коли доводиться на деякий час припиняти заняття в школі у звичайному режимі, а також у випадках, коли потрібно індивідуально попрацювати з учнем, який, наприклад, захворів але тим не менш, готується до якого-небудь з предметних конкурсів чи олімпіад, у нагоді може стати проведення дистанційного уроку. Це той самий випадок, коли усі учасники освітнього процесу перебувають у себе вдома і в один і той же час взаємодіють через мережу Інтернет.

Для того, щоб такий урок відбувся, його учасникам потрібно:

  1. Визначитися з часом його проведення й домовитися про взаємну на ньому присутність (Viber, Telegram, Facebook Messenger, SMS, електронна пошта чи просто телефонний дзвінок - який спосіб оповіщення учнів про такий урок обрати вирішуємо самі).

  2. "Озброїтися" пристроєм, підключеним до мережі Інтернет (стаціонарний комп'ютер, ноутбук, смартфон чи планшет - будь-що з цього переліку нам підходить).

  3. Бажано обзавестися обліковим записом в Google, оскільки для проведення дистанційного уроку використовуватимемо один з його сервісів. Власники смартфонів з операційною системою Android за цей пункт можуть не перейматися, оскільки такий обліковий запис (це той самий, що закінчується на @gmail.com) у них, очевидно, уже є (без нього ж жодну програму з Google Play Market встановити на телефон не вийде!), а от просунутим власникам Айфонів доведеться попрацювати.

  4. Зібрати адреси електронної пошти ваших учнів, оскільки запрошувати їх приєднатися до зустрічі найпростіше саме через e-mail. Приєднання до зустрічі через обліковий запис, який не належить Google, теж можливо, тільки у цьому випадку ініціатор зустрічі повинен буде підтвердити доступ такого співбесідника.

Окрім цього усім учасникам уроку обов'язково будуть потрібні навушники (краще з мікрофоном), інакше якість трансляції буде настільки незадовільною, що зрозуміти хоча б щось буде просто неможливо. Якщо під час "прямого ефіру" не користуватися навушниками, тоді виникає явище, яке називається акустичною петлею, коли звук з динаміка вашого ноутбука чи смартфона ловить його ж мікрофон і перенаправляє на пристрій співбесідника, а там цей же звук, що лунає з динаміків співбесідника його ж мікрофон перенаправляє знову до вас назад і так по колу. Словом, якось так:

В результаті такого багаторазового переміщення одного звуку туди-сюди отримуємо "непогане" таке собі відлуння. А якщо таких звуків буде багато? Якщо в якийсь момент заговорять усі разом? Уявляєте, яка какофонія буде?

Після того, як усе обладнання на місці, розпочинаємо процес підключення усіх учасників уроку

Створення зустрічі

Слово "зустріч" у заголовку використане не випадково, адже саме так наше спілкування онлайн називається в одному з сервісів Google. Та й сама його назва Meet так з англійської й перекладається - "зустріч". Призначення сервісу Meet - організація відеоконференцій, а тому для проведення дистанційного уроку він нам цілком підходить. Серед особливостей Meet - можливість створення відеоконференцій (до 30 учасників), демонстрація екрана (можливість показати щось учасникам відеоконференції зі свого комп'ютера), ведення звичайного чату та запис трансляції.

Ложка дьогтю... Ну а як без неї?

На жаль, створити веб-конференцію можна тільки з облікового запису Google, який підключено до пакету послуг Google Suite. Зі звичайного облікового запису на gmail.com до відеоконференції можна тільки приєднатися. Але є й добра новина: можна підключити пробну 14 денну версію G Suite й два тижні повноцінно покористуватися її послугами. Інакше - вам до іншого сервісу: Google Hangouts. Але там максимальна кількість учасників відеозустрічі тільки 10 :(

Щоб потрапити на сторінку сервісу потрібно увійти у свій обліковий запис Google і увести в адресний рядок браузера адресу сервісу https://meet.google.com/ На сторінці, що відкрилася, натискаємо на Приєднатися до зустрічі чи почати власну:

Наступне вікно можна пропустити і просто натиснути на кнопку Продовжити:

Зустріч уже створена. Тільки у ній немає найважливішого учасника - ВАС! Отже, вам потрібно Приєднатися зараз, натиснувши на відповідну кнопку:

...і, оскільки, проводити зустріч із собою ви не будете, то вам потрібно додати інших учасників і запросити їх у свою зустріч: натискаємо на Додати людей:

На наступному етапі сервіс спробує вгадати, кого ви будете запрошувати до участі в зустрічі й покаже вам список тих людей, хто записаний у вашій адресній книзі. Можете обирати зі списку, гортаючи його, можете у полі Введіть ім'я або електронну адресу почати вписувати прізвище запрошеної особи - Google відбиратиме з вашої адресної книги потрібні вам облікові записи, а можете просто записати у це поле електронні адреси ваших учнів (у цьому випадку не має жодного значення, є цей учень у вашій адресній книзі, чи ні, запрошення йому усе одно буде надіслано).

Уводити електронні адреси зручніше усі разом, записуючи e-mail-и через кому, а не по одному.

Запросити співбесідника можна як за обліковим записом Google (хоч приватним, хоч корпоративним), так і за електронною адресою, яка не належить Google

Після того, як ви натиснете на кнопку Запросити, усім учасникам зустрічі на електронну пошту буде надіслано запрошення взяти у ній участь.

Приєднання до зустрічі

Для приєднання до зустрічі потрібно відкрити свою електронну скриньку, знайти у ній листа приблизно такого змісту:

...і натиснути на кнопку Приєднатися до зустрічі.

Після цього ви будете переспрямовані на сторінку сервісу, де вам потрібно буде ще раз підтвердити своє бажання приєднатися до зустрічі:

Якщо ви приєднуєтеся не з облікового запису Google, то вам потрібно буде ще увести своє ім'я й натиснути кнопку Надіслати запит на приєднання:

Організатор зустрічі (вчитель) повинен буде підтвердити свою згоду на приєднання даного користувача:

Не забудьте підтвердити дозвіл на доступ сервісу до камери й мікрофона вашого комп'ютера, інакше ваші співбесідники нічого від вас не побачать і не почують;

Після приєднання бажано одразу ж вимкнути СВІЙ мікрофон (оскільки будь-який ваш звук буде одразу передаватися всім) і вмикати його лише тоді, коли вам потрібно буде щось сказати. Вимикання (і вмикання) мікрофона здійснюється кліком на кнопці з позначення мікрофона на панелі внизу екрана:

Щоб відобразити цю панель, достатньо перемістити вказівник миші у нижній край екрана і вона з'явиться автоматично.

Тим, хто братиме участь у дистанційному уроці зі смартфоном чи планшетом, бажано попередньо встановити на свій пристрій спеціальний додаток Meet. З його допомогою спілкуватися буде зручніше.

для Android
для Apple

Керування зустріччю

Тепер розглянемо інтерфейс сервісу.

ПЕРЕГЛЯД УЧАСНИКІВ

Перегляд відеоконференції має декілька режимів. На початку ви можете бачити усіх учасників конференції одночасно (за промовчанням вмикається режим перегляду Авто):

Клік по кнопці з зображенням чоловічка у правому верхньому куті...

...покаже вам усіх учасників відеоконференції у спеціальній бічній панелі:

Якщо у цьому списку клікнути на аватарці співбесідника, то на повний екран можна буде бачити тільки його:

А якщо клікнути на кнопці з трьома крапками у правому нижньому куті й обрати пункт Змінити макет:

...то можна буде відобразити усіх ще у трьох режимах:

Відображення учасників відеоконференції в режимі Бічна панель

У режимі Бічна панель в бічній панелі відображатимуться не аватарки учасників, а зображення з їх камер, у режимі Головний мовець ви будете бачити тільки обраного вами співбесідника, а бічна панель приховається. Режим Мозаїка схожий на режим Авто, коли зображення з усіх камер буде розташовано на вашому екрані в довільному порядку автоматично.

Вибір Повноекранного режиму приховає від вас інтерфейс браузера й ви будете бачити тільки обрані вами зображення з камер співбесідників.

КЕРУВАННЯ ЗВУКОМ

Кнопки посередині екрана співбесідника (з'являються при наведенні миші) дозволяють закріпити його екран або вимкнути йому мікрофон

Увімкнути знову відімкнений вами комусь мікрофон, ви вже не зможете. Це зможе зробити тільки сам його власник.

КЕРУВАННЯ ЧАТОМ

Окрім голосового спілкування через відеозв'язок, учасники зустрічі можуть обмінюватися ще й текстовими повідомленнями за допомогою чату:

Окрім, власне, тексту обмін нічим іншим (картинки, смайли чи емодзі) сервісом не передбачений але завдяки наявності чату ви можете легко надати усім учасникам відеоконференції якусь текстову інформацію або, наприклад, гіперпосилання на якусь сторінку в Інтернет.

Демонстрація екрану

В ході проведення уроку у вчителя може виникнути необхідність щось показати учням зі свого екрану - презентацію, відеоролик, анімовану демонстрацію чи сторінку певного сайту. Зробити це можна натисканням лише однієї кнопки:

Далі обираємо пункт Весь ваш екран:

В наступному вікні виділяємо мишкою зображення вікна, яке будемо демонструвати, (воно там буде одне) й підтверджуємо кліком на Надіслати:

Тепер будь-яку програму, яку ви запустите на своєму комп'ютері, будуть бачити усі учасники відеоконференції

Демонстрація відео

Однак, якщо ви спробуєте таким чином продемонструвати своїм учням відеоролик (байдуже який, чи з вашого комп'ютера, чи з YouTube), то вони добре бачитимуть зображення але зовсім не чутимуть звуку відеоролика. Справа в тому, що в режимі стандартного підключення за промовчанням ваш комп'ютер передаватиме той звук, який надходить на його мікрофон. Вам потрібно "скомандувати", що звуковий супровід потрібно брати не з мікрофона, а зі звукової карти. Тому звук доведеться перемикати.

Для цього відкрийте налаштування відеоконференції:

...і там у випадному списку Мікрофон виберіть Стереомікшер:

Після завершення демонстрації відеоролика не забудьте таким же чином перемкнутися назад на Мікрофон.

Якщо ж у вас Стереомікшера в списку немає, тоді доведеться його увімкнути. Відкриваємо меню Пуск, знаходимо в ньому пункт Налаштування, в у новому вікні, яке після цього відкриється, обираємо Система...

...а вже там переходимо на вкладку Звук.

Там потрібно з випадного меню Виберіть пристрій вводу обрати те, що вам потрібно, інакше, рухатися далі за посиланням Керування звуковими пристроями:

От там і увімкніть Стереомікшер:

Про ще два простих способи, як відтворювати відео зі звуком, розповідається у цьому відеоролику:

Детальніше можливості сервісу описані тут. А довідка з використання Google Meet - за цим посиланням. Щоправда, на жаль, поки що і перше й друге доступні тільки російською. 😡