Про комп'ютер і наше здоров'я

Кожен з нас різний час проводить за комп'ютером. Хтось вмикає його лише для того, щоб знайти певну інформацію в Інтернет чи перевірити електронну пошту, хтось лише тоді, коли бажає переглянути новий фільм на диску чи послухати музику, а хтось "на хвилиночку" заходить в соціальні мережі і... ну далі ви знаєте :-)

У людини, що тривалий час сидить за комп'ютером, з часом можуть розвинутися серйозні захворювання очей та опорно-рухового апарату. Страждає також і психіка. Причиною ж цього є недотримання санітарно-гігієнічних норм при користуванні ПК. Якщо зараз, читаючи ці рядки ви лежите на дивані перед ноутбуком, сидите на стільці, підібгавши ногу або дивитесь в монітор підперши лівою рукою щоку, а то і втупившись в монітор на близькій відстані, якщо ви заходите "на хвилиночку" в Інтернет і "пропадаєте" в ньому годинами, то тунельний синдром, синдром сухого ока, остеохондроз, сколіоз, простатит, геморой, алергія, випадіння волосся, безсоння, гіподинамія, ожиріння, тромбоз та інші захворювання серцево-судинної системи, швидка втомлюваність, ігроманія та інтернет-залежність вже на вас зачекалися! Основні шкідливі фактори, що впливають на стан здоров'я людей, які працюють за комп'ютером:

  • сидяче положення протягом тривалого часу;
  • вплив електромагнітного випромінювання монітора;
  • втома очей, навантаження на органи зору;
  • перевантаження суглобів кистей;
  • стресові ситуації (несправність комп'ютера, втрата інформації та ін.).

Тому запам'ятовуємо ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ З КОМП'ЮТЕРОМ:

1. Найголовніший чинник - це ваша ПОЗА ЗА КОМП'ЮТЕРОМ:

  • За комп'ютером - тільки сидячи! Ну, в крайньому випадку, як варіант, - стоячи. Ніякого лежання на животі з ноутбуком на дивані!
  • Спина пряма, ноги зігнуті під прямим кутом, лікті - теж під прямим кутом! Якщо ноги не дістають до підлоги - підкладаємо під них підставку, або відпилюємо ніжки стільця. Якщо занизько - підкладаємо щось на сидіння. Якщо кут у лікті більше ніж 90° (є така неприємність у столів з висувними поличками, куди ставиться клавіатура і мишка) - підніміть мишку, а ще краще і клавіатуру теж, на поверхню стола (або, знов-таки, шукайте собі нижчий стілець).
  • Стілець - обов'язково зі спинкою, а краще ще й з підлокітниками. Спина опирається на спинку, а лікті - на підлокітники.
  • Лінія очей до центра монітора повинна бути перпендикулярною до площини екрана.
  • Відстань від очей до екрана монітора залежатиме від розміру самого монітора і від величини об'єктів, з якими доводиться працювати на цьому моніторі, але вона повинна бути не менше за 50 см і не більше за 80 см. Якщо ваша витягнута вперед рука торкається пальцями монітора, то можна вважати, що відстань від монітора правильна.

Словом, хлопчик на малюнку справа сидить правильно:

2. ВИМОГИ ДО ПЕРИФЕРІЙНИХ ПРИСТРОЇВ:

  • Монітор - рідкористалічний (плоский). Так звані CRT-монітори вже відживають своє, в т.ч. і через їх високу шкідливість для очей. Ця шкідливість одного і відносна безпечність другого зумовлені особливостями їх будови. В першому (CRT) використовується випромінювання, в другому (LCD) - світіння. Як то кажуть: "Відчуйте різницю"!

Будова CRT-монітора

Принцип дії LCD-монітора

Розміщення монітора повинно бути таким, щоб його поверхня не відблискувала від інших джерел світла, тому якщо сонце з вікна або лампа на столі світить прямо в монітор - негайно його переставляйте. Важко дивитися на монітор і в тому випадку, коли джерело світла розміщене прямо за ним, тобто світить вам в очі. Зрозуміло, що світло від настільної лампи повинно падати зліва (якщо ви лівша - то справа) і освітлювати клавіатуру.

Яскравість самого монітора не повинна бути максимальною. Відрегулюйте її так, щоб світло монітора не сліпило очі, або ж перекладіть цю роботу на спеціальну програму, наприклад, таку як f.lux.

Слід також пам'ятати, що до монітора не можна торкатися пальцями. Залишені плями ускладнюють роботу з зображенням і примушують додатково напружувати очі. Очевидно, що монітор періодично слід протирати від пилу, але робити це можна тільки спеціальними вологими серветками, які є в продажу в будь-якому комп'ютерному магазині.

  • Мишка повинна зручно лежати в руці, тому маленька мишка від ноутбука для тривалої роботи не годиться. Якщо відчуваєте дискомфорт в кисті - негайно міняйте мишку, - її дизайн для вашої руки не підходить, якою б "навороченою" вона не була. При цьому тримати її потрібно так, щоб вона була продовженням вашої кисті:
  • Клавіатура повинна лежати на поверхні стола або на спеціальній поличці на відстані 10-30 см від краю і бути нахиленою під кутом 5-15°. Руки, що лежать на клавіатурі не повинні вигинатися в променезап'ясткових суглобах:

  • Принтер, сканер повинні стояти на такій відстані, щоб до них не доводилось тягнутися.

3. ЧАС РОБОТИ ЗА КОМП'ЮТЕРОМ І ВПРАВИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ВТОМИ

  • LCD-монітори менш шкідливі для очей, однак, потрібно дотримуватися норм тривалості роботи за ними. Пам'ятайте, що згідно з Державними санітарними правилами і нормами (ДСанПіН 5.5.6.009-98) "Влаштування та обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах", тривалість безперервної роботи за комп'ютером має становити:

для учнів 2-5 класів - 15 хв.

для учнів 6-7 класів - до 20 хв.

для учнів 8-9 класів - 20-25 хв.

для учнів 10-11 класів - до 30 хв.

Після безперервної роботи повинні проводитися спеціальні вправи для профілактики зорової втоми, а через 45 хвилин - фізичні вправи для профілактики загальної втоми. Комплекси вправ можна завантажити внизу сторінки.

А цей комплекс вправ можна просто роздрукувати і просто повісити його у себе над столом, періодично виконуючи зображені на ньому рухи очима:

Найважче у цьому пункті - дотримуватися часових вимог щодо роботи, адже захопитися і забути стежити за часом під час роботи з комп'ютером досить легко. Допомогти вам можуть спеціальні програми, які примушують користувача через певний час робити перерви. Одна з них - EyeLeo.

Встановіть її собі на комп'ютер і симпатичний леопардик не дозволить вам пропустити ані "коротку" перерву, ані "довгу". Більше того, ця програма навіть покаже вам, які вправи для очей слід виконати. Перевірено: при слухняному виконанні вимог цієї програми, очі навіть при тривалій роботі справді не болять.

Ну от тепер, начебто, все. А на закріплення інформації - дивимось відеоролик:

Успіхів вам у вивченні комп'ютера і "Будьте здорові!"