Для чого потрібна презентація?
Першим, з чого розпочинається входження педагога у світ ІКТ стає саме комп'ютерна презентація. Використання комп'ютерних презентацій уже настільки міцно увійшло в практику роботи вчителя, що багато хто навіть не уявляє вже собі відкритого уроку без ноутбука, проектора і демонстрації якихось картинок на екрані. Найпоширенішим видом творчих завдань для учнів теж є створення презентації за певним навчальним матеріалом.То ж розпочнемо розмову про редактор презентацій саме з того, що з'ясуємо: коли і для чого потрібна презентація.
Перш за все, визначимося з термінологією.
Презентація (англ. presentation) - це, взагалі кажучи, будь-яке публічне представлення чого-небудь нового: ідеї, проекту, товару, організації тощо. Тобто, коли бачите, як по вулиці хтось ходить у костюмі, наприклад, зайчика і роздає якісь рекламні листівки - це теж презентація.
Якщо ж презентація здійснюється за допомогою комп'ютера, то така презентація називається комп'ютерною презентацією і надалі, говорячи про презентації, матимемо на увазі саме такий вид презентацій.
От уже і маємо відповідь на поставлене вище питання. Презентацію доцільно використовувати тоді, коли потрібно ПРЕДСТАВИТИ, ПОКАЗАТИ якийсь матеріал учням. Саме тому, основним матеріалом презентації має бути не текст, а зображення.
На яких етапах уроку доцільно використовувати презентацію?
- Перевірка домашнього завдання (на екрані висвічується правильне розв'язання заданої додому задачі, складні випадки розбору речення, графіки, які повинні були побудувати учні, складені рівняння хімічних реакцій тощо).
- Актуалізація опорних знань (усні вправи з графічною складовою, базові задачі та ін.).
- Пояснення нового матеріалу (схеми, графіки, креслення, анімаційні демонстрації, портрети, карти і т.д.).
- Закріплення вивченого на уроці (задачі за готовими малюнками, кросворди-ребуси і т.п.).
Чи це усе? А як же тема уроку, план уроку, робота з термінологією, означення і формулювання теорем та законів, домашнє завдання врешті-решт? На слайдах презентації можна ж розмістити ну все що завгодно. Буквально кожний елемент уроку можна супроводити якимось слайдом комп'ютерної презентації! Дітям же потрібна наочність!
А от не треба! Не потрібно їм стільки наочності! Річ у тім, що окрім забезпечення красивої картинки на екрані чи мультимедійній дошці на нас, учителів, покладена ще одна дуже важлива функція - турбота про здоров'я дитини. Державними санітарними правилами і нормами (ДСанПіН 5.5.6.009-98) "Влаштування та обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах" чітко визначено час безперервної роботи учнів з комп'ютером:
Скопіюйте цю картинку собі як пам'ятку
Так от, ці норми стосуються і тривалості безперервного споглядання будь-якого мультимедійного контенту, де б його не було розміщено: на моніторі комп'ютера, на мультимедійній дошці чи на спеціальному екрані.
Тому, як людина, яка на власному сумному досвіді знає, що таке синдром сухого ока, закликаю: не зловживайте мультимедійними засобами на уроках! Бережіть дитячі очі і виводьте на презентацію лише той контент, який відсутній у підручнику, а подати його крейдою на звичайній класній дошці неможливо або незручно!