Як створити знімок екрана

Знімок екрана або скріншот чи просто скрін (англ. screenshot) - це така картинка, на якій зображено усе, що в даний момент часу бачить користувач на моніторі свого комп'ютера. Скріншот може знадобитись тоді, коли ми хочемо комусь показати те, що у нас на екрані. Як правило, це потрібно тоді, коли виникають якісь помилки в його роботі, адже жоден комп'ютерний геній не зможе допомогти в усуненні проблеми лише за Вашими словами, хоч з яким би запалом Ви не розповідали, як "У мене щось там таке вилізло, я щось там нажала і у мене все пропало! Допоможіть повернути усе, як було!" Інша справа - продемонструвати саме те, що "вилізло" - тоді з проблемою розібратися буде значно простіше.

Отже, як створити скріншот...

Спосіб перший - сфотографувати

Найшвидше можна задокументувати повідомлення на моніторі просто його сфотографувавши. Фотоапарат, мобільний телефон, планшет, відеокамера - ось усе те, чим можна виконати такий знімок. Щоправда, якість такого знімка буде, м'яко кажучи, не дуже:

Ну як, картинка?

...та, головне, щоб можна було розібрати, що ж там написано, а якість в даній ситуації зовсім не важлива.

Інша справа, якщо сфотографувати просто нІчим або якщо мова йде не про службове вікно Windows, в якому написане якесь повідомлення, а про зображення на моніторі, яке потрібно використати як наочність чи переслати комусь через Інтернет.

Тут уже якість повинна бути якомога вищою, а тому розглядаємо

Спосіб другий - PrintScreen

Можливість "сфотографувати" зображення на моніторі вбудована в саму операційну систему. Для створення такого знімка потрібно:

1. Натиснути на клавіатурі клавішу PrintScreen:

Іноді вона називається PrtScn, PrtScr або PrtSc. На різних клавіатурах її розміщення може бути різним але зазвичай вона десь поблизу клавіші Backspace (така клавіша зі стрілкою, направленою ліворуч ←).

Після цього натискування усе, що було на екрані, запам'ятовується комп'ютером у т.зв. буфері обміну.

Тепер це зображення залишається зберегти у вигляді файлу.

2. Відкрити графічний редактор MS Paint

MS Paint є графічним редактором, вбудованим в операційну систему. Як правило його повна адреса на комп'ютері така:

C:\Windows\System32\mspaint.exe

Запустити цю програму можна подвійним кліком на ярлику програми:

Якщо на робочому столі такого ярлика немає, тоді можна знайти цю програму за адресою: Пуск Усі програмиСтандартні Paint

Третій спосіб запустити програму: відкрити провідник операційної системи

ось така кнопочка на панелі задач

...і в адресному рядку ввести адресу програми C:\Windows\System32\mspaint.exe (скопіюйте з цього рядка і вставте в рядок адреси операційної системи)

Після цього натиснути клавішу Enter.

Ну і, нарешті, четвертий і, як на мене, найшвидший спосіб викликати Paint: натиснути на клавіатурі комбінацію клавіш Win+R

Клавіша Windows або Win

...і у вікні, що з'явилось, у рядку вписати mspaint, після чого натиснути кнопку ОК або клавішу Enter:

3. Вставити запам'ятоване зображення в графічний редактор

Після того, як Paint запуститься - натискаємо в його інтерфейсі кнопку Вставить:

...і після того, як побачимо наш скріншот у вікні графічного редактора,

4. Зберегти зображення у файл:

Обираємо місце зберігання файлу і натискаємо "Сохранить".

Якщо у Paint замість "Сохранить" обрати "Сохранить как", то перед збереженням файлу, нам буде запропоновано обрати ще й його формат:

...але в нашій ситуації це не має абсолютно ніякого значення, хоча, зовсім не зайвим буде знати, що оптимальне співвідношення розмір-якість, зазвичай, забезпечують формати jpeg та png.

Якщо замість клавіші PrtScr натиснути Alt+PrtScr, то в буфер обміну буде поміщений не весь екран, а лише те вікно, яке в даний момент активне.

Оскільки після натискання на PrintScreen зображення екрана потрапляє в буфер обміну, то в тому разі, якщо зображення потрібно вставити, наприклад, у Word, то для цього не обов'язково зберігати скріншот у вигляді окремого файлу. Достатньо у Word-і просто натиснути кнопку Вставить і скріншот опиниться в редагованому Вами текстовому документі. У PowerPoint є свій власний інструмент створення скріншотів. Про це - тут.

У Windows 8 для створення скріншота усього екрана можна натиснути комбінацію клавіш Win+PrtScr. Операційна система сама збереже файл знімка в папці Знімки екрана у бібліотеці зображень.

А для того щоб відправити скріншот через Skype, достатньо просто натиснути Ctrl+PrintScreen і напряму вставити у вікно чата. Skype сам збереже картинку і відразу почне її передавати!

Спосіб третій - Вирізування (лише для Windows 7 та Windows 8)

У Windows 7 та Windows 8 (8.1) для створення скріншотів є спеціальний інструмент "Ножницы".

Програма розміщена там же, де і MS Paint і називається SnippingTool:

Способи запуску програми такі ж, як і для Paint.

Ярлик програми SnippingTool

Після старту з'являється маленьке віконечко, в якому одразу потрібно вибрати якого вигляду буде скріншот:

Як бачимо, SnippingTool дозволяє вирізати не тільки прямокутну область, а й фрагмент будь-якої довільної форми.

Далі все просто: після того, як буде обрано вигляд скріншоту, на екрані з'явиться курсор (хрестик для прямокутної області і ножиці для довільної області), яким слід обвести обрану область екрану. Якщо обрано форму "Окно", то навколо відповідного вікна з'явиться червона рамка, клік на якій відправить скріншот у вбудований графічний редактор (не Paint). Однак, усе, що в цьому редакторі можна зробити - це підкреслити або обвести кольоровими лініями якісь елементи зображення чи виділити маркером. Ті, у кого не трусяться руки, можуть спробувати щось на малюнку ще підписати мишкою від руки. Все. Жодних інших функцій у цьому редакторі немає:

Спосіб четвертий - Використання спеціальних програм

Для створення скріншотів краще використовувати спеціальні програми-скріншотери, які мають значно більше функцій обробки зображень, аніж SnippingTool. Звісно, описати їх усі неможливо, тому ось посилання на сторінку з деякими з них (а ось ще одна така програма) - експериментуйте.

А для полегшення ознайомлення з можливостями і особливостями використання однієї з таких програм можна переглянути відеоролик "Як зробити скриншот знімок екрану"

І, насамкінець, про сумне...

Як зробити скріншот "синього екрану смерті"

"Синій екран смерті" або BSOD (англ. Blue Screen Of Death) - це образна назва повідомлення про критичну помилку в операційній системі. Виглядає він приблизно так:

...а у Windows 8 так:

Більше про історію BSOD можна прочитати за цим посиланням.

Як правило, поява такого на моніторі свідчить про поломку комп'ютера на апаратному рівні або, як ще кажуть, на рівні "заліза", тобто усього того начиння, яким заповнений системний блок комп'ютера.

Якщо ми бачимо таке, то робити скріншот BSOD - марна справа. По-перше, зробити його можна тільки за допомогою фотоапарата, адже в момент появи цього синюшного страхіття операційна система не працює, а значить жодна з програм для нас недоступна. По-друге, такий екран, як правило, з'являється на дуже короткий час і після тих кількох секунд, що він красується на моніторі, настає перезавантаження операційної системи або повне вимкнення комп'ютера. По-третє, інформація, розміщена в цьому повідомленні, мало того, що уся на ненашій мові, так ще й закодована: коди помилок, які перешкоджають нормальній роботі операційної системи, містяться після слів Technical information, а в Windows 8 і зовсім відсутні. Розшифрувати це може тільки спеціаліст, який розуміється на комп'ютерному "залізі", а значить відвідування сервісного центру усе одно не уникнути. От там цей синій екран і роздивляться, і прочитають, і розшифрують, і помилку знайдуть, і усунуть, і заплатити за ремонт примусять (а куди подінешся!). Вони знають як. Тому скріншотами "синього екрану" просто не переймайтеся. І взагалі, нехай синій екран ніколи на Вашому комп'ютері не з'являється.

Ну а для створення скріншотів ми тепер знаємо аж 4 способи.

P.S. Хоча, здається, дехто пропонує нам п'ятий :)