Робота з текстом

Текстова інформація на слайдах, так само, як і зображення, може бути розміщена або на спеціально відведених в макеті слайду місцях, або в довільному місці слайду. Окрім того текстовими елементами можуть бути символи, яких немає на клавіатурі, а також формули. Отже, як це робиться...

Вставлення тексту в спеціальній рамці

Для вставлення тексту в спеціально відведену для нього рамку слід просто клікнути лівою кнопкою миші у цій самій рамці:

В ході введення напису слід враховувати такі вимоги:

1. Тексту повинно бути якомога менше

По-перше, коли тексту багато - його мало хто читає.

По-друге, якщо тексту багато, то він може просто не поміститися в рамці і опинитися або на вставленому зображенні, або й узагалі за межами слайду.

По-третє (і воно пов'язане з другим), в тому разі, якщо кількість тексту в рамці перевищує розмір самої рамки, PowerPoint автоматично зменшує розмір шрифта, щоб усе-таки помістити написане в рамку. В результаті текст може стати дуже дрібним і прочитати його може бути важко, а то й неможливо.

2. Текст повинен легко читатися

Ця вимога стосується як розміру букв, так і самого шрифта.

Усі налаштування шрифтів здійснюються на вкладці ГЛАВНАЯ:

1 - Назва шрифта.

2 - Висота символів, т.зв. "кегль", вимірюється в пунктах (пт). Зараз на малюнку встановлений шрифт висотою в 42 пт. Щодо розміру літер, то існує проста вимога: висота символів на слайді повинна бути не менша 20 пт.

3 - Дві кнопки для плавного підбору шрифтів: перша дозволяє поступово збільшувати розмір символів, а друга - зменшувати.

4 - Написання символів (зліва направо): жирним, курсивом, підкресленим, з тінню, закресленим.

5 - Застосування до символів тексту регістрів:

6 - Задання кольору символів тексту.

7 - Оформлення абзаців тексту у вигляді маркірованого або нумерованого списку.

8 - Задання відстані між рядками.

9 - Кнопки вирівнювання тексту (зліва направо): за лівим краєм, по центру, за правим краєм, по ширині.

10 - Кнопка виклику розширених налаштувань шрифту:

То ж варіюючи цими налаштуваннями досягаємо того, щоб читати текст на слайді було легко і невимушено.

Щоб змінити який-небудь з параметрів слід спочатку змінюване слово чи весь текст виділити (протягнути мишку по тексту з затисненою лівою клавішею), а вже потім клікати на тому пункті, який хочемо змінити.

Пам'ятаймо, що набирати заголовки на слайдах курсивом - поганий тон, тому що такий текст важко читати, особливо, якщо його багато.

Якщо розміщуємо на слайді текст, скопійований з якого-небудь сайту - не забуваємо видаляти з нього текстові гіперпосилання. Що це таке? Ну це якщо навести на слово "гіперпосилання" в першому реченні цього абзацу вказівник мишки і клікнути на ньому, то відкриється сторінка Вікіпедії, на якій пояснюється, що таке "гіперпосилання". От такий перехід на іншу сторінку Інтернету і забезпечує це саме гіперпосилання.

Навряд чи ми будемо переходити за цими гіперпосиланнями зі слайду презентації, а між тим, скопійований текст з гіперпосиланнями на нашому слайді буде містити багато підкреслень та виділень, які заважатимуть читати.

Ось такий вигляд матиме на слайді текст з гіперпосиланнями:

Щоб видалити гіперпосилання потрібно просто навести мишку на таке виділене слово чи словосполучення, клікнути правою кнопкою і з контекстного меню обрати пункт "Удалить гиперссылку":

До речі, те, що на малюнку вище практично кожне слово підкреслене червоною хвилястою лінією - то зовсім не страшно. Це спрацювала перевірка орфографії на слайдах і підкреслене слово означає один з трьох випадків: або слово написане з орфографічною помилкою, або слова немає у внутрішньому словнику PowerPoint, по якому редактор презентацій здійснює перевірку, або, якщо підкреслені практично всі слова, як у нашому випадку, то значить перевірка правопису ведеться по словнику не тієї мови, якою ми пишемо на слайді. Саме це і відбувається у нашому випадку - мій PowerPoint усталено налаштований на російську мову (інтерфейс-то програми російський!), а ми вставили текст українською мовою. Звісно, таких слів, які ми ввели в текстову рамочку в російському словнику немає - от він і "репетує"!

Що з цим робити? Можна нічого не робити, якщо ми впевнені у своїй грамотності, все одно при перегляді презентації в режимі показу слайдів жодної червоної лінії відображено не буде. Хоча, перевірити правопис усе-таки треба - а раптом випадково при наборі якусь бувку переставили чи що-небуь пропустили або зайву клавуішу зачепили :-)

Можна вказати редактору презентацій, якою мовою ми пишемо: виділити текст, перейти на вкладку РЕЦЕНЗИРОВАНИЕ і, клікнувши на кнопці Язык, обрати пункт "Язык проверки правописания":

...а там уже у вікні, яке з'явиться, зазначити мову, якою працюємо:

От тільки погана новина полягає в тому, що таку операцію доведеться виконувати З УСІМА текстовими написами на УСІХ слайдах презентації :-(

Перевірити, який вигляд матиме слайд в повноекранному режимі можна якщо натиснути кнопку:

або таку ж кнопку на вкладці ПОКАЗ СЛАЙДОВ:

Повернення назад з режиму перегляду слайдів у режим редагування здійснюється натисканням на клавішу Esc.

Зрозуміло, що усі невикористані рамки на слайдах, наприкінці створення презентації повинні бути з них видалені:

Вставлення тексту в довільному місці слайду

Ніщо не заважає розмістити на слайді стільки текстових написів, скільки потрібно. Слід тільки пам'ятати про те, що цих написів повинно бути в міру і про те, що будь-який текст вимагає, щоб його вставляли в спеціальну текстову рамку. Якщо такої рамки на слайді немає - доведеться вставити її самостійно.

Для цього на вкладці ВСТАВКА є спеціальна кнопка Надпись:

Клікаємо на цій кнопці, потім на тому місці слайду, де повинен бути розміщений напис і вже можемо набрати необхідний текст:

В разі потреби розміри текстової рамки можна змінити, перетягуючи мишкою відповідні маркери-квадратики.

Особливі елементи тексту

Що робити, якщо потрібно ввести таке, якого немає на клавіатурі? Навіть якщо не заглиблюватися в особливі символи типу § ♫ © чи ♥, то перший же символ, з введенням якого матимемо труднощі - це звичайнісінький апостроф. Комбінація клавіш, яка діє в Word (як правило це клавіша Ctrl і два рази натиснута клавіша з літерою є, тобто Ctrl+є,є) не спрацьовує в PowerPoint. Щоправда, є на клавіатурі клавіша "ё":

...але на ній не зовсім апостроф, а якийсь похилий штрих `.

Як "викрутитися" з ситуації?

Перемикаємо розкладку клавіатури

Якщо мова йде про апостроф, то він є на клавіатурі в англійській розкладці (детальніше про розкладки клавіатури тут). Подивіться на клавішу з буквою "є". Якщо в англійській розкладці натиснути на цю клавішу, то якраз апостроф і отримаємо.

Завдяки англійській розкладці можемо отримати ще багато корисних символів, яких немає в українській розкладці: @ # $ ^ & [ ] { } \ | ~.

Та навіть в англійській розкладці символу §, який може нам знадобитися, усе-таки немає. Та і перемикатися з розкладки на розкладку туди-сюди - справа, м'яко кажучи, втомлива.

Тут у нагоді нам стануть

ASCII-коди

Мова йде про те, що кожен символ, який ми вводимо з клавіатури має свій код, за яким комп'ютер його і розпізнає. Детальніше про ASCII-коди можна прочитати за цим посиланням, а для щоденного використання ми повинні знати лише самі ці коди і те, як їх використовувати.

Таблиці цих кодів загальнодоступні в мережі Інтернет. Ось одна з них (її ж можна завантажити собі на комп'ютер за посиланням, розміщеним внизу цієї сторінки):

Як бачимо, структура таблиці проста: код символу і сам символ.

Для того, щоб увести символ з таблиці потрібно натиснути ЛІВУ клавішу Alt (одразу ліворуч від клавіші пробілу) і, утримуючи Alt, на ЦИФРОВІЙ КЛАВІАТУРІ (так званий NumPad)

...ввести код символа. Після цього відпустити Alt і все - потрібний символ з'явився.

Отже, одним з пальців лівої руки натискаємо лівий Alt, тримаємо його, а в цей час пальцями правої руки на цифровій клавіатурі вводимо 21, відпускаємо Alt і voila - ось і знак параграфа: §. Ніякої магії. Для додавання знаку градуса (°) на цифровій клавіатурі набираємо 248, стрілки вправо (→) - 26, ну і так далі. Апостроф же, згідно з цією таблицею має код 39. Якщо захочеться зобразити символ © - його код 0169.

Якщо символ використовується часто, як, наприклад, апостроф, то його код нескладно і вивчити. Але ж не будеш заучувати всю таблицю на випадок коли раптом щось з неї колись буде потрібне. Для таких "одноразових" символів в PowerPoint (і, до речі, в деяких інших програмах пакету MS Office) на вкладці ВСТАВКА є спеціальна

Кнопка Символ

От тут уже символів - на будь-які потреби:

Користуватися колекцією дуже просто: ставимо курсор в те місце тексту, де повинен з'явитися символ, якого немає на клавіатурі, обираємо потрібний символ кліком лівої кнопки мишки і натискаємо кнопку Вставить. Усі символи згруповані за використовуваними шрифтами, тому в якихось шрифтах можуть бути символи, яких немає в інших. Тож усе пізнається експериментальним шляхом.

Останній розділ цього уроку присвячую учителям математики, фізики та хімії, адже в ньому піде мова про те, як на слайді набрати

Формули

Щоб учителю хімії набрати формулу, наприклад, сірчаної кислоти, потрібно якось ввести "двійку" і "четвірку" нижнім індексом, тобто не H2SO4, а саме так, як це повинно бути: H2SO4.

Рішення цієї проблеми просте. Для цього потрібно в текстовому блоку набрати H2SO4, а потім по черзі виділивши "двійку", а потім "четвірку" на вкладці ГЛАВНАЯ викликати вікно розширених налаштувань шрифта де й встановити відповідний прапорець:

Якщо поставити прапорець не на пункті "подстрочный", а на пункті "надстрочный", то вийде не нижній, а верхній індекс, як це потрібно, наприклад, для написання показника степеня: am:an=am-n.

Для введення складніших формул знадобиться вже спеціальний Редактор формул. Щоб його запустити потрібно на вкладці ВСТАВКА натиснути на кнопку Уравнение:

Ця кнопка теж подвійна, натискати потрібно на верхню її частину.

Якщо перед кліком на кнопці Уравнение курсор поставити у рядок введеного тексту, то формула буде вставлена не як окремий малюнок (див. скріншот вище), а вже як текстовий елемент:

Літери, знаки арифметичних операцій та інші символи у формулу можна вводити з клавіатури, а спеціальні символи - вибором відповідних кнопок у списках групи Символы.

Принцип використання Редактора формул такий: спочатку обираємо шаблон для майбутньої формули

...а потім заповнюємо полі цього шаблону потрібними нам символами. Як видно з зображення деякі формули, які часто використовуються, уже введені у набори шаблонів, тож якщо потрібна формула уже є, то можна просто клікнути на ній і вона буде вставлена у відведене місце на слайді.

В разі необхідності шаблони можна комбінувати, вкладаючи їх один в інший. Для цього потрібно поставити курсор в те поле першого шаблону, в який вставлятимемо другий шаблон і клікнути на другому шаблоні формули. Так, наприклад, для формули довжини вектора шаблон буде таким:

В наступному відео - процес створення цього шаблону і його заповнення:

Хоча, в принципі, ніщо не заважає одночасно і створювати шаблон, і заповнювати його даними:

І насамкінець, традиційно раджу самостійно дослідити усі кнопки редактора формул, щоб орієнтуватися в його можливостях, а впевненим користувачам пропоную ознайомитися зі способом створення формул без редактора формул.

Далі »»»