Ziemia Lubińska

Na stronie, którą właśnie Państwo odwiedzacie przedstawiam wiele interesujących zakątków Ziemi Lubińskiej. ZIEMIA LUBIŃSKA nie jest pojęciem występujących w "oficjalnej" geografii. Nie jest tym bardziej pojęciem administracyjnym. Czym więc jest Ziemia Lubińska? Najprościej można by powiedzieć, że to obszar rozciągający się wokół Lubina. Granice jego są rozmyte. Na północy sięgają Polkowic, na południe znajdują się w połowie drogi do Legnicy, na wschodzie wyraźną granicą jest Odra, a na zachodzie granica opiera się o Chocianów. Niezwykle ciekawe i burzliwe dzieje Dolnego Śląska w sposób oczywisty odcisnęły się także na naszej Ziemi. Różne wpływy kulturowe, gospodarcze, polityczne i wojskowe wywarły piętno na życiu społeczności Lubina i okolicznych miejscowości. Byli to Polacy, Niemcy, Żydzi, Czesi, Łemkowie, Ukraińcy i obywatele Związku Radzieckiego.

Na poszczególnych stronach tej witryny przedstawiam w krótkich tekstach historię różnych miejscowości. Dołączam własne rysunki najciekawszych obiektów, zarówno tych, które dotrwały do "naszych czasów", jak i tych, które strawił pożar, wojna, ludzka głupota czy brak pieniędzy na ich utrzymanie lub remont.

Mam nadzieję, że dzięki wiadomościom, które Państwu przekazuję uda mi się skusić Państwa do wycieczek samochodem, rowerem lub pieszo wzdłuż i wszerz Ziemi Lubińskiej.

Serdecznie pozdrawiam

Henryk Rusewicz

Na rysunku kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Starym Lubinie