кандидат педагогічних наук, доцент,  доцент кафедри початкової і професійної освіти

кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри початкової і професійної освіти

Ідея появи такого музею виникла в 70-х роках ХХ ст. у Наталії Остапівни Воскресенської (к. пед. н., професорки), авторки понад 300 робіт з методики навчання української мови. Так з’явилися перші примірники букварів (1979 р., 1980 р., 1981 р.). З часом приєдналася активний однодумець Ірина Вікторівна Цепова (к. пед. н., доцентка), авторка більше 100 робіт з методики навчання читання і письма учнів 1 класу, і майбутній музей поповнивнився новими букварями, у тому числі іноземними.

Сьогодні факультет початкового навчання очолює д. пед. н., професорка Тетяна Олексіївна Довженко, випускниця нашого факультету, яка з великою увагою та захопленням поставилася до мрії про створення Музею Букваря. Ініціативу підхопили Лада Семенівна Філатова (к. пед. н., доцентка) та Валентина Олексіївна Шишенко (к. пед. н., доцентка), розпочалася активна робота по збільшенню фонду музею, пошуку цікавих експонатів, закупівлі меблів.

Нарешті у 2020 р. Музей Букваря та прописів отримав місце постійного перебування (ауд. 313 В) та збагатився новим сучасним обладнанням.

На сьогодні виставкова зала Музею налічує близько 60 примірників букварів, азбук, прописів, серед них букварів ХХ ст. – 11 примірників, букварів ХХІ ст. – 9, та більше 30 іноземних буварів. Серед яких є рідкісні та незвичайні: Гавайський, що налічує, всього 13 букв, Вуковица або сербська кирилиця, італійський alfabeto, що використовує латинську абетку із додатковими діакритиками, єгипетський буквар, який складається із 28 літер арабської мови та використовується для письма справа наліво та багато інших цікавих зразків.

Літо 2021р. радо відчинило двері Музею Букварів та прописів для молодших школярів м. Харкова та області. Малеча з різних шкіл приїздить на екскурсії та інтерактивний квест, який проводять студенти 1 та 2 курсів, старшокурсниця факультету початкового навчання Ірина Олійник під керівництвом провідних методистів Л.С. Філатової і В.О. Шишенко.