Образовно-васпитне акције

април-мај 2024.

Поводом Светског дана књиге за децу (2. април) и Светског дана књиге и ауторских права (23. април) за ученике школе осмислили смо акцију у којој ће млади читаоци писати о прочитаном, кратко и занимљиво представљајући књигу по одређеном обрасцу (читалачком листићу) у зависности од тога ком жанру књига припада.

Акција траје до краја маја 2024. године. 

Детаљни услови конкурса и линкови до листића и упутника налазе се на посебној страници (клик на наслов или слику) а ученици 5-8. разреда обавештени су путем ђачког форума путем школских налога електронских адреса. 

27. јануар 2024.

Светосавски квиз 

На Светосавски квиз пријавило се 5 екипа ученика 2. и 3. разреда. Материјале за квиз имали су на страници Светосавског темата па су се лепо припремили. Квиз је свака екипа радила за својим рачунаром, договарајући се у екипи. Сва питања налазе се објављена у Светосавском зборнику 2024

Квиз је организовала, припремила и водила библиотекарка, а учитељице су помагале око техничких питања и сналажења ученика на рачунарима. 

Ученици су решавали 10 питања у веб-алату сократив () и један задатак уживо, на материјалу који су добили. 

Имали су пола сата за решавање квиза након чега је проглашена најуспешнија екипа, екипа 3-3 која је као нагераду добила Плазмине пакетиће за сваког члана екипе.  Будући да се ученицима квиз веома допао, имали су и необавезну допуну од још 5 питања на која су баш сви одговарали.  

Учесници су се изјаснили да би желели да имају још сличних квизова. Учитељице су приметиле да су се чланови екипа неједнако припремали, те да следећи пут сваки ученик треба да се бори за себе. 

новембар - децембар 2023.

кликните на наслов или слику за више детаља и материјале

новембар-децембар 2023. 

Омаж Давиду Албахарију (1948 - 2023)

Док смо ми били на летњем распусту и водили битку са суперћелијским олујама, српски писац јеврејског порекла Давид Албахари изгубио је битку са вишегодишњом болешћу и умро у 76-ој години живота. 

Новинар Панчић цитирао је том приликом Басару рекавши: "Умро је зато што је био жив."  Какав је његов живот био и шта га је обликовало - сазнали смо бавећи се оним што је писао и говорио. 

У истраживању су учествовали готово сви ученици школе: 

15. новембар 2023. 

линк до странице Летописа

Азбука безбедности

За ученик 2. разреда у библиотеци су ватрогасци одржали предавање о опасностима од ватре и других природних непогода и како се могу заштити од њих. Ученици су добили и мале сликовнице са бојанком на ту тему. 

23. јун 2022. 

Јавни час на коме је ученица VII 3 Сајнa Најми из Ирана представила друговима и наставницима своју домовину Иран и шта је научила о новој домовини Србији окупио је њене другаре и наставнике. 

14. октобар 2020.

У Дечијој недељи и месецу књиге, усред пандемије,  започињемо читалачке дневнике. Ако већ не можемо заједно сви да будемо у школи и морамо да поштујемо тзв. социјалнуу дистанцу, не морамо да се удаљимо од књиге. 

За више информација о овој акцији кликни на слику или наслов.

21. јануар 2020.

Ко је многим био много 

Осмишљавајући активности и за трећег великог научника српског научника - Милутина Миланковића, школска педагошкиња Ксенија Краљ и библиотекарка биле су у Даљу и припремиле материјал за ученике у вези са родном кућом Миланковића. Ступиле су у сарадњу са Удружењем Милутин Миланковић и за почетак припремиле материјале за ЧОС и Светосавски темат.

Геније из Даља

Будући да се у библиотеци одржавају часови информатике, па ученици старијег узраста не могу да имају часове у библиотеци у време рада библиотекара, сви материјали су спостављени на сајт Гениј Миланковића како би наставници могли самостално да га користе за ЧОС и друге часове као припрему за даљи самосталан рад ученика. 

О Миланковићу кроз све предмете

Са ученицима млађег узраста одржана су углавном по два часа у школској библиотеци током децембра и јануара. На првом часу их је библиотекарка упознала са детињством и радом Милутина Миланковића. На другом часу су бивали подељени у тимове који су се бавили неким аспектима Миалнковићевог детињства и рада. Материјали за рад такође постоје на сајту Гениј Миланковића.

Педагошкиња Ксенија Краљ повремено је држала ЧОС ученицима старијег узраста које је упознала са Миланковићем.

Генијалност Миланковића омогућила је да му се приступи са различитих аспеката па су постављени материјали за све предмете.

За мото целе акције узети су стихови Ј. Ј. Змаја који се налазе на породичној гробници Миланковића  Даљу:

"Ко је многим био много,

за род делао све што ј' могао,

то заслужује."

8. октобар 2019.

Примећујући да чак и млађи ученици у библиотеци изговарају ружне речи, а да нису ни свесни да су то псовке, библиотекарка је уприличила радионице о ружним речима, базиране на емотиконима, драми Душана Радовића "Како су постале ружне речи".

За више информација и материјале за радионицу кликните на наслов или фотографију.

13. мај 2019.

Ватрогасци и прваци 

Већ годинама ватрогасци имају час са првацима о опасностима од ватре. Јесенас су тек пристигли прваци гасили симулирани пожар на терену, а с пролећа су ватрогасци и теоретски подучили прваке.

Али, каква је то занимљива теорија била! Прваци су много тога већ знали па су кроз дијалог изнели оно што знају и питали оно што их занима. На крају их је чекао и квиз о томе колико су запамтили.

Са ватрогасцима

и оваквим првацима

страха не-има

од ватре и дима!

4. април 2019.

Били смо у Идвору и Ковачици 

Шта смо и колико тамо сазнали - квиз знања, четвртак, 4. април 2019.

За ученике 2-4. разреда који су учествовали на излету у Идвор и Ковачицу библиотекарка је уприличила квиз знања који је требало да провери шта су и колико тамо сазнали.Формиране су екипе по разредима и одељењима, укупно њих шест.  Будући да је квиз био екипни и онлајн, са одбројавањем времена, унео је много узбуђења, навијања и галаме толико да смо на половини зауставили надметање док се ученици не умире и не концентришу.

Резултати квиза били су обрнуто сразмерни навијачким навикама ученика: што је екипа била неуспешнија, то је више скандирала и галамила кад случајно убоде неки погодак. Најтиша, најозбиљнија екипа IV 3 била је и најуспешнија на овом квизу. Све су екипе почашћене бонбонама.

Квиз се може погледати на овом линку: https://create.kahoot.it/share/73241b25-377e-4088-9b07-9bed803c70f5

Можете га преузети и у Ворд-документу:

https://drive.google.com/file/d/190xM7GLHleg2t19kEA3gU52YJbI1fM9L/view .

3. и 5. април 2019. 

Основи безбедности деце

У сарадњи са полицијом у Бачкој Паланци настављен је пројекат Министарства унутрашњих послова Основи безбедности деце. 

Овогодишња генерација 4. и 6. разреда слушала је предавање о темама:

Предавања су одржали двојица инспектора из бачкопаланачког Одељења криминалистичке полиције  Перовић Миодраг и Мишков Томислав. Инспектори су кроз разговор, уз мноштво искуствених примера и могућих ситуација наводили мале слушаоце да се изјасне, изнесу своје предлоге, искуства. Кроз разговор се могло чути и колико ученици заиста знају о овим темама, које заблуде имају, какве урбане  легенде слушају, како закључују о потенцијално опасним ситуацијама по њих.

20. децембар 2018.

Чланови Клуба читалаца проучавали су књигу "Читанка Војводине" и поводом ње су за остале другаре од 2 - 4. разреда одржали јавни час из народне традиције. Најзанимљивије је то што је тим часом само започела следећа, шира акц9ја у коју су позвани сви...

Прочитајте више кликом на фотографију или наслов.

6. новембар 2018.

Поводом Европске недеље програмирања ученици ТШ "9. мај" и њихова наставница С. Ерцег гостовали су код нашег II 2 на часу од играчке до рачунара и научили их како у ствари, постаје рачунар.  

Како су то кроз игру извели, погледајте кликом на фотографију или наслов.

20. новембар 2018.

Безбедност на интернету 

Стручњаци из Таркета одржали су предавање ученицима 5. разреда о безбедности на интернету. Предавању су присуствовали сви ученици 5. разреда, а предавање је водио наш бивши ђак Срђан Видаковић који данас ради на Таркету.

Не можемо рећи да су петаци пажљиво слушали предавање, али ће им оне драстичне опасности по безбедност свакако остати у сећању.

Предавање није једино доброчинство које је Таркет учинио. Они су поклонили и 10-ак рачунара за наставу информатике, који ће бити смештени у библиотеку.

20. новембар 2018.

О личној хигијени

Током послеподневне смене педијатријска сестра из нашег Дома здравља Дијана Влаховић, главна медицинска сестра, одржала је изузетно корисна предавања о личној хигијени за 3. и 4. разред. Предавање је трајало један школски час, а присуствовала су по два одељења на сваком часу.

Ученици су могли чути шта све лична хигијена подразумева, како се одржава у кући и код школе; могли су видети средства за личну хигијену што на слајдовима, што стварна које је сестра понела са собом. Најважније је што су се упознали са техникама одржавања личне хигијене и упозорени на разне животне навике које могу бити узрочници зараза и болести.

Ученици су пажљиво слушали и учествовали одговарајући на оно што знају и питајући и тражећи додатна објашњења. 

Иако је сестра Дијана била занимљива, предавање је било неприлгаођено јер је садржало много информација за овај узраст, а садржало је и елементе пропаганде вакцина које ова сестра назива вакцинама за полазак у школу, и, по њој, представљају део личне хигијене.

Предавање је уприличио Тим за сарадњу са локалном заједницом у оквиру својих редовних активности.

24-26. октобра 2018.

Прваци и њихови пројекти 

Још не знају да читају, али знају шта је пројекат!

Прваци су добили нови предмет Пројектну наставу и већ су у октобру приказали прве резултате - завршнице пројекта. 

Ученици првог разреда раде по новом плану и имају посебан "предмет" - пројектну наставу. Коме је пало на ум да од модела наставе и методе прави предмет - не знамо, као што не знамо шта је мислио тиме - да натера наставнике да раде пројектно, или да ученицима пружи одређене компетенције. Можда и једно и друго?Могли смо се само уверити да су стигли прваци који не знају ни шта је сликовница, али су је у пројекту правили. У тим својим пројектима, на крају су планирали поету школској библиотеци као месту где пребивају и неке другачије књиге и сликовнице, штампане, а не руком прављене; и неки другачији извори знања.

зато су три одељења 1. разреда у библиотеку први пут дошли а да не буду упознати са правилима позајмљивања и борављења у библиотеци. То ћемо касније, кад прођу сва слова. Први пут су прваци у библиотеци били да би крунисали свој пројектни рад, као на некој врсти завршнице пројекта.

О библиотеци су, ипак, доста знали: и чему служи, и по чему се разликује од књижаре, како се чувају књиге и да се на рачунару не игра, него ући.

мало мање су знали где се књиге штампају и како се зову најдебље књиге, па смо то, надајмо се, научили и запамтили.

28. септембар 2018. 

На Дан срца - 28. септембра Црвени крст и Хитна помоћ обрадовали су наша срца својом кратком и ефикасном посетом.

Прочитајте више кликом на наслов или слику.

23. мај 2018.

Промотивни часови фолклора

У склопу својих активности на промоцији фолклора, бачкопаланачки КУД "Коста Абрашевић" одржава часове за ученике 2. разреда јер је то време када они започињу озбиљно играње фолклорних игара. 

Две девојке из КУД-а потрудиле су се да пренесу знања о неким основним корацима народних игара од којих је коло најзанимљивије. Библиотека је једва била довољна да два одељења деца заиграју Ужичко коло, па је био и круг у кругу.

Иначе, коло је Унеско уврстио у нематеријално културно наслеђе Србије тако да можемо да кажемо да је коло српски културни бренд. 

Нажалост, међу ученицима је дражи џез-балет, модерни плес него коло и фолклорне игре. Отуд и ова акција популаризације фолклора по школама  па ћемо од јесени видети да ли је уродило плодом. Наши другаци кажу да им је лепо, али да им није било нимало лако. 

21. и 22. децембар 2017.

Основи безбедности деце 

Ученици 4. и 6. разреда ове године биће најбезбеднији у школи ако је судити по броју предавања који су за њих уприличили прво ватрогасци, а сад и полицајци, а све под окриљем Министарства унутрашњих послова. 

Министарство је у оквиру пројекта "Основи безбедности деце" предвидело је више тема из области безбедности па су у овој секцији ученици могли чути о безбедности у дигиталном и стварно свету, почев од саобраћаја до нет-навика и опасности. 

За разлику од ватрогасаца, полицајци су одлично владали дисциплином ученика тако да су слушали у тишини, а за причу и врпољење полицајац је обично дизао ученике да одговоре на одређена питања или да стоје. Нема шта, као некада у школи! То није сметало, напротив, да ученици буду пуни питања и примера које су износили и постављали, поштујући правила која је полицајац изнео.

9. и 10. новембар 2017.

Шта је ватра, а шта пожар 

Ученици 4. и 6. разреда имали су прилику да од ватрогасца-полицајаца чују шта све може да изазове ватра, како то спречити, или, ако се пожар деси, како се понашати у различитим ситуацијама.

Током излагања ученици су сазнали неке тајне ватрогасног заната, упознају опрему па је ово излагање било и поучно и корисно, а могло је послужити и као промоција занимања. Као и у другим сличним ситуацијама, осим предавања ученици си имали простора да питају и изнесу искуства, па су то и чинили, али само ученици 4. разреда. Старији другари су се видно досађивали, причали и нису имали питања.

8. септембар 2017.

Од куће до школе 

Од куће до школе, од школе до куће увек се понешто шапуће, шапуће... 

У том шапутању, поготово ако по првака не дође бака, мама, тата или нека рођака и комшиница, може да се деси и незгода у саобраћају. Да се то не би десило и да се може безбедно шапутати од куће до школе и обрнуто, све од себе је дао један прави, правцати полицајац. 

Полицајац распричан и ведар, 

у поукама и саветима био је штедар.

У бљештавом прслуку кад подигне СТОП-знак, 

питање постави и одговор је - лак! 

Полицајац прави баш као да је из школе, скроз наш!

Он је најмлађе подсетио како треба да се понашају мали прваци - пешаци на путу од куће до школе. 

Већину њих није ни требало подсећати јер су, изгледа, све то знали. Ручице већине првачића биле су подигнуте као знак да знају одговоре на питања полицајца. 

6. мај 2017.

Витези у средњем веку 

Иако се 2016. године навршило 4 века од смрти великог шпанског писца, у школи јубилеј обележавамо током школске 2016-2017. сећајући се Сервантесовог најпопуларнијег дела Дон Кихота. Поводом јубилеја 4 века Сервантеса за ученике млађег узраста Никола Миливојевић одржао предавање о витезима у средњем веку.

У Сервантесово време Дон Кихот је била, после Библије, најомиљенија и најтраженија књига. Није ни чудо што је овај лутајући витез тужног лика био тако популаран! Било је то време у којима је савременицима витешка традиција била још увек блиска и временски, и по вредностима и идеалима, али се истовремено осећао и дух новог времена са сасвим другачијим вредностима. 

Управо то је определило Актив за развој школског програма да заједно са заинтересованим наставницима и ученицима кроз низ акција вертикалног повезивања ваннаставних активности премере како се витештво данас перципира. 

Отуда је једна од активности била предавање историчара Николе Миливојевића о феномену витештва у средњем веку. Предавању су присуствовали сви ученици млађег узраста, а одржано је посебно за сваки разред у школској библиотеци. Бирајући репрезентативне слике и фреске, као и видео-запис витешког турнира данас, Никола је најмлађима испричао занимљиву причу о навикама и животу европских витеза, њиховим походима, изгледу, опреми и физичким способностима, њиховим уверењима и моралним вредностима. Најмлађи су тему одлично разумели, а колико је та тема актуелна и данас показује и коментар једног ученика другог разреда који је поводом физичке спремности витеза одмах нашао паралелу у свом животу и околини. Он је, наиме, у свом ујаку који иде сваки дан у теретану препознао потенцијалног витеза јер би тај могао да носи оклоп од 40 килограма без проблема. Наравно, нећак би, док не порасте и не стаса за витеза, могао да буде штитоноша.

13. и 17. март 2017.

Квиз знања "Шта знам о Тесли" одржан је у понедељак, 13. марта 2017.  за екипе старијих ученика, а за млађе ученике у петак, 17. 3. 2017. За квиз су се ученици спремали из брошура о Тесли, а екипе су биране на нивоу одељења у интерном квизу. Екипе су добиле значке за учешће. 

За више детаља кликните на фотографију значке или на наслов.

2. фебруар 2017.

Пажљивкова правила 

Већ другу годину ученици првог разреда добијају занимљиве лекције о саобраћају што од полиције што од Агенције за безбедност саобраћаја кроз пројекат Пажљивкова правила у саобраћају

Инструктор који је уз помоћ занимљиве анимиране презентације упознао прваке са правилима у саобраћају успео је да одржи њихову пажњу пуних пола сата кроз интеракцију са најмлађим ученицима. За занимљив наступ ученици су га наградили тиме што су били заиста пажљиви, хорски одговарали и слушали сва упутства. Највише су се обрадовали богато илустрованој књизи Пажљивкова правила у саобраћају коју је добио сваки ученик.

новембар 2016 - фебруар 2017.

У складу са планом развоја школског програма у школској 2016-17. кроз ваннаставне активности наставници и ученици започели су обележавање јубилеја - 160 година од рођења Николе Тесле. Тим поводом у школској библиотеци су уприличене или су започеле различите активности.

Детаљније о свим активностима погледајте кликом на фотографију или наслов.

10. мај - 10. јун 2016.

Образовна пупинизација започела је зими кад је Клуб читалаца посетио изложбу о Михајлу Пупину у Историјском музеју у Београду под називом Од физичке до духовне реалности, затим је уследила изложба у библиотеци коју су посетили сви ученици школ,а завршила драматизацијом  Пупиновог живота за Дан школе. 

За више детаља кликните на фотографију или наслов.

Јавни час физике 

Након јавног часа из физике посвећеног Пупину који је одржан 9. маја 2016. године кабинет физике и даље посећују ученици, па и они који физику још увек немају мешу предметима које уче.  

Јавни час из физике на Дан школе водила је наставница Славица Кременовић, објашњавајући појаве и огледе, а ученици су огледе приказивали. Наредних дана  кабинет је и даље отворен за ученике, пре свега, млађег узраста који још немају предмет физику, али то не значи да се са законитостима и појавама не срећу.

Млађи ученици показали су велико интересовање, а већина од њих пожелела је да неке огледе сами пробају. Наставница је по цео дан у школи због тога, али јој срећа на лицу сија. Ученицима сија и срећа и узбуђење што могу да опробају озбиљне огледе.

Снимак са јавног часа за Дан школе је пуна верзија јавног часа, а приликом посета млађих ученика, наставница физике С. Кременовић прилагођава презентовање узрасту и интересовањима ученика.

Електронско насиље.pptx

Електронско насиље 

Тим за заштиту деце од злостављања, насиља... у оквиру својих редовних активности осмислио је серију предавања за ученике од 6. до 8. разреда о електронском насиљу.

Тим за заштиту деце од злостављања, насиља... у оквиру својих редовних активности осмислио је серију предавања за ученике од 6. до 8. разреда о електронском насиљу. Предавања су започела у двама одељењима, једно 6. и једно 7. разреда у оквиру ЧОС-а. Предавање је припремила и изложила наст. информатике и заменица директора Снежана Фодора. Ученици су пажљиво пратили излагање. након излагања разговор су водили одељенске старешине, педагошкиња школе и наставница. Ученицима су облици насиља познати из прича вршњака и одраслих, али досада, кажу, нису били систематски упознати са свим видовима насиља. 

13 - 27. новембар 2015. 

Током трајања изложбе "Од инока Саве до наших дне" изложбу су посетиле одељенске заједнице свих ученика од 1. до 4. разреда, 5. и 6. разреда, а наставници српског језика држали су часове за 7. и 8. разред. У посети су била и три одељења ученика гимназије, као и родитељи ученика наше школе.

Више о радионицама и утисцима сазнаћете кликом на фотографију или наслов.

октобар 2014.

И ја сам човек

У Дечијој недељи октобра 2014. промовисан је кратки ђачки филм и драмска радионица И ја сам човек.

Ученици VII 2 током школске 2013/14.  године на часовима грађанског васпитања проучавали су проблем бескућника. На крају пројекта осмислили су сценарио за филм. Главни јунаци филма су дечак и девојчица, бескућници, који немају основна средства за живот. Како проводе дане у друштву вршњака, у школи, како се понашају према њима, све је то приказано у филм. Наравно, на крају нас очекује хепиенд. Филм је приказан ученицима до 3. до 6. разреда. Након тога организована је радионица где су о порукама филма разговарали са наставницом грађанског васпитања Горданом Вујовић и психологом Драганом Прпом. Млађи ученици показали су током радионица изузетну зрелост и велико и отворено дечије срце које има разумевања и самилости за све животне проблеме на које је указао филм.

И ја сам човек - Jul 28, 2015 9:14:28 PM

28. октобар 2010.

Министарство културе прогласило је 2010. годину годином књиге и језика. Зато смо током године често могли чути слоган Ко чита побеђује. У Години књиге и језика постојало је низ акција, реклама и пројеката којима је година обележена. Посебно су атрактивне рекламе које су све полазиле од слогана. Могли смо их видети као спотове, као занимљива ликовна решења на рекламним паноима, на утакмицама, на ТВ, на улицама… али највише на Сајму књига.И ми у школи обележили смо годину књиге и језика...

За више информација о акцији кликните на наслов или на слику.