Фондови

Књижни фонд

По инвентарним књигама књижни фонд броји око 10.000 књига, али је тај број након последње ревизије сведен на 5.500 библиотечких јединица. Расходовано је преко две хиљаде неактуелних библиотечких јединица тако што је месец дана у ходницима стајала књижна грађа предложена за расход да запослени, ученици и родитељи могу пробрати књиге које би желели узети, а остатак је продат у стару хартију. Остали инвентарни бројеви су раније изгубљене и дотрајале књиге и периодика, која је погрешно вођена у инвентарне књиге за монографске публикације, и која је у ревизији преинвентарисана. Од 5.500 монографских публикација, референсниу збирку чини око 500 наслова, стручну наставничку литературу око 1.000 јединица, а остало је белетристика и научно-популарне врсте.

Последњих година посебна пажња посвећује се обнови наставничке литературе и референсне збирке, константна обнова похабане школске лектире, а врло мало белетристика јер није приоритет у маси средстава која се издвајају за набавку.

Књижни фонд није велики, на самој граници је стандарда у односу на број ученика, али зато годишњи обрт (обрт се добија годишњом статистиком: поређењем укупног броја књига и изнајмљених и коришћених током године) прелази две трећине. Школа је 2006. купила софтвер Винајсис (Winissis) и у лето 2008. је окончан унос комплетне књижне грађе у електронске каталоге по овом софтверу. То, истовремено, значи да је напуштена пракса лисних каталога, али се стари чувају, као и ручни упис и евиденција корисника. Раздуживање и задуживање постало је аутоматизовано, картона више нема.

Периодичне публикације

Ревизијом су захваћене и периодичне публикације: часописи, магазини, гласила, новине, недељници, билтени. Периодика није расходована у оној мери у којој је то учињено са монографским публикацијама. Само су дупликати неких часописа поклоњени другим школским библиотекама. Међу насловима школа поседује, у већој или мањој мери комплетиране годишње бројеве следеће:

Последњих година школа је претплаћена и прима:

Некњижни фондови

Највећи део некњижне грађе налази се по кабинетима, али је последњом ревизијом, она сва пописана у посебне инвентарне листе, са назнаком о смештају у одређени кабинет. Део некњижне грађе смештен је у архиве уз читаонички и радни део БИЦ. Новонабављена некњижна грађа уводи се у електронске каталоге одмах. Некњижна грађа обухвата:

Електронски извори

У складу са савременом образовном технологијом, школа се последњих година труди да осим штампаних, набавља и другачије изворе знања, међу којима су најпрактичнији и најефикаснији електронски извори. Досада је набављено и у електронске каталоге унето стотинак електронских извора који прате наставу различитих предмета и нешто дигиталних књига (Библија, Горски вијенац, Завештања Стефана Немање, Књига о светом Сави и сл). Њих користе наставници, који их могу изнајмити, а ученици користити у самом БИЦ-у. Део овог фонда настао је умножавањем тј. нарезивањем, али такве јединице нисмо заводили у електронске каталоге.

Такође, формира се збирка електронских часописа, преузимањем са сајтова.

Посебну збирку електронских извора чине софтвери, углавном на цедеу који се добија уз рачунарске часописе.

На овом сајту, у менију Лизеза, формирају се кураторске тематске збирке корисних линкова за одређене наставне области, предмете или теме.

Стручна библиотечка литература

У библиотеци постоји стручна библиотечко-информатичка литература: