Стручно усавршавање

И најновијим  Правилником о сталном стручном усавршавању запослених у образовању од новембра  2021. године, сви просветни радници имају обавезу да се стручно усавршавају на нивоу установе, и то 44 часа годишње, ко и ван установе. Повремене обуке по потребама запослених наша школа држала је у библиотеци и раније, па  сад остаје само да се то усавршавање планира, прати, вреднује и извештава о њему. На овој страници извештавамо о активностима стручног усавршавања у школској библиотеци.

линк

П

врста СУ

ниво

излагач

6. јун 2024. 

линк

Дигитални постер Линоит

врста СУ: обука по потребама запослених

ниво: заинтересовани наставници

излагач: Славица Јурић

Обука је настала као потреба да се часови реализовани у оквиру Пројектног дана за дан школе учине видљивим и употребљивим за даљу десеминацију тако што ће се сви материјали, резултати, врденовање... објавити негде. Избор је пао на дигиталну бесконачну таблу Линоит, па је обука одржана да би се наставници учесници Пројектног дана оспособили да је самостално креирају.

30. септембар 2022.

Повратне информације

врста СУ: излагање о стручној теми

ниво: заинтересовани наставници 

излагач: Славица Јурић

И ово излагање једео програма Тима за обезбеђивање квалитет и развој установе, а настао је као мера усмерена на извештај екстерне у којем се примећује одсуство повратних информација. Излагање је садржало информације о значају структури и саветима о повратним информацијама сендвић-технике. Затим су пристни вежбали давање поратне информације на такав начин. Сви су добили сажетак.

28. септембар 2022. 

Иницијални тестови 

врста СУ: излагање и обука 

ниво: наставници и учтељи који радеиницијалне

излагач: Ксенија Краљ, Славица Јурић

Излагање као и начин за обједињавање резултата иницијалног тестирања планирао је Тим за обезбеђивање квалитета рада и развој школе као начин превазилажења примедбе о иницијалним тестовима у екстерној евалуацији. 

8. фебруар 2022. 

линк до презентације

Представљање Еразмус + КА1 пројеката

врста СУ: излагање, искуство са радионице

ниво: Наставничко веће

излагач: Славица Јурић

Пројекте мобилности КА1 за опште образовање Наставничком већу представила Славица Јурић која је учествовала у инфо-данима и радионици за писање пројеката. 

Пројекте мобилности КА1 за опште образовање Наставничком већу представила Славица Јурић која је учествовала у инфо-данима и радионици за писање пројеката.

20. децембар 2021.

Мотивација за учење-Љиљана Ступар.pptx

Мотивација ученика

врста СУ: излагање, на нивоу установе

ниво: Наставничко веће

излагач: Љиљана Ступар

Излагање о теми мотивисања ученика педагошкиња !. Ступар засновал је на теоретским оставкама о овој теми, али је за ову прилику спровела и мини-истраживање међу ученицима 7. разреда желећи да сазна шта их мотивише на учење и о каквој се мотивацији ради, и приказала нам резултате.

26. децембар 2018. 

Електронски дневник

врста СУ: обука по потребама запослених

ниво: Наставничко веће 

излагач: Снежана Фодора, Павле Сешић

Школски координатори за електронски дневник Снежана Фодора и Павле Сешић представили су апликацију преко које се електронски дневник води, истичући његове главне могућности и предности.

Наставници су с великом пажњом пратили представљање јер нас то очекује од школске 2019-2020. године. Зато ће обуке посебно за наставнике, посебно за учитеље кренути у наредном полугодишту у информатичком кабинету.

27. новембар 2018.

Пројектна настава

врста СУ: акредитовани програм, ван установе

ниво: чланови удружења "Слово"

излагач: Даница Коцевска, Саша Балаћ

Акредитовани програм стручног усавршавања Пројектна настава и тематско планирање у млађим разредима основне школе одржана је за заинтересоване чланове општинског наставничког удружења Слово". Предавачи су били Даница Коцевска и Саша Балаћ.

Присутни учитељи из више бачкопаланачких школа и неколико наставника из наше школе радили су у тимовима од 5-6 чланова и тако су још једном прошли теме тематског планирања и пројектног приступа теми при чему ученици имају активну улогу, а приступ теми је широк и из више перспектива.

23. октобар 2018.

Педагошка докуемнтација

врста СУ: излагање на нивоу установе

ниво: Наставничко веће

излагачи: стручни сарадници (Љ. Ступар, К. Краљ, Д. Прпа, С. Јурић)

Педагошка свеска и наставна припрема

Од ове године школа има још два ноа тима од којих је један задужен за обезбеђивање квалитет рада и развој школе. Између осталог, овај тим донео је план унапређивања рада школе на основу процене у оквиру екстерног вредновања који је дала Школска управа. По том плану током ове године педагошко-психолошка служба има неколико предавања о педагошким и психолошким темама. Прво у низу тих предавања било је посвећено педагошкој документацији. са акцентом на педагошким свескама и наставним припремама јер су то теме на коју је екстерна имала примедбе и савете. Педагошкиње Ксенија и Љиљана, психолог Драган изложили су подсетник о томе шта треба да садржи наставна припрема и педагошка свеска путем презентације која се налази у репозиторијуму радова за стручно усавршавање. На сајту школе су постављени примери образаца и за наставне припреме и за педагошке свеске, на страници веб-сајта школе. 

Дискусија о овим темама, поготово о теми педагошке свеске, била је и жучна и плодна, те је било различитих мишљења и ставова: од мишљење да је то још једна непотребна формалност, до мишљења да је управо то суштина вредновања, праћења и развијања свих компетенција ученика.

Напредовање у струци

У другом делу Славица Јурић, библиотекарка, укратко је упознала наставничко веће са својим захтевом за напредовање у звање педагошког саветника да би добила мишљење наставничког већа, које је било позитивно. Ту прилику искористила је да оне који не знају упозна, а оне који знају - подсети на процедуре у напредовању. Припремила је инфографику о процедури при напредовању и обрасце са показатељима, описом и доказима за наставнике. Инфорграфику прилажемо овде, а обрасци су у ресурсима - Радови СУ у школи

14. мај 2018.

Нови Гуглови сајтови 

врста СУ: обука по потребама запослених

ниво: Тим за маркетинг и заинетерсовани наставници

водитељ обуке: Славица Јурић

Тим за екстерни и интерни маркетинг у оквиру својих редовних активности испланирао је обуку за чланове Тима и заинтересоване колеге коај се односи на нове Гуглове сајтове. Школска веб-места постављена су на Гуглове старе сајтове, који ће током године бити угашени и евентуално конвертовани у нове сајтове. То је главни разлог за обуку за чланове тима - да се обуче да уређују и нове сајтове како би и надаље могли да управљају и уређују школска веб-места. 

Остале колеге, пак, могу да отворе сајтове за своје потребе: за секцију,  додатну наставу, подршку редовној настави, портфолио итд. 

Обука је трајала непуна 2 сата током којих су сви покренули нови сајт, именовали га и објавили, направили неколико страница и подстраница, премештали их и сакривали; одабрали навигацију; вежбали да додају текст, слику, умећу датотеке са диска и са УРЛ-адресом. 

Договорили смо се да код куће вежабају, прибележе све недоумице и потребе које нису успели да поставе, па да на неком следећем састанку вежбамо те потребе из праксе.

19 септембар 2017. 

О безбедности

врста СУ: предавање

ниво: сви запослени

излагач: Бошко Мијатовић, P&R Превентива плус

По други пут ове године колектив је у две групе прошао кратку обуку о безбедности и здрављу на раду "Оспособљавање из области безбедности и здравља на раду".

Излагач Бошко Мијатовић из P&R Превентива плус сам је рекао да су по закону запослени дужни сваке три године да се оспособе за безбедност, нама је ово други пут ове године да се обучавамо путем предавања и након тога заједничког решавања теста. 

Излагање је добро послужило да видимо у каквим условима радимо и какве су шансе  да се нешто промени. У теорији ни столице нису безбедне, техничкој опремљености,  буци и стресу да не причамо. 

Али, зато уредно слушамо једно те исто, полугодишње. Занимљиво је како 50 и више високообразованих наставника који се буне ако им се каже да по занимању нису професори, него наставници, покорно седе, потписују се и преписују тестове. Нико се није ни запитао шта то радимо, зашто свако мало слушамо једно те исто, ко има користи од тога, ко то плаћа и зар нема паметније начине да уложи у ту исту просвету, чему све то, како се зове закон по којем смо у обавези да слушамо готово квартално предаваче без дара ако се истовремено не поштује Правилник по којем нам општина треба да плату стручно усавршавање које нам може послужити да своју професију унапредимо... Ево, ја питам. 

O безбедности, опет - Sep 19, 2017 4:55:57 PM

12. септембар 2017.

Интерактивна табла 

врста СУ: обука по потребама запсолених

ниво: Наставничко веће

излагач: Срђан Видаковић, Таркет

Протекле школске године од Савета родитеља потекао је предлог да се пронађу донатори који би уложили у школу у циљу модернизовања наставе. Родитељи VI 3 успели су да издејствују донацију у Таракету - интерактивну таблу. 

Са таблом стигла је и обука о коришћењу табле. Обуку је водио Срђан Видаковић запослен на Таркету, а некада ђак наше школе. Он је демонстрирао основне операције при коришћењу интерактивне табле. Након тога, одржао је и кратко излагање о безбедности на интернету. 

10. март 2017.

Безбедност на раду 

врста СУ: предавање на нивоу установе

ниво:сви запослени

излагач: Лазар Инић, Институту за безбедност и сигурност на раду из Новог Сада

Однедавно школа има Правилник о заштити и безбедности на раду који је престављен Наставничком већу и након разматрања усвојен на седници Школског одбора.

За све раднике школе организовано је предавање о безбедности и сигурности на раду у две групе. Предавање је одржао дипл. инжењер технологије Лазар Инић, руководилац Сектора за заштиту животне средине на Институту за безбедност и сигурност на раду из Новог Сада. Представљајући најважније одредбе законских решења и права и обавеза, он је своје предавање прилагодио не само струци - просветним радницима, него и специфичностима наше школе. Тако је ово предавање било корисно да још једном сагледамо који су то професионални ризици на послу којим се бавимо и каква су нам права у вези са њима, као и начини и могућности заштите. 

Безбедност на раду - Mar 10, 2017 1:33:38 PM

21. фебруар 2017.

Додатна подршка ученицима 

врста СУ: предавање на нивоу установе

ниво: Наставничко веће 

излагачи: дефектолози из ОШ "Херој Пинки" Бачка П.

На Наставничком већу колеге дефектолози из ОШ "Херој Пинки" одржали су предавање о додатној подршци коју пружају стручњаци из њихове школе наставницима и ученицима са сметњама у развоју који похађају редовну школу. Предавање су одржали директорица школе и дефектолог М. Шарац. Директорица је говорила о законској регулативи, а дефектолог М. Шарац о процедурама и конкретним примерима.  

13. јун 2016.

Гугл-диск и извештаји 

врста СУ: обука по потребама запослених

ниво: нови и заинтересовани наставници

водитељ обуке: Славица Јурић

За две групе наставника (како би сви заинтересовани могли да се пријаве на свој налог и раде практично) и нове наставнике у школи којима је Гугл-еду налог тек отворен организована је обука са темом: позиви за заједничко уређивање у картици Ажурирања на имејлу; сређивање Гугл-диска - разврставање о фасциклама, брисање и дозволе; разлика између мог диска и дељених датотека; преузимање образаца на мој диск и преузимање на рачунар; постављање попуњеног извештаја са рачунара и са мог диска у заједничке дељене фасцикле.

Обука је организована поводом постављања извештаја у заједничке дељене фасцикле и решавања недоумица око личних и дељених докумената, преузимања и постављања, које су се појединим запосленим дешавале током године.

На обуци је у обе групе учествовало свега 14 наставника, од тога троје нових, по чему можемо судити да већина нема проблема са Гугл-диском. 

9. јун 2016.

Рад на завршним испитима 

врста СУ: обука на нивоу установе

ниво: наставници који учествују на завршним испитима

излагач: Ксенија Краљ

У складу са дописом и материјалима из Министарства за све запослене школе уприличено је излагање на ком нас је педагошкиња Ксенија Краљ подсетила на правила и процедуре током дежурства и других послова на завршним испитима. 

Иако се чинило да је све познато, било је ситница које су поново разматране, размене искуства са ранијих испита, а разматрана је и синдикална иницијатива да ти послови спадају у додатни рад. 

Обука ће бити уврштена у стручно усавршавање на нивоу школе. Будући да је обука окупила читаво наставничко веће, директорица је дала и текуће информације о крају наставне године, а на самом крају наставници су усвојили предлог о поједностављивању и спајању школских органа.

13. април 2016. 

Школски тимови 

врста СУ: радионица, нивоу установе

ниво: председници тимова и заинтересовани наставници

водитељи и излагачи: Актив за развој школског програма (Б. Радовановић, Д. Менчик, Д. Прпа, С. Јурић)

Стручни актив за развој школског програма у свом предлогу за функционалнији и ефикаснији рад тимова планирао је и радионицу која обухвата програме тимова који су по новом предлогу спојени:

Радионицу су водили Драган Прпа и Бранка Радовановић. Писхолог Драган Прпа на самом почетку подсетио је колеге  на целокупан предлог, а затим су он и учитељица Бранка изнели принципе по којима садашњи тимови треба да размотре своје програме, поједноставе их и направе заједнички план рада јединственог тима. Ова игра симулације као радионичка техника биће корисна не само као пролазак кроз процес рада за следећу годину, него се и резултати саме радионице могу користити заиста за следећу годину без обзира што ће тимови тада имати мањи број чланова. 

На крају су тимови известили шта су урадили, на каква преплитања и прожимања програма су наишли и како су их решили, какве су тешкоће предвидели. 

Сви присутни сложили су се ће овакав начин рада бити ефикаснији. На радионици је било 18 чланова од укупно 40 колега који се тренутно налазе по разним тимовима што је само још један показатељ како су досадашњи тимови радили тако да се често не зна ни ком тиму припадамо, а камоли да се у њему ради пуном снагом.

Школски тимови - Apr 13, 2016 8:38:11 PM

12. април 2016.  12-14

Упитник - инструмент самовредновања 

врста СУ: обука по потребама запослених

ниво: Тим за самовредновање и заинтересовани наст.

водитељ: Славица Јурић

У организацији Тима за самовредновање релаизована је обука о упитнику као инстзрументу самоврденовања у школи. Прво је Драган Прпа изнео основне теоретске поставке упитника и врста питања, обраде података у функцији самовредновања.

Потом је Славица Јурић на практичном примеру приказала Гуглов упитник, његову функционалности, начине приказа резултата. Присутне колеге су одвежбале креирање свих врста питања тако да у спремни за састављање упитника за самовредновање одабраних области у 2015-2016. 

Сви су се сложили да је Гуглов упитник велика олакшица за самовредновање, сређивање и приказ резултата.

4. април 2016.   18.30-20

Школски органи и стратешки документи 

врста СУ: излагање 

ниво: наставничко веће

излагачи: Славица Јурић, Драгана Менчик

Након Наставничког већа у оквиру стручног усавршавања у школи одржано је предавање са дискусијом о ударним органима школе, њиховој међусобној упућености једних на друге, повезаности програма и садржаја за које су одговорни,  процедурама и актима којима је регулисан њихов рад и школским документима које доносе и за чије су оставрење су они одговорни:

Предавање је прва од две активности  Стручног актива за развој школског програма као наставак на даљем разматрању како да рад стручних органа буде што функционалнији, што једноставнији, подела послова што праведнија у циљу повећања квалитета рада.

Излагање је водила Славица Јурић и Драгана Менчик. Кроз пример једне теме из области Наставе и учења показано је како она од иницијативе Тима за самовредновање постаје тема Школског развојног плана, затим специфичност Школског програма и конкретна активност у Годишњем плану рада. Дискусија је била жучна, са примедбама, изношењима досадашњег искуства, препрекама за ефикасан рад свих органа, предлозима детаља о којима треба мислити уколико се договоримо да од следеће године радимо са мањим бројем органа, али ефикасније.  

Наредна активност заказана је за 13. април 2016. године у 18.30 и обухватиће чланове тимова. Радиће се радионички тако што ће сви тимови да споје своје програме у један већи тим по новом предлогу организације тимова и да покушају да направе план свог рада обједињујући своје планове рада, а програми остају посебни.

4. март 2016. 13.30-14 

Стереотипи и предрасуде 

врста СУ: радионица, на нивоу установе

ниво: заинтересовани наставници

водитељи: Бранка Радовановић, Драгана Менчик

У оквиру стручног усавршавања на нивоу школе учитељице Бранка Радовановић и Драгана Менчик организовале су и радионицу о стереотипима и предрасудама. Изложиле су, прво, информације о значењу речи, а затим кроз две практичне вежбе присутне наставнике провеле кроз последице постојања стереотипа и предрасуда у раду у групи. Циљ радионице је био освешћивање постојања предрасуда и стереотипа како међу нама тако и у учионицу, међу децом, ради промене понашања. Због тога су на крају радионице присутни наставници добили сценарио радионице за рад са децом.  

9. децембар 2015. 12.15-13.30 

Креирање и уградња веб-албума 

врста СУ: обука по потребама запослених

ниво: Тим за маркетинг и заинтересовани наставници

водитељ: Славица Јурић

Тим за представљање рада школе и школски летопис организовао је за своје чланове и све заинтересоване наставнике обуку за креирање веб-албума на Гугловом Пикаса веб-албуму и уградњу у сајт и Блогер. Обука је планирана ради бољег и функционалнијег вођења школских веб-места и летописа, али може да користи и наставницима за вођење онлајн портфолија, е-учионица и другог на Гугловом налогу. Десетак присутних наставника практично су опробали креирање албума, именовање и одређивање датума и емста снимања, писање натписа испод сваке  слике, брисање и премештање, давање јавних дозвола албуму, а затим уградњу у сајт и блог.  

1.децембар 2015.  19-21

врста СУ: излагање, на нивоу установе

ниво: Наставничко веће 

излагач: Славица Јурић

На иницијативу Стручног актива за развој школског програма за Наставничко веће припремљено је излагање са елементима радионичког рада о могућностима квалитетнијег и ефикаснијег рада школских органа и тимова. За ту прилику припремљене су анализе оптерећености колега радом у многобројним органима, упоредни преглед законске регулативе о раду обавезних стручних органа и програма које школа мора да оствари, те предлог нове расподеле чланова колектива по органима и тимовима, као и предлог преименовања и спајања више сродних програма у један тим како би рад био ефикаснији. Предлог је сачињен тако да се не коси за законском регулативом, а поштује аутономију школе. Колеге су имале прилику да процене сопствену компетентност за рад у појединим органима/ тимовима и изјасне се за оне где могу дати највећи допринос; да размотре преклапања и дуплирања појединих тема, садржаја и задатака у различитим програмима које школа мора да оствари. Колеге су се углавном сложиле да оптерећеност радом у многим тимовима утиче на квалитет тимског рада те да предлог заслужује да се о њему озбиљно размисли и уз мања прилагођавања до краја године припреми прелазак на нове саставе стручних органа, преименовања и спајања тимова. 

Прилози:

26. новембар 2015.  18-20

Алфанумеричка писменост

врста СУ: излагање, изложба

ниво: међушколски

излагач: К. Краљ, Д. Јовановић, С. Јурић

Поводом изложби буквара организовали смо интерни стручни скуп за заинтересоване наставнике из општине.

9. новембар 2015.  12.30-13.30 

Индивидуални образовни план 

врста СУ: предавање

ниво: Наставничко веће

излагач:Драган Прпа, Јасмина Васојевић

Тим за инклузију, односно два његова члана - учитељица Јасмина Васојевић и школски психолог Драган Прпа одржали су предавање за Наставничко веће подсећајући нас на права, обавезе и процедуре инклузивног образовања. Акценат је био на ИОП 3, односно идентификовању даровите деце с обзиром да у школи постоје само два детета са којима се ради по ИОП 2. Након предавања повела се кратка дискусију о начинима идентификовања даровите деце, процедури пријављивања Тиму и делокругу рада и овлашћењима Тима за инклузију. 

Презентација са овог предавања налази се у репозиторијуму радова за стручно усавршавање.

Предавање о ИОП-у - Nov 09, 2015 8:10:5 PM

12. децембар 2014.  11.30-14

Промоција уџбеника КЦ

врста СУ: изложба и излагање

ниво: општински

излагач: стручњаци из ИК "Креативни центар"

У школској библиотеци одржан је својеврстан стручни скуп за учитеље и наставнике општине Бачка Паланка.

На стручном скупу промовисани су уџбеници Креативног центра за основну школу са анализом њихове примене у разредној и предметној настави.

Стручни скуп је посетило око 50 наставника са општине Бачка Паланка који су добили потврду о два сата стручног усавршавања на нивоу установе, промотивни материјал (блок за ученике, хемијске и каталог у врећици Креативног центра), а школска библиотека вредну визуелну енциклопедију Спортови. 

19. септембар 2014. 

Читањем и писањем до критичког мишљења (RWCT)

врста СУ: искуства са семинара

ниво: заинтересовани наставници у школи

излагачи: М. Карановић, О. Самарџић, Б. радовановић, Н. Ковачевић

Шта је добар методичар, показале су нам колегинице учитељице Бранка Радовановић, Оливера Самарџић, Мира Карановић и Наталија Ковачевић на данашњем предавању у школској библиотеци о семинару Читањем и писањем до критичког мишљења. 

Евокација, разумевање, рефлексија

У свега сат и по времена колегинице су успеле да:

При свему томе, семинар су похађале пре седам година, једном се састале пре данашњег излагања, а изгледало је као да су недавно биле на семинару и да су се данима усаглашавале и вежбале. остало је времена и за дискусију, кафу и нове идеје о примени на нивоу школе при чему би ове четири учитељице биле ментори заинтересованима.

Једна од техника коју су нам поменули јесте и излазна карта на којој ученици на крају часа, излазећи из учионице вреднују час, уносећи ознаку уз судове који су припремљени по одређеним критеријумима, на пример по томе колико је данас научио. 

На фиктивној излазној карти после овог предавања верујем било би мало знања, али оних темељних, општих. Понудиле су нам јасне и чврсте оквире  које у наредном периоду можемо попуњавати конкретним садржајима, мало уз приручник о ЧПКМ и примере, мало уз њихову несебичну помоћ.

Презентација са предавања, наставне припреме и резултате са одржаних часова по овом моделу постављене су  у репозиторијум радова са стручног усавршавања у школи.

новембар 2013 - фебруар 2014.

Уређење Вордпрес-блога 

врста СУ: обука по потребама запослених

ниво: заинтересовани наставници

водитељ обуке: Славица Јурић

У оквиру обавезног стручног усавршавања на нивоу установе (нови Правилник о стручном усавршавању и напредовању) сваког уторка у међусмени у школској библиотеци започеле су различите практичне обуке, излагања с дискусијом и друге активности за заинтересоване наставнике и остале запослене.

Акција је започела у новембру обуком за отварање Џимејл-налога и коришћењем и дељењем Гугл-докумената, у које су постављени и заједнички дељени документи: план и извештај о стручном усавршавању на нивоу школе, школски пројекти. Обуке је организовала и водила Славица Јурић, библиотекарка и председник Тима за стручно усавршавање. До краја јануара трајала је обука за коришћење и уређивање Вордпрес-блога, у којој је више од 10 наставника покренуло своје блогове и повезало се са школским блогом и Клубом читалаца на којима су такође добили уредничка права. Нажалост, по добијању првих практичних задатака број наставника се преполовио тако да је ефикасност обуке само половична, а по ономе колико се заиста ради на заједничком школском блогу ефикаснот је само четвртинска. При овој процени не рачунамо наставнике који од раније имају свој блог, те су се лако укључили у коуређивање школских.

Током обуке, спор интернет често је осујећивао намере и практичне вежбе, те је школа почетком године претплаћена на већи пакет. Међутим, и даље више корисника не могу без проблема истовремено радити на интернету. 

5. фебруар 2013.

Блогер као одељењски портфолио

врста СУ: излагање 

ниво: заинтересовани наставници

излагач: Бранка Радовановић

Учитељица Бранка Радовановић је присутним колегама представила на који начин она у свом разреду користи блог, и како технологија може бити добар алат у служби педагогије. После уводног дела о томе шта је блог, шта нуди и како га користити, представила сам два блога: Разредни портфолио и Ученички радни простор. Блогови су повезани, па ученици могу лако да посећују оба.

Разредни портфолио је настао прошле године у другом разреду и на њему су представљени важни догађаји из школског живота мог разреда. Заједно смо бирали најбоље радове који ће представљати наш разред и ја сам их постављала. Ту су и фотографије са заједничких путовања, посета, амбијенталне наставе , представа и свега што смо проценили да је вредно пажње. Желела сам да се и родитељи више укључе у живот школе, па сам направила део и за њих, где постављам текстове о родитељству, карактеристикама основаца и сличне теме.

У трећем разреду сам проценила да су деца заинтересована за овакав рад и да им треба дати прилику да и они уређују своје просторе на блогу. Направила сам нови блог Ученички радни простор, чији назив у потпуности одговара намени. Овде сваки ученик има своју страницу коју уређује. То је његов портфолио. Бира радове, поставља их уз пратеће објашњење зашто му се допада. И остали ученици могу да коментаришу. Када бира свој рад ученик га пореди са листом критеријума. На основу самокритичне процене и вредновања рада, ученик се оспособљава да стекне представу о јаким странама свог рада, али и о слабостима и на основу тога дефинише циљеве за наредни период. Он је у могућности да своје радове пореди са другима, прегледајући их и читајући коментаре. Ученик има прилику да установи где је грешио, које су јаче стране његовог рада и сазнаје шта је потребно да исправи у раду. На тај начин се ствара заједница која се бави истим задацима.

Када сам их питала шта мисле које су предности оваквог рада и шта њима представља корист добила сам следеће одговоре:

Кампања за инклузивно образовање 

врста СУ: акредитована трибина

ниво: општински

излагачи: Бранка Радовановић, Добрила Борковић, Јасмина Васојевић и Наталија Ковачевић

општински координатори: Д. Менчик, С. Јурић

Кампања за инклузију пројекат је Министарства просвете, Центра за интерактивну педагогију, Центра за образовне политике, Савеза учитеља и Фонда за отворено друштво, који ће се реализовати до краја школске 2010/2011. године у 100 градова Србије кроз тросатне акредитоване трибине. Један од тих градова је и Бачка Паланка. 

У Кампањи је учествовала и наша школа вишеструком улогом својих запослених. Као општински координатори изабране су Драгана Менчик и Славица Јурић, а на трибини су говориле о инклузивној пракси четири наше учитељице: Бранка Радовановић, Добрила Борковић, Јасмина Васојевић и Наталија Ковачевић. 

Трибина је одржана у великој сали бившег комитета. Атмосферу трибине пренеће вам кратки филм.

четвртком 2008-09.

Примена ИКТ у школи 

врста СУ: обуке на нивоу школе

ниво: заинтересовани наставници

излагач: Славица Јурић

Време у ком смо имали само рачунаре у информатичком кабинету и стручним службама, који су стално заузети, остало је за нама. Опремљеност школског информатичко-информационог центра, са 12 рачунара који су на располагању и ученицима и наставницима, поставио је пред нас нови задатак да се припремимо за време које је пред нама. У том времену информационо-комуникациона технологија постаје наша стварност и будућност те је задатак наставника и да га у процесу наставе користе и да оспособе ученике да их користе за учење, а не само за забаву, што је стварност наших ученика.

Зато је покренута организована обука наставника за коришћење ИКТ у настави, која оспособљавање за коришћење рачунара при припреми за час (рад са сликама, скенирање, табеле, припрема наставних листића и слично), али и креирање образовних софтвера, веб-страница и коришћење других онлајн-услуга у процесу учења. У овом полугодишту четвртак увече је дан који је предвиђен за те обуке наставника, на које се пријавило нешто преко десетак наставника. Елементарну обуку води школски библиотекар, али је она заправо тимска, јер увек неко нешто више или другачије зна, па је то и добар начин да се размене различита искуства и степени вештина и оспособљености.

На овај начин, пријављени наставници су се укључили на Мајкрософтов акредитовани курс електронски курс „Социјални софтвер у настави“, чије су задатке решавали на групним састанцима и самостално од куће, уз сталну повезаност са групом и електронском учионицом самог курса и његових модератора. У недељу, 5. априла 2009. сви полазници успешно су положили завршни испит организован у Новом Саду и добили потврде са нових 16 сати стручног усавршавања.

Током зиме у библиотеци је организован и семинар уживо за креирање лекција на Мудлу који су водили Жолт Коња и Горан С. 

13. новембар 2008. 

Подружница ДСЈК 

врста СУ: скупштина и предавање 

ниво: међушколски, општински

излагач: Бранка Јакшић-Провчи

После двогодишње паузе подружница Друштва за српски језик и књижевност поново је почела с радом организујући стручни скуп наставника српског. У првом, официјелном делу, изабран је нови председник Мирјана Кљакић, наставник у Техничкој школи "9. мај", двема потпредседницама – Југослави Лулић за средње школе и Љиљани Милошев за основне, продужени су мандати. Душка Јакшић, благајник, поднела је извештај о стању на рачуну те је донета одлука о висини чланарине и оне прослеђене школама. Изнети су предлози за неколико следећих активности, а гошћа и предавач Бранка Јакшић-Провчи предложила је да се у Бачкој Паланци у школској библиотеци организује реализација акредитованог семинара ДСЈК Ка савременој настави српског језика и књижевности, јер је простор пријатан и опремљен потребним техничком опремом.

Потом је у пријатној и домаћинској атмосфери уследио други, лепши део скупа – излагање Бранке Јакшић-Провчи, професора методике наставе српског језика и књижевности на Филозофском факултету у Новом Саду, Сумњиво лице Нушића и сумњиво лице у драми Балкански шпијун Душана Ковачевића. Са Бранком Јакшић-Провчи дошла је и Светлана Томин, професор средњовековне српске књижевности са катедре за српску књижевност Филозофског факултета у Новом Саду. Обе професорице нашле су се међу својим бившим студентима, данас младим наставницима. У свом излагању Бранка Јакшић-Провчи, приступајући мотиву сумњивог лица интертекстуално изложила један од могућих кључева за тумачење ова два дела, од којих се једно обрађује у основној, друго у средњој школи. Својим излагањем освежила је стручна знања о структури и модерном преструктурисању драме, изводећи аргументован закључак о Ковачевићевом делу као о драми апсурда, а о Нушићевом као драми рађеној по класичним аристотеловским принципима. Из низа идеја које је изнела пред присутних двадесетак наставника из свих школа, остављено је њима приступ овим драмама у настави методички осмисле и прилагоде узрасту ученика са којима раде. О могућностима тумачења драма с ученицима, идејама за њихову обраду на часу поведена је плодотворна дискусија. Она се проширила и на друга књижевна дела у настави. Дискусији се прикључила и Светлана Томин, која је изнела на који начин се може актуализовати и интригирати и заинтересовати студенти за које је средњовековна књижевност једнако незанимљива као за наше ученике Том Сојер или Злочин и казна.

И након дискусије наставници су још дуго појединачно разговарали са гошћама и међусобно, а у Књизи утисака Бранка Јакшић-Провчи је изнела: Веома пријатна атмосфера, лепо уређен простор и предусретљивост домаћина учинили су да са угодним осећајем одржим своје предавање. Надам се, не и једино. 

7. новембaр 2008. 

Педагошки ссурет са Љ. Продановић

врста СУ: предавање на нивоу школе

ниво: Наставничко веће, родитељи

излагач: Љубица Продановић

Уважена педагошкиња, професор многих генерација просветних радника, од васпитача до наставника, др Љубица Продановић пристала је да се сусретне с нама, али и родитељима деце које учимо и васпитавамо јер на том послу делимо заједничку скрб.

Стога је у подне за Наставничко веће школе уприличен сусрет са запосленима у школи са темом Утицај наставника на однос ученика према школи и учењу – васпитне ситуације, а у 17.00 поподне с педесетак заинтересованих родитеља сусрет је уприличен са темом Утицај породице на однос ученика према школи и сарадња родитеља и наставника – развој детета у породици и колективу вршњака. По свом добром и ефикасном обичају, Љубица је на почетку својих излагања свима поделила огледалца у којима треба да се препознамо поредећи се са типовима и ситуацијама које је изнела. Самокритичан однос и наставника и родитеља је најбитнији циљ и последица њених излагања. Да ли ћемо бити у стању да се, пошто смо препознали и своју слику и понашање у њеним речима, и изменимо, ван њене је моћи. Захваљујући животним ситуацијама које је пред слушаоце изнела, али и специфичној доброј, традиционалној реторици и наставници и родитељи су је слушали нетремице. По признању многих родитеља, били су на ивици суза када су слушали примере положаја детета у несрећним породицама. С друге стране, сусрет с наставницима започео је с тремом и суздржаношћу, која се огледала у повлачењу наставника на последње редове столица у библиотеци, да би се током дружења све више опуштали, смејали типичним погрешним потезима наставника, у којима смо се сви препознали, да би крај сусрета дочекали потпуно раскрављени и опуштени.

Љубица је успут показала и шта је добра временска организација часа јер је и једно и друго излагање трајало тачно 45 минута, а разговор је уследио после, само са онима који желе да продубе речено. Колико су инспиративни и корисни били ови сусрети говори и број продатих књига – преко стотину. Наиме, слушаоцима и учесницима сусрета је било понуђено треће, допуњено издање одабраних дела Љ. Продановић, публикованих прошле и ове године: Осамостаљивање детета-ученика, Проверите како васпитавате у породици, Проверите како васпитавате у школи, Сарадња просветних радника и родитеља, Рад у паровима, Директан рад учитеља са ученицима у комбинованом одељењу, Дете хоће, а ви?

По речима саме Љубице Продановић, где год да дође, јави јој се неки бивши ђак или студент. Тако је и у нашој школи сазнала да има децу својих студената просветних радника у пензији, која су такође свој радни век провели у просвети. Реч је о наставници математике Наташи Бојиновић и њеној сестри Ксенији Краљ, педагошкињи у школи у Младенову, чијим је родитељима Љубица била професор у Бањалуци. Иначе, Љубици није први пут да гостује у нашем граду. Занимљиво је да се сви који су је пре десетак година слушали, још увек сећају њених речи, чувају белешке и труде да измене свој искривљени лик у фиктивном огледалу које на почетку добију да се виде и препознају.

Ову живосну старицу, са одличном физичком и менталном кондицијом довезла је секретарица Савеза учитеља Србије, и сама учитељ и педагог гђа Мирјана Илић, која је у разговорима с нашим учитељима и наставницима дала низ корисних и оперативних савета у вези са стручним повезивањем и организовањем.

Испратиле смо их са бескрајном захвалношћу и дуго потом размишљали о изреченом.