22.04 7-А,Б Українська мова

Частка як службова частина мови 

Вітаю, юні мовознавці!

Який ти сьогодні?

Актуалізуємо знання

Робота над темою уроку

Гімнастика для очей

Практична частина

Завдання №1

Спишіть прислів’я. Доведіть, що виділені слова є частками. Підкресліть модальні частки однією рискою, а формотворчі - двома. 

1. У чужій пасіці бджіл не розведені. 2. Злякана ворона і куща боїться. 3. Я би тобі сказав щось, та хай тобі скаже хтось. 4. Аж до діброви чути ваші розмови. 5. Праця без користі - ті ж байдики. 6. Руки в ледачого тільки до каші й тягнуться 

Завдання №2

Перепишіть речення, підкресліть у них члени речення 

1. Хай живуть сумління людське, Біблія та воля! (М. Доленго). 2. Лише в добро і вищу правду віра людину відрізня від мавпи і від звіра (Л . Забашта). 3. Невже твоє ж иття тебе не кличе? (В. Стус). 4. Не шукай ніколи середини, друзям вір! (Д. Павличко). 5. Не страх, а мужній спокій допомагає людині в оволодінні своїм життям (X. Ортега-і-Гассет) 

Завдання №3

Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Укажіть частки. Яка роль кожної з них у реченні? 

1. Наша дума наш а пісня не вмре не загине. От де люде наша слава слава України! (Т. Шевченко). 2. Ось Моринці де Тарас Григорович народився (Ю. Яновський). 3. Хоч би маленькую хатину він мріяв мати над Дніпром щоб у вечірнюю годину животворить своїм пером (М. Рильський). 4. Лиш трутень звик солодкі жерти соти бджола ж для меду й серце віддала (А. М алишко). 5. Чи варто кожному свого шукати броду? Не кращ е разом будувати міст? (В. Раєвський). 

🏠Самооцінювання 

Дякую за увагу та співпрацю!

Використані джерела: 💻