14.03 Українська література

Павло Загребельний «Роксолана» - масштабний історичний роман про дивовижну долю дівчини з Прикарпаття 

Вітаю, любі старшокласники!

Сьогодні ми зустрінемося, можливо, з вашою знайомою по кінофільму, — Настею Лісовською — більш відомою як Роксоляна, в романі            

 П. Загребельного «Роксолана». 



«Роксолана» П. А. Загребельного (1924 – 2009) – роман історично-психологічний. На вістрі інтересу письменника – внутрішній світ непересічної особистості ХVI ст., поведінка, почуття, інтелект якої сприяли тому, що вона зуміла відстояти свою людську й жіночу гідність у суспільстві, де зробити це було практично неможливо. У творі оживає реальна Роксолана, а не багатовікова легенда про її долю. «Досі Роксолана належала переважно легенді, міфології – в романі зроблено спробу повернути її психології», – так уточнює свій задум сам автор. 

Знайомимося з особистістю автора.

 Переглядаємо відеоматеріал від "Першого національного"

Робота над темою уроку

Бесіда

— Що ви знаєте про Роксолану?

— Дайте коротку характеристику героїні.

— Які риси її характеру свідчать про те, що героїню з повним правом можна назвати непересічною особистістю?

Історія написання роману (конспектуємо)

Джерелами натхнення для свого роману про Роксолану Загребельний називав книгу ученого-східознавця Агатангела Кримського «Історія Туреччини», в якій Роксолані відведено близько 20 сторінок, і три томи творів московського академіка Гордлевського про історію Туреччини. Також Загребельний особисто був у Туреччині — в місцях пов'язаних з Роксоланою. Відвідав місто Рогатин Івано-Франківської області, де народилася Настя Лісовська.

Знайомимося з текстом роману (оглядово)

Аналізуємо образ головної героїні (конспектуємо)

Підбиваємо підсумки

П. Загребельний поставив перед собою неймовірно складне завдання: не тільки очистити біографію Роксолани від міфів, за якими вона начебто була «кривавою леді Макбет з України», не тільки заперечити думки тих авторів, які підносили неіснуючі доброчинства султанші (вона, мовляв, припинила напади ординців, розбудувала Запорізьку Січ), а й глибоко зазирнути в надра душі героїні. 

🏠 Домашнє завдання

 Дати письмові відповіді на питання 

 Роботи традиційно чекаю за номером 0661282115 (Телеграм, Нові знання) 

Дякую за увагу та співпрацю!

Використані джерела: 💻