13.05 Українська література

Постмодернізм як один із художніх напрямів мистецтва 1990-х років. Типова постмодерна стилістика й поетика віршів

Вітаю, друзі!

Сьогодні говоримо про постмодерністичні явища в українській літературі 1990их років. Знайомимося з постатями українських поетів. Досліджуємо їхню біографію , творчість та її особливості

Дбаємо про свій інформаційний простір 

Робота з темою уроку. Знайомимося з постатями митців

Пригадайте, які течії панували в літературі ХХ століття. Які риси притаманні  їм?

Як ви думаєте, які історичні умови передували виникненню постмодернізму?

Чим запам’яталося ХХ століття?

С. В. Жадана неодноразово називали «законодавцем моди в молодій українській поезії». Він відмовляється від традиційних національних образів, вважаючи їх за штампи. Уникає наслідування Т. Г. Шевченка, не згадує запорізьких козаків, калину, тополю, вербу та інші поетичні символи. Щодо поетичної творчості, то в доробку С. В. Жадана такі збірки: «Цитатник», «Генерал Юда», «Пепсі», «Ефіопія», «Лілі Марлен» тощо.

Однак С. В. Жадана невипадково називають «письменником широкої спеціалізації», адже він творив і прозу. Його перу належать романи «Депеш Мод», «Anarchy in UKR», «Ворошиловград», збірка повістей «Гімн демократичної молоді» тощо. 

ПРОЧИТАЙТЕ ТВІР С. Жадана «Музика, очерет…»

 Як герой переживає розлуку з коханою? Що пригадує душа ліричного героя?
Робота  над аналізом вірша (письмово)
- Тема
- Iдея
- Основна думка
- Жанр
- Римування
- Віршований розмір
- Засоби художньої виразності


Виразне читання твору С. Жадана «Смерть моряка»

1. Яка тема твору? 

2.  У чому ви вбачаєте ідею?

 3. Як ви гадаєте, чому автор дав віршу саме таку назву?


Виразне читання поезій зі збірки «Тамплієри»
Бесіда з учнями

Юрко Іздрик — український письменник, поет, культуролог і засновник журналу «Четвер».

Народився майбутній письменник у Калуші 16 серпня 1962 року його батько був священиком, крім Юрія у сім'ї було, ще п'ятеро дітей. Незабаром після народження Юрія його батька було заслоно до сталінських лагерів.

У школі Юрко Іздрик навчався відмінно особливо любив математику і літературу. Також ходив у музичний гурток, де навчався грі на віолончелі та фортепіано, згодом сам освоїв гру на гітарі та мандоліні. Ще у школі, а саме у віці 14 років почав писати перші вірші. Після закінчення школи із медаллю він вступає до Львівського політехнічного інституту. Під час навчання в університеті він бере активну участь у культурному житті інституту. Згодом Юрко з друзями створює рок гурт.

Отримавши у 1984 році диплом механіка він відправляється в Івано-Франківськ, де починає працювати на заводі ливарних машин, але Юрій розуміє, що робота на заводі, це не та діяльність, якою він би хотів займатися у житті. І вже в кінці 80-тих він бере активну участь у культурному житті Івано-Франківська. А у 1989 році у світ вперше вийшов випуск легендарного журналу «Четвер». На одному з мистецьких заходів Юрій Іздрик знайомиться із Юрієм Андруховичем і пропонує йому спільно видавати журнал «Четвер», на що другий одразу ж погоджується і так між ними зав’язалася дружба, яка триває досі.

Перші оповідання автора виходили у журналі «Четвер», а перші вірші у польському журналі «Відрижка».

У 1994 році у журналі «Сучасність» друком вийшла його повість «Острів Крк», яку позитивно оцінили, як критики так і читачі, а у 1998 році виходить його перший роман «Воццек». Після цього автор пише, ще два не менш успішних романи й продовжує випускати журнал «Четвер», аж до 2008 року, саме тоді був випущений останній тридцятий номер журналу. У 2009 році Юрій Іздрик отримав нагороду «Книга року Бі-Бі-Сі 2009» за збірку есеїв «Таке».

У 2014 році Юрій Іздрик разом з Григорієм Семенчуком створюють музичний колектив «DrumТИатр».

Також з під пера автор вийшли такі культові книги й збірки, як: «Подвійний Леон» «Флешка», «Таке», «Underwor(l)d», «Іздрик. Ю», «AB OUT» та низка інших оповідань і віршів.

Юрій Іздрик є яскравим представником «Станіславського феномену» разом з іншими письменниками, такими, як: Юрій Андрухович, Володимир Єшкілєв й Тарас Прохасько.

Сьогодні письменник живе й працює у Калуші.

Марія Матіос – одна з найпопулярніших сьогодні письменниць, постать якої стала певною мірою харизматичною в сучасній українській літературі. На вистави за мотивами її романів збираються аншлаги. Та й самій Матіос під час літературних фестивалів ніколи не вдається обмежитися годинною автограф-сесією – все триває переважно втричі довше.

Одні називають її другою Лесею Українкою, інші – Стефаником у спідниці, ще порівнюють з Акуніним, навіть з Габріелем Гарсіа Маркесом. Але їй подобається вислів Михайла Шевченка, який колись сказав, що Марія Матіос пише, як Марія Матіос. Всі епітети на адресу письменниці не перерахувати – «чортик, що вискочив із табакерки», гранд-дама, прима, найплодотворніша в українській літературі.

🏠Ідейно-художній аналіз віршів С. Жадана, Ю. Іздрика, М. Матіос (навибір) чекаю на номер 0661282115 (Телеграм, Нові знання )