07.03 Українська література

ПЧ. Олесь Гончар "Модри Камень"

Вітаю, друзі ! Продовжуємо вивчати творчість Олеся Гончара

Олесь Гончар завжди був на передовій боротьби сил народу проти історичного безпам'ятства, морального і духовного зубожіння, за істинний гуманізм, збереження «соборів душ!» і утверджував це своїм життям і творчістю. Письменник по-справжньому любив свою землю. Любові до рідної землі і її духовних святинь, розуміння справжніх цінностей у людині і в житті письменник учить нас і своїм життям, своєю творчістю. 


Уважно передивіться відеоматеріал від каналу "Підготовка до ЗНО". Зробіть висновок  про значення творчості Олеся Гончара для української культури

Знайомимося із твором разом із каналом "Пані вчителька"

📖Прочитайте матеріал

Новела «Модри Камень» продовжує воєнну тематику творів О. Гончара. Написана через два роки після війни. У журналі «Україна» вона була надрукована ще до появи «Прапороносців». Хоча несправедлива критика болісно вразила письменника, та все ж таки у новелі показав свій справжній талант.  

Кохання – одне з найглибших і найчарівніших людських почуттів. І приходить воно тоді, коли ми його навіть не очікуємо: чи в мирний світлий день, чи у грізну годину воєнного лихоліття, і залишає свій слід у душі на все життя. Так і герой новели О. Гончара «Модри Камень» зустрів своє кохання тоді, коли найменше на нього чекав. Голодний, неймовірно стомлений, поранений боєць, переступивши поріг словацької оселі, побачив її, просту словацьку дівчину, і закохався на все життя. Яким було це почуття, зароджене на війні? Чому герою не давало воно спокою протягом життя? І чому ця печальна історія кохання хвилює нас і зараз?

Новела «Модри Камень» написана в романтично-піднесеному стилі: несміливе і нерозквітле кохання, яке зароджувалося між радянським бійцем і словацькою дівчиною, виступає як засудження війни. Це засудження значно глибше за інші фактори, бо немає нічого страшнішого за вбите прекрасне людське почуття.

Запишіть  паспорт літературного твору

Автор. Олесь Гончар.

Назва твору. «Морди Камень».

Рік видання. 1946.

 Літературний рід. Епос.

 Жанр. Новела.

Дійові особи. Український солдат-розвідник, Ілля, Тереза, мати Терези, поліцай

Тема. Змалювання кохання українського солдата та словацької дівчини Терези, що розквітло всупереч війні.

Ідея. Возвеличення кохання, що перемагає смерть і продовжує жити в пам’яті та мріях закоханого.

Композиція. Твір складається з п’яти розділів і має своєрідну структуру: основна частина –розповідь українського солдата про знайомство зі словацькою дівчиною Терезою та її матір’ю, зародження кохання, загибель Терези; початок і кінець твору – видіння, марення бійця, розмова з уявним образом Терези.

 Проблематика твору. Війна і мир, війна і кохання, життя і смерть, гуманізм і жорстокість, загальнолюдські цінності.

🏡Скласти асоціативне гроно до образів бійця й Терези. Описати проблематику новели. Роботи традиційно чекаю на номер 0661282115 (Телеграм, Нові знання)

👍Самооцінювання

Дякую за увагу та співпрацю!

Використані джерела: 💻