04.04 Українська література. 

В. Винниченко – громадський і політичний діяч. Загальна характеристика творчості

Доброго ранку, любі діти! 

Сьогоднішній урок присвячений ознайомленню з життям і творчістю ще одного видатного сина України — Володимира Винниченка.  Десятиліттями його ім'я намагалися стерти з пам'яті народу, його твори вилучали з фондів бібліотек. Але Винниченко пережив свій час, тому що був великим талантом, який не підлаштовувався під смаки публіки навіть тоді, коли ризикував посадою, славою, добробутом. Доля була до нього безжальною, але зігнути, знищити не змогла. 

Уважно передивіться відеоматеріал. Користуючись  навчальним відео, доповніть речення : 

1.Володимир Винниченко — справжній патріот України, тому що…

2. Володимир Винниченко — письменник світового рівня, тому що…

3. Сучасні письменники повинні вчитися у Володимира Винниченка…

Знайомимося з новелою "Момент" (від каналу ПАНІ ВЧИТЕЛЬКА)

Прихід Володимира Виниченка в українську літературу був дійсно тріумфальним. Про це свідчать уже відомі нам відгуки Івана Франка та Михайла Коцюбинського про його перші оповіданння: " Кого у нас читають,  про кого йдуть розмови, як тільки інтереси сходяться на літературі? Кого купують?"

Тож ім'я молодого таланту відразу стало поряд з іменами найвидатніших митців. Усього творча спадщина письменника складається з 14 романів, близько 100 оповідань, 14  п'єс і великої кількості статей.

Не всі твори сприймалися однозначно. Наприклад, після виходу новели "Момент" автору дорікали за оспівування "вільного кохання".З цим твердженням можна погодитися лише частково: витвір письменника - захоплена молитва красі світу, безмежна вдячність серця за радість існування, гімн перед страшним і прекрасним ликом Бога кохання.Світ природи вабить своєю гармонією,посилюючи відчуття недосконалості світу людського.

Теорія літератури (конспектуємо)

Неореалізм — стильова течія в українській літературі початку ХХ ст. (Її ще називають соціально-психологічним, романтичним, імпресіоністичним або лірико-психологічним реалізмом). Для неореалістів промовиста деталь значить більше, ніж розгорнутий за всіма правилами реалістичного письма сюжет. 

Визначальні риси неореалізму:

·         у творах поглиблений психологізм, на який скеровується вся увага;

·         неореаліст заглиблюється у внутрішній світ персонажа для самодостатнього осмислення його як людини, пізнання її ірраціональної сутності незалежно від суспільного оточення;

·         внутрішні психологічні чи зовнішні соціальні суперечності у творах цього стилю виступають (переважно на підтекстовому рівні) як вияви понадчасового, метафізичного конфлікту добра і зла, світла й темряви;

·         зазвичай автори не пропонують читачам простих, однозначних вирішень психологічних колізій, намагаються зрозуміти й об’єктивно подати позицію кожної зі сторін досліджуваного конфлікту. 

🏠Домашнє завдання:

Прочитати новелу "Момент"

Дякую за увагу та співпрацю!

Використані джерела: 💻