ENIAC

ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) - перший електронний цифровий обчислювач загального призначення, який можна було перепрограмувати для рішення широкого спектра завдань. Його маса складала 30 тонн, а споживання електроенергії — 150 кВт. Вартість розробки становила майже півмільйона доларів.

Ця машина була побудована в Береговій електротехнічній школі Пенсильванського університету у Філадельфії, д-ром Дж.П.Екертом і д-ром І.Мочли і призначена для балістичних досліджень лабораторії Абердинського полігона.

Джон Преспер Еккерт-молодший
(1919-1995)
Джон Вільям Моклі
(1907-1980)

Розрахунки таблиць стрільби в той час проводилися вручну на настільних арифмометрах. Цю роботу в Лабораторії виконували особливі клерки - «комп'ютери» - в основному жінки. Таблиці стрільби розраховувалися для кожного окремого типу снаряда і знаряддя перед відправкою на фронт, і при різних комбінаціях безлічі параметрів (температура повітря, швидкість вітру, щільність грунту під снарядом, піднесення ствола, швидкість снаряда, температура ствола гармати) був потрібний ретельний розрахунок близько 3000 траєкторій польоту снаряда. Розрахунок кожної траєкторії вимагав приблизно 1000 операцій.

Один обчислювач був здатний виконати цей розрахунок за 16 днів, а на обчислення всієї таблиці треба було б 4 роки. Без цих таблиць артилеристам просто неможливо було точно влучити в ціль. В умовах Другої Світової війни на фронт в Європу відправлялося все більше і більше гармат і снарядів до них, в 1943 році союзні війська висадилися в Африці, де умови стрільби були абсолютно новими і вимагали нових таблиць, а Лабораторія не справлялася зі своєчасним їх розрахунком. Призначенням «ЕНІАК» було виконання послідовних обчислень автоматично або тільки з періодичною участю людини. Вага - 27 тонн. Обсяг пам'яті - 20 слів. Споживана потужність - 174 кВт. Обчислювальна потужність - 357 операцій множення або 5000 операцій додавання в секунду. Тактова частота - 100 кГц, тобто один імпульс кожні 10 мікросекунд. Основний обчислювальний такт складався з 20 імпульсів і займав 200 мікросекунд. Додавання виконувалося за 1 такт, множення - за 14 тактів. Множення замінювалося багаторазовим складанням, так що 1 множення дорівнювало 14 операцій додавання і виконувалося, відповідно, за 2800 мікросекунд. Пристрій вводу-виводу даних - табулятор перфокарт компанії IBM: 125 карт / хвилину на введення, 100 карт / хвилину на вивід. Деякі деталі комп'ютера ENIAC виставлені в Національному Музеї Американської історії у Вашингтоні.

Джерела