Altair-8800

У 1974 році молодий військовий інженер-електронік, Ед Робертс, засновник компанії MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems), яка в той час займалась розробкою та продажем калькуляторів, зробив відчайдушну спробу врятувати свою компанію від банкрутства – зайнявся розробкою більш потужного пристрою - комп’ютера, який би був доступним по ціні та невеликим за розміром. Цей комп’ютер продавався як конструктор, і користувач повинен був зібрати його самостійно.

Немає однозначної версії походження назви комп’ютера, за однією – таку назву придумала дванадцятирічна донька редактора, котрий вів технічний розділ журналу Popular Electronics, в якому вперше була опублікована інформація про новий комп’ютер. Альтаір був пунктом призначення для корабля Star Ship Enterprise у епізоді серіалу Star Trek, який вона дивилась в той час.

За другою версією таку назву дав комп’ютеру Джон Маквей – один з редакторів журналу, ніби підкреслюючи цим, що створення цього комп’ютера є «зоряним часом». Сам же Робертс називав свій комп’ютер просто: PE-8.

Комп'ютер виявився вкрай прибутковим, а шина розширення дозволила MITS продавати додаткову пам'ять та інтерфейсні плати. В Altair використовувався CPU Intel 8080A (рідше - 8080), який працював на частоті 2 МГц (кожна інструкція займає 4 такти). Обсяг оперативної пам'яті становив лише 256 байт (пам'ять «1024 слова»), а плата з нею продавалася окремо. Мова BASIC, про яку було оголошено в липні 1975 року, вимагала наявності однієї або двох плат пам'яті на 4096 слів, а також інтерфейсної плати. Сам комплект Altair коштував 439 доларів. Плати пам'яті на 1024 слова (176 доларів) і 4096 слів (264 долари) докуповувалися за необхідності. Пізніше Робертс представив також плати паралельного інтерфейсу (92 долари) та 2 типи плат послідовного інтерфейсу: для завантаження програм з аудіокасет та для роботи з телетайпом.

Для самостійного складання потрібно розбиратися в електроніці та вміти паяти, але ентузіастів це не зупиняло. У перший місяць було продано кілька тисяч комп'ютерів.

Програмувати на першій версії Altair було тортурами: підключення клавіатури не було передбачено, і інструкції вводилися в машину суто механічним шляхом. Користувач повинен був перемикати перемикачі-важелі на корпусі машини положення, відповідні інструкціям мікропроцесора 8080 або коду операції в двійковому форматі, а потім завантажувати код в пам'ять машини перемикачем введення. Цей алгоритм потрібно повторювати до того часу, поки вся програма опиниться в пам'яті. Зараз складно це уявити, але в першій версії Altair єдиним інтерфейсом була панель з лампочками. Власне, на миготінні лампочками функціонал комп'ютера і закінчувався. Але продажі все зростали та росли. Робертс у поті чола працював над створенням додаткових карт-модулів, серед яких були пристрій для читання перфострічок.

Стаття про Altair надзвичайно зацікавила студента Гарвардського університету на ім'я Білл Гейтс та його хорошого друга Пола Аллена. Вони зв'язалися з Робертсом і запропонували йому купити власний інтерпретатор мови BASIC. Робертса пропозиція зацікавила, проте... ніякого інтерпретатора на той момент не було й близько. Тільки після спілкування з Робертсом Гейтс та Аллен приступили до його написання. Як тестову платформу вони використовували саморобний симулятор 8080 на мінікомп'ютері PDP-10. Подібний поспіх був обґрунтований резонним припущенням програмістів, що пройде ще тиждень-другий, і їх випередить хтось інший. Як тільки інтерпретатор для PDP-10 був готовим, Аллен полетів у Альбукерке на презентацію. Програма летіла з ним, записана на перфострічку.

Перший запуск програми виявився невдалим: інтерпретатор виводив повідомлення Altair Basic на екран і неминуче вилітав. Щось було не так із паперовим носієм. Тим не менш, Робертс погодився трохи почекати і дати BASIC шанс. Вже наступного дня Аллену доставили нову, протестовану стрічку, і вона, дякувати Богові, запустилася без проблем.

Перша колись введена програма на BASIC виглядала так: 10 print 2 + 2

Після введення команди run вона повернула правильну відповідь. Робертс відразу ж запропонував Аллену посаду директора відділу розробки програмного забезпечення (що складався з єдиного співробітника, інших розробників ПЗ у MITS ще не було). Гейтс, який тоді ще не пішов в академічну відпустку заради створення власної компанії, також влаштувався в MITS на півставки. Лише згодом Гейтс і Аллен залишили MITS і заснували Micro-Soft.

За весь час існування MITS випустила понад 10 тисяч комп'ютерів Altair різних модифікацій. Але саме Altair 8800 здійснив переворот в індустрії персональних комп'ютерів.

Компанія MITS та її комп’ютер Altair 8800 створили індустрію персональних комп’ютерів. В той час, коли інші стверджували, що мікрокомп’ютер є непрактичним, MITS випустила його, зробила його необхідним та бажаним, створивши багатомільярдну індустрію та змінивши життя багатьох людей.

Джерела інформації

  1. Мєлков Ю. Эд Робертс и его Altair 8800: к юбилею первого домашнего компьютера - ITC.ua. ITC.ua. URL: https://itc.ua/articles/ed-roberts-ego-altair-8800-k-yubileyu-pervogo-domashnego-kompyutera/ (дата звернення: 06.07.2022).

  2. Погляд : Блог : Блог CYBERMAGa : Altair 8800 - перший персональний комп’ютер. Історія створення. Wayback Machine. URL: https://web.archive.org/web/20110303133632/http://poglyad.com/blog/11/86/ (дата звернення: 06.07.2022).

  3. Altair 8800. В 1975 году появился один из первых коммерчески успешных ПК для дома. Сообщество пользователей антивируса ESET NOD32 | Мы ESET. URL: https://club.esetnod32.ru/articles/analitika/altair-8800/ (дата звернення: 06.07.2022).

  4. it_history. Altair 8800: короткий рассказ о великом компьютере. Хабр. URL: https://habr.com/ru/company/cloud_mts/blog/551814/ (дата звернення: 06.07.2022).