EDVAC, EDSAC, UNIVAC

EDVAC

EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer – електронний дискретний змінний комп'ютер) – одна з перших електронних обчислювальних машин, головною особливістю якої стала концепція програми, що зберігається в пам'яті.

EDVAC був розроблений в Інституті Мура Пенсільванського Університету для лабораторії балістичних досліджень Армії США командою інженерів та вчених на чолі з Джоном Преспером Екертом та Джоном Вільямом Моклі за активної допомоги математика фон Неймана та Германа Голдстайна.

Проектування EDVAC почалося ще до завершення роботи над ENIAC. Перші нариси нової машини було зроблено Екертом на початку 1944 року. У вересні 1944 року до команди як науковий консультант приєднався Джон фон Нейман. Він зрозумів, які принципові недоліки є у ENIAC, і підтримав ідею Екерта та Моклі про створення другої, більш досконалої машини. Участь такого авторитетного вченого як фон Нейман у проекті переконала Армію США профінансувати, починаючи з осені 1944 року, дослідження та проектні роботи з EDVAC.

На відміну від свого попередника ENIAC, цей комп'ютер використовував двійкову систему числення, а не десяткову (що дозволило значно скоротити кількість електронних ламп), мав у своєму розпорядженні вбудовані операції складання, віднімання та множення, а також програмну реалізацію ділення. Більш містка внутрішня пам'ять містила як дані, так і програму. Обсяг пам'яті становив 1000 44-розрядних слів (пізніше доповнено до 1024 слів, що дає 5,5 кілобайт у сучасній термінології). Комп'ютер складався з 3563 електровакуумних ламп 19 різних типів, 8000 діодів, приблизно 5500 конденсаторів, 12000 резисторів та споживав 50 кВт енергії.

EDVAC був поставлений до балістичної лабораторії в серпні 1949 року. Після усунення несправностей комп'ютер остаточно запрацював у 1951 році і пропрацював до 1961 року, коли його замінили на більш досконалу машину BRLESC.

EDSAC

EDSAC (Electronic Delay Storage Automatic Calculator) був першим у світі комп’ютером із збереженими програмами, який керував звичайною обчислювальною службою. Створений він був у Кембриджському університеті (Великобританія) групою на чолі з Морісом Уїлксом. Архітектура комп'ютера успадкувала архітектуру американського EDVAC, а сам EDSAC був побудований відповідно до принципів фон Неймана. На створення EDSAC пішло два з половиною роки. Навесні 1949 року було завершено налагодження машини, і 6 травня 1949 року було виконано першу програму — обчислення таблиці квадратів чисел від 0 до 99.

Моріс Уілкс і EDSAC

Симулятор EDSAC — це достовірне програмне забезпечення комп’ютера EDSAC, який існував у 1949-1951 роках. Інтерфейс користувача має всі елементи керування та дисплеї оригінальної машини, а система включає бібліотеку оригінальних програм, підпрограм і програмного забезпечення для налагодження. Тренажер призначений для використання при навчанні історії інформатики, як підручник вступ до класичного комп'ютера "фон Неймана" або як історичний досвід для сучасних комп’ютерних практиків.

UNIVAC

UNIVAC I (акронім від англ. UNIVersal Automatic Computer I) - перший комерційний комп'ютер, створений у США і третій комерційний комп'ютер у світі (після німецького Z4 та британського Ferranti Mark I). В основному спроектований Джоном Екертом та Джоном Мочлі, винахідниками комп'ютера ENIAC. Проектні роботи були розпочаті їхньою компанією Eckert - Mauchly Computer Corporation і були завершені вже після того, як у 1950 році вона була куплена Remington Rand. Спочатку, до випуску наступних моделей, комп'ютер називався просто UNIVAC. Він використовував клавіатуру оператора та консольну друкарську машинку для простого або обмеженого введення та магнітну стрічку для всього іншого введення та виведення. Друкований вихід був записаний на стрічку, а потім надрукований окремим стрічковим принтером.

Пульт диспетчерського керування UNIVAC

UNIVAC I використовував 5200 електровакуумних ламп, важив 13 тонн, споживав 125 кВт і міг виконувати близько 1905 операцій на секунду, працюючи на тактовій частоті 2,25 МГц. Центральний комплекс (тобто тільки процесор та пам'ять) мав розміри 4,3×2,4×2,6 метрів. Вся система займала площу в 35,5 кв.м. Основна пам'ять складалася з 1000 слів із 12 символів.

Перший екземпляр UNIVAC був встановлений у Бюро перепису населення США 31 березня 1951 року та запущений 14 червня того ж року. П'ятий екземпляр (зібраний для Комісії з атомної енергії США) використовувався мовною компанією CBS для прогнозування результатів виборів президента США у 1952 році. За результатами опитування лише 1% населення, що мало право голосу, UNIVAC коректно спрогнозував перемогу Ейзенхауера.

Джерела інформації

  1. Саргсян Э. EDSAC aka «Very simple machine». Хабр. URL: https://habr.com/ru/post/551242/ (дата звернення: 08.07.2022).

  2. Учасники проектів Вікімедіа. UNIVAC – Вікіпедія. Вікіпедія. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/UNIVAC (дата звернення: 20.07.2022).

  3. Computer History Archives Project. 1951 UNIVAC 1 Computer Basic System Components First Mass Produced Computer in U.S., 2018. YouTube. URL: https://www.youtube.com/watch?v=ZU-IVshCAss (дата звернення: 20.07.2022).

  4. EDSAC - Electronic Delay Storage Automatic Calculator — The National Museum of Computing. The National Museum of Computing. URL: https://www.tnmoc.org/edsac (дата звернення: 08.07.2022).

  5. Edsac Simulator. Department of Computer Science, University of Warwick. URL: https://www.dcs.warwick.ac.uk/~edsac/ (дата звернення: 08.07.2022).

  6. Freiberger P.A. UNIVAC | computer. Encyclopedia Britannica. URL: https://www.britannica.com/technology/UNIVAC (дата звернення: 20.07.2022).

  7. UNIVAC (компьютер) | это... Что такое UNIVAC (компьютер)?. Словари и энциклопедии на Академике. URL: https://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/752709 (дата звернення: 19.07.2022).

  8. UNIVAC - CHM Revolution. Home - CHM. URL: https://www.computerhistory.org/revolution/early-computer-companies/5/100 (дата звернення: 20.07.2022).