Калькулятори
Конрада Цузе

Одним із найскладніших аспектів виконання великих обчислень за правилами слайдів або машин з механічним додаванням є відстеження всіх проміжних результатів та використання їх у відповідному місці на пізніх етапах розрахунку. Німецький винахідник Конрад Цузе хотів подолати цю труднощі. Він зрозумів, що для автоматичного калькулятора потрібні три основні елементи: елемент управління, пам’ять і калькулятор для арифметики.

У 1936 році Цузе створив механічний калькулятор під назвою Z1 (прізвище винахідника німецькою пишеться як Zuse). Це був перший двійковий комп'ютер. Він використав його для вивчення кількох новаторських технологій у розробці калькулятора: арифметика з плаваючою комою, пам’ять великої ємності та модулі або реле, що працюють за принципом так/ні.

Конрад Цузе
(1910-1995)
Калькулятор Z1

Ідеї Цузе не були повною мірою реалізовані в Z1, але з кожним прототипом Z вони досягли більших успіхів. В 1939 році Цузе добудував Z2, перший повністю функціонуючий електромеханічний комп'ютер (щоправда, в 1944 році він був знищений в ході бомбардувань Берліну і від нього залишилися лише креслення), і в 1941 році Z3, в якому використовувалися перероблені матеріали, подаровані колегами університету та студентами. Це був перший у світі електронний, повністю програмований цифровий комп’ютер, заснований на двійковому числі з плаваючою комою та системою комутації. Оскільки під час війни в Німеччині не вистачало паперу, для зберігання своїх програм та даних для Z3 замість паперової стрічки або перфокарт Цузе використовував старі кіноплівки.

Z3
Z4

Цузе відомий не тільки першим програмованим калькулятором, а й тим, що в 1946 році створив першу алгоритмічну мову програмування. Він назвав її Plankalkül і використовував її для програмування своїх комп’ютерів. За допомогою Plankalkül він написав також і першу в світі програму для гри в шахи.

Цікаво, що, окрім створення обчислювальних пристроїв, ще одним талантом Цузе був мистецький. За посиланням ви можете переглянути картини, створені пензлем винахідника і художника Конрада Цузе.

Джерела

  • Біографія Конрада Цузе, винахідника та програміста ранніх комп'ютерів. Greenlane. URL: https://www.greelane.com/uk/гуманітарні-науки/історія-і-культура/konrad-zuse-modern-computer-4078237/ (дата звернення: 12.06.2022).

  • Цузе. Виртуальный музей информатики. URL: http://informat444.narod.ru/museum/1_17_116.htm (дата звернення: 12.06.2022).

  • Z-серія Конрада Цузе. Історія розвитку обчислювальної техніки. URL: https://cherto4ka.xyz/posibniki/history/page25.html (дата звернення: 12.06.2022).