Арифмометри

Карл Ксав'є Томас де Кольмар (1785-1870)

На початку ХІХ ст. з розвитком промисловості і торгівлі, розширенням фінансових операцій все гостріше відчувалася потреба в швидких і точних розрахунках. Поодинокі авторські екземпляри не могли задовольнити всезростаючий попит на обчислювальну техніку.

Вперше в світі промислове виробництво лічильних машин організував талановитий інженер і підприємець з невеликого містечка Кольмар в Ельзасі Карл Ксав'є Томас де Кольмар. Йому прийшла в голову чудова ідея: побудувати лічильну машину, звалити на її плечі всі необхідні розрахунки. Тоді з'явиться можливість значно скоротити кількість службовців в страхових товариствах і збільшити доходи в багато разів. У 1818 р. К.Томас, скориставшись ідеями Готфріда Лейбніца, винайшов обчислювальну машину для виконання чотирьох арифметичних дій і назвав її арифмометром. Арифмометр Томаса множив два восьмизначних числа приблизно за 10 секунд, а ділення 16-значного числа займало півхвилини. Для того часу це була дуже непогана швидкодія.

Вильгодт Теофил Однер (1845 - 1905р)

У 1868 році на пароплаві приїхав до Петербурга з 8 рублями в кишені, пішов в шведське консульство, де секретар консульства влаштував його на роботу техніком в невелику механічну майстерню. Через деякий час той же секретар консульства, що став згодом консулом, познайомив Вильгодт Теофіла з Людвігом Нобелем. Нобель запросив його до себе на завод працювати інженером.

У 1871 році на заводі Нобеля Однера надходить завдання на ремонт арифмометра Тома Де Кольмара. Зумівши його відремонтувати і зрозумівши всі його недоліки, Однер розробляє власну конструкцію арифмометра і представляє її Нобелю. У 1877 році на заводі Л.Е.Нобеля був випущений перший арифмометр Однера.