Романків Любомир

(жорсткий диск)

Романків Л.
(нар.1931 р.)

Любомир Романків - громадянин Канади, один з творців жорсткого диска для персональних комп'ютерів і ноутбуків, в даний час - провідний вчений компанії IBM в області комп'ютерних технологій, автор і співавтор 67 патентів, директор відділу електрохімічної технології та магнетизму Дослідницького центру корпорації IBM у м. Йорктаун-Хайтс, штат Нью-Йорк.

Народився 17 квітня 1931 року в м.Жовква, нині Львівська область, Україна (тоді Жовківський повіт, Львівське воєводство, Польська Республіка). 1957 року отримав ступінь бакалавра в Університеті Альберти, закінчив магістратуру та отримав ступінь доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства в Массачусетському технологічному інституті в 1962 році. Автор понад 150 статей, відредагував 10 томів матеріалів різних технічних симпозіумів.

Значна частина його роботи пов'язана з вивченням магнітних матеріалів, рефлективними дисплеями та процесами міднення (англ. Copper plating). Інженер хімії (з 1955 року). Доктор металургії і матеріалознавства. Керівник Центру Електрохімічної технології та мікроструктур в Дослідному Інституті ім.Т.Дж.Ватсона фірми ІВМ.

“Коли ви включаєте комп'ютер, починають працювати відразу 7 моїх патентів. Коли вдарите перший раз по клавіші, і на екрані з'являється образ - це теж мої винаходи - магнітні голівки, які роблять запис на диску. Ці голівки, які я розробив, тонші за людську волосину. Коли натискаєте на літери - це теж моя робота", - саме так Любомир Романків описує частинку того, чого йому вдалося досягти в галузі розробок елементів обчислювальної техніки.

Любомир Романків є автором понад 65 різноманітних патентів, більша частина з яких - в області комп'ютерних технологій. Він винахідник процесів побудови індуктивних та магнітно-опорних мікроголівок запису інформації. Це зробило можливою появу жорстких дисків і персональних комп'ютерів.

Не тільки IBM, але і Apple вважає Любомира Романківа співавтором свого успіху на ринку, оскільки ані Стів Возняк, ані Стів Джобс не отримали б всесвітню популярність, якби не винаходи Любомира Романківа - перший маленький жорсткий диск, який компанія ІВМ випустила на ринок. "Ми з колегами знайшли спосіб записувати інформацію на магнітну голівку. Тоді вона була розміром з квасолину, ми працювали, щоб її зменшити. У результаті вона стала приблизно з людську волосину. Тепер ці голівки є у всіх комп'ютерах і ноутбуках", - згадує Романків.

За значні досягнення отримав медаль Перкіна — найвищу відзнаку Товариства хімічної промисловості США (1993), медаль Вітторіо де Нора від Електрохімічного товариства США (1994), відзнаку пам'яті Морріса Н.Лібмана від IEEE (1994), Винахідник Року за версією Асоціації прав інтелектуальної власності Східного Нью-Йорку (2000) і Винахідник Року (Асоціація права інтелектуальної власності Нью-Йорку, 2001 рік). Отримав 13 нагород за видатні винаходи та внесок від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення. Занесений до престижних видань «Хто є хто в науковому світі» та в «Хто є хто в Америці».

У березні 2012 року Любомир Романків введений до Зали національної слави США, є одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом), удостоєних такої честі.

Коли Любомиру Романківу кажуть, що щось неможливо зробити, він завжди відповідає: "Якщо ви не можете, то це за вас повинен зробити хтось інший".

Джерела інформації

  1. Березніцька І. «Вмикаєте комп’ютер, і мій винахід починає свою роботу» – Любомир Романків. Радіо Свобода. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/29378817.html (дата звернення: 19.07.2022).

  2. Котович Х. Любомир Романків: українець, винаходи якого сприяли появі сучасної комп’ютерної техніки | Журнал "АгроЕліта". "АгроЕліта" | Всеукраїнський аграрний журнал. URL: https://agroelita.info/lyubomyr-romankiv-ukrajinets-vynahody-yakoho-spryyaly-poyavi-suchasnoji-kompyuternoji-tehniky/ (дата звернення: 19.07.2022).

  3. Лазур В. «В Україні мене б вислали у Сибір чи розстріляли»: Любомир Романків про блискучу кар'єру в США та Apple. Радіо Свобода. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/lubomyr-romankiv-ibm-90-rokiv/31203042.html (дата звернення: 19.07.2022).

  4. Любомир Романків - українець, що творив сучасність. Герої України. URL: http://heroes.profi-forex.org/ua/romankov-ljubomir-t (дата звернення: 19.07.2022).

  5. Учасники проектів Вікімедіа. Любомир Романків – Вікіпедія. Вікіпедія. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Любомир_Романків (дата звернення: 19.07.2022).