Розробка простих програм обчислювального характеру

Тренуємося створювати прості програми, в яких потрібно обчислити значення за готовою формулою

Спочатку, перевіримо, як вам вдалось впоратися з домашнім завданням. Дайте відповіді на питання, наведені у тесті, але будьте дуже уважними: вам буде зараховано тільки ОДНУ спробу.

Тепер доповнимо нашу програму з обчислення об'єму прямокутного паралелепіпеда

Завдання 3

Створити програму для виведення об'єму і площі поверхні прямокутного паралелепіпеда за трьома його вимірами

Формулу об'єму прямокутного паралелепіпеда V=a∙b∙c ми вже повторили, залишилось пригадати, що площа його поверхні (це сума площ усіх його прямокутників-граней) обчислюється за формулою S=(ab+ac+bc)∙2 і можна складати програм. Не забудьте про необхідність внести до переліку змінних ще одну - для позначення площі.

Спробуйте написати програму самостійно, а потім перевірите, відкривши цей спойлер

a = float(input('Задайте довжину: '))

b = float(input('Задайте ширину: '))

c = float(input('Задайте висоту: '))

v = a*b*c #Знаки множення ОБОВ'ЯЗКОВІ!

s = (a*b+a*c+b*c)*2

print(v)

print(s)

І все б тут було добре, якби не відповідь:

На відміну від домашньої задачі ми обчислювали не один показник, а два. Значить, виводити довелось теж не один, а два результати. Питання: А ХТО З НИХ ХТО? 120 - це площа чи об'єм? Що таке 148 - об'єм чи площа? Для відповіді на ці питання доведеться дивитися в код програми, що ж виводилося першим! Але ж рядовий користувач, для якого ми напишемо програму, цього робити не буде! Більше того, він цього зробити навіть і НЕ ЗМОЖЕ, оскільки йому дадуть не код програми, а саму програму! Натомість, створити інтерфейс, дружній до користувача, з яким йому було б зручно й комфортно працювати - це якраз пряма задача програміста! Як же підписати виведені результати обчислень?

Для того, щоб вивести відповідь у форматі V=120, S=148, видозмінимо два останніх рядки програми:

6 print('V=',v)

7 print('S=',s)

Ми вже знаємо, що написане у одинарних лапках виводиться без змін, так, як воно і написане, а запис print(v) без лапок - це команда на виведення не самої літери v, а значення, якого набула змінна v.

Отже, комбінація цих двох способів призведе до того, що спочатку буде написано V=, а потім буде виведене значення змінної v. Аналогічно й зі змінною s.

Ще раз зверніть увагу на велику й малу літери. У лапках ми пишемо ВЕЛИКУ літеру V і ВЕЛИКУ літеру S, бо на уроках математики ми звикли позначати об'єм і площу саме так. Після коми ж пишемо v і s ТІЛЬКИ з малої літери, оскільки в програмі ми позначили об'єм і площу МАЛЕНЬКИМИ літерами.

От так уже значно краще!

Краще-то, воно, звісно, краще, от тільки що це там у відповідях за пробіли між знаком = і числами? До чого воно там? Чи можна цих пробілів позбутися?

Так, можна. Для цього потрібно просто виконати конвертацію чисел 120 і 148 у текстовий формат і записати їх не через кому, а через знак +

6 print('V='+str(v))

7 print('S='+str(s))

У відповіді можемо написати не математичний, а словесний вираз. Для цього рядки виведення треба переписати в такому вигляді:

6 print("Об'єм: ", str(v))

7 print('Площа поверхні: ', str(s))

Оскільки в українській мові слово "об'єм" потрібно писати з апострофом, який має такий же вигляд, як і одинарні лапки, то в цьому випадку слово "Об'єм" потрібно помістити не в одинарні, а в подвійні лапки інакше програма "думатиме", що після 'Об' текст елемент закінчився, а от написане після апострофа - 'єм: ' зовсім не сприймається, бо не зрозуміло, що це - знову текст (текст повинна обрамлювати ПАРА одинарних лапок, а у нас цих лапок ТРИ!) чи якісь змінні. Виникає помилка:

В принципі, щоб не заморочуватися з апострофом, ви можете завжди брати усі текстові елементи у подвійні лапки. Python вас "зрозуміє":

Спробуємо тепер застосувати набуті уміння до розв'язування наступної задачі.

Завдання 4

Створити програму для обчислення довжини кола і площі круга за відомим радіусом

Ще одна проста задача з математики, на цей раз за 6 клас. Для її розв'язання достатньо знати дві формули: довжини кола C=2пR і площі круга S=пR². Константа "пі", як відомо, дорівнює 3.14 (не забудьте, що це пишеться через крапку).

Відповідь традиційно під спойлером, а ви традиційно відкриваєте його тільки після того, як створите свою програму

r = float(input("Введіть радіус: ")) #Запитуємо радіус

c = 2*3.14*r #Обчислюємо довжину кола

s = 3.14*r**2 #Обчислюємо площу круга

print("Довжина кола:", c) #Виведення значення довжини кола

print("Площа круга:", s) #Виведення значення площі круга

Ну й наостанок. Часто буває потрібно в коді програми залишити якісь нотатки, прокоментувати якийсь фрагмент, щоб було зрозуміло іншому, хто читатиме цей код або ж і самому програмісту, який планує повернутися до вдосконалення своєї програми пізніше.

Коментарі - це текст, написаний звичайною людською мовою, який програма не повинна виконувати.

Якщо ваш коментар поміщається в один рядок, тоді перед ним потрібно поставити символ # і тоді він матиме такий вигляд:

#Це якийсь коментар

Якщо ж ваш коментар досить великий і не поміщається в один рядок:

'''...тоді такий довгий багаторядковий коментар з обох боків "обгортається" ТРЬОМА одинарними лапками. У цьому випадку інтерпретатор не сприйматиме усе, що буде розміщене між цими лапками як код і при інтерпретації та при виконанні коду просто пропускатиме його'''

За допомогою символів коментування можна також тимчасово зробити якусь частину коду невидимою для програми, що називається "закоментувати". Такі закоментовані рядки просто оминатимуться й виконуватимуться усі команди, окрім закоментованих.

ПІДСУМКИ

Отже, з цього уроку ви дізналися, що:

  • під час виведення повідомлень можна поєднувати текст і числові величини, записуючи їх у дужках після print через кому або через знак + але тоді числову величину потрібно конвертувати в текстовий формат за допомогою функції str();

  • якщо в тексті повідомлення міститься апостроф, тоді усе текстове повідомлення беруть у подвійні лапки;

  • позначаючи текстову величину, замість одинарних лапок можна використовувати подвійні;

  • коментар - це текст в коді програми, який містить певні пояснення щодо особливостей його роботи; однорядковий коментар починається з символа #, а багаторядковий береться з обох сторін в групу з трьох одинарних лапок;

  • якщо якийсь фрагмент коду тимчасово не потрібен, тоді його можна не видаляти з тексту програми, а просто "закоментувати", тоді цей код просто не буде виконуватися.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

Створіть програму для обчислення площі кільця, заданого своїми внутрішнім і зовнішнім радіусами. Відповідь подайте у вигляді "Площа кільця дорівнює (відповідь)". Файл .py надішліть на перевірку. Формула площі кільця - на малюнку.