Урок 7(13.04)

Тема: Історичний злам, який пройшов крізь долю людини і народу на межі XIX-XX століття. Дедлайн 16.04.20.


Шолом-Алейхем у своїх творах знайомить читачів із простими трудівниками, яких він поважав і цінував. Він майстерно створює образи «маленьких людей», які заробляють на прожиття тяжкою працею. Уособленням єврейського народу став образ Тев’є, трагічну історію життя якого письменник складав майже двадцять років.

«Писати правду з глибини душі, кров’ю серця, але – для радості», - пообіцяв майбутній письменник. Пропоную вам самим пересвідчитися в тому, чи дотримав він слова .

Історичні події, свідками яких став письменник, вплинули на життя і свідомість людей. Письменник розпочав роботу над твором «Тев’є - молочник» у 1894 році. Згодом цей твір стає своєрідним літописом життя і побуту звичайних людей. Пропоную звернутися до тексту і під час дослідження складати анкету твору.



· Складіть асоціативне гроно «Родина Тев’є»

Голда – дружина Тев’є, порядна жінка, поважає свого чоловіка, дбає про родину, померла після загибелі дочки Шпринці.

Цейтл – найстарша дочка, до якої сватався Лейзер-Волф, вдівець, м’ясник. Але вона обрала бідного Мотла-жилетника, кравця.

Годл – одружилася із Перчиком, бідним хлопцем, який говорив дивні речі проти багатіїв і на захист трудівників, врешті його ув’язнили.Годлвирішила поїхати за чоловіком до Сибіру.

Хава – пов’язала свою долю з православним писарем Федько, вона заперечувала поділ людей на євреїв і не-євреїв. Для Тев’є вона вважалася померлою, бо зрадила вірі.

Шпринця – закохалася в Арончика, порожні горішок, але мати з сином виїхали з Бойберика, а дівчина почала марніти. Одного дня її витягли з річки.

Бейлка – вийшла заміж за Педоцура, багатія, який соромився тестя. Тев’є змушений був їхати з Бойберика.


Тев’є мав гарну родину. Він пишається своїми доньками. Але кожен з героїв шукає своє щастя. Тев’є хвилюється через їхній вибір власного життєвого шляху, поважає і намагається зрозуміти чому вони зробили такий вибір. Він не скаржиться на долю.


Тев’є-молочник» – це повість Шолом-Алейхема. У повісті  є дев’ять своєрідних новел-монологів. Письменник писав іі протягом двадцяти років: перша новела вперше опублікована в 1894 р, а заключна вийшла у 1914 р.


Тев’є-молочник, або, як він називає себе в «листі» до автора (новела перша «Аз недостойний»), «пан Тевл, молочний єврей», – людина кінця XIX – початку XX століття. Життєрадісний, сильний, завзятий трудівник, який звик у поті чола заробляти хліб свій.


Уявлення Тев’є про життя глибоко патріархальні. Життя посилає йому одне випробування за іншим. Все нове вривається в його будинок через дочок, чиї погляди на життя рішуче відрізняються від поглядів батька. Дочки чинять інакше, ніж робили батьки і діди: поривають зі старим, йдуть назустріч новому. Вир нового життя часом просто незрозумілий, лякає. Тев’є, проте, знаходить в собі достатньо сил якщо не зрозуміти, то, принаймні, інстинктивно прийняти те, що відбувається на його очах.



«Тев’є-молочник» Шолом-Алейхема – повість соціальна, її образотворчий, художній ряд – трагікомічний. Трагікомізм, в свою чергу ,виникає з особливостей сприйняття автором навколишньої дійсності , з специфіки його таланту.

Повість рясніє цитатами зі Святого Письма і молитв. В оригіналі ці цитати Тев'є вимовляє на івриті - мові Біблії, Талмуда- сам переводить їх на ідиш , навмисно " змішуючи " прямий сенс , тлумачачи їх по-своєму . Кожен жарт, кожен афоризм Тев'є - це заперечення самої можливості того, що нещастя назавжди здатне стати володарем душі і долі нації.

Прочитайте другу і третю новелу "Химери", "Теперішні діти", та дайте відповіді на запитання:

1.Продовжіть приказку: "Найкращому коневі потрібен батіг, найрозумнішій людині...

2. З ким зустрівся у Єгупеці Тев'є?

3. Чим займався Мелахем-Мендл?

4.Скільки грошей віддав Тев'є Мелахем-Менделові?

5.Скільки сестер було в Мелахем-Мендла? І що з ними трапилося?

6. Чи заробив великі гроші Тев'є?

7.Чому Тев'є прийшов до Лайзеф-Волфа?

8.З ким хотів одружитися Лайзеф- Волф?

9. Кого кохала старша донька Тев'є Цейтл?

10. Чим займався Мотл?

11. Чому Тев'є був проти шлюбу Цейтл і Мотла?

12.На яку хитрість пішов Тев'є , щоб Цейтл не одружилася з Лайзеф-Волфом?

Відповіді запишіть у зошит, сфотографуйте, та надішліть на Вайбер або ел.пошту.