Урок 6(07.04)

Тема: Маркус Френк Зузак. "Крадійка книжок". Короткі відомості про митця . "Крадійка книжок" - роман про Другу світову війну. Історія життя дівчинки Лізель Мемінгер . Викриття згубного впливу нацизму у творі.

Образи "маленьких людей" , які опинилися в умовах фашистської системи .Ідеї людяності, добра , порятунку життя й культури. Книга , як символ збереження духовності в жорстокому світі . Форми оповіді. Дедлайн 14.05.20.

Маркус Франк Зузак народився 23 червня 1975 року в Сіднеї (Австралія). Його батьки були біженцями з післявоєнної Європи – маляр Гельмут Зузак емігрував з Австрії, а його дружина Ліза – з Германії. Маркус був найменшим із чотирьох дітей. Хоча в дитинстві йому дуже подобалась професія батька, хлопчик рано виявив здібності до літературної творчості: у 16 років він написав свій перший роман, публікації якого йому довелося чекати майже сім років. Після закінчення університету юнак деякий час працював учителем англійської мови у школі, де колись навчався сам. Дебютний роман МаркусаЗузака побачив світ у 1999 році. Однак тріумфом Зузака став роман «Книжкова злодюжка», який вийшов друком у 2005 році. В основі твору – спогади батьків письменника про своє воєнне дитинство: бомбардування Мюнхена, потоки євреїв, що прямували у Дахау, голод і загибель рідних. Книгу називали «вибухом свідомості» і «найнезвичайним романом нового часу», вона була нагороджена різноманітними преміями. У 2013 році на основі роману був знятий фільм.

Зараз МаркусЗузак разом з родиною (дружиною і двома дітьми) проживає у Сіднеї. У вільний час любить займатися серфінгом і дивитися фільми.


“Крадійка книжок” аналіз твору

Автор – Маркус Зузак Рік написання – 2005 Жанр – роман

Тема твору – зображення подій Другої світової війни; знедоленого воєнного

дитинства, фізичних і духовних страждань

Проблематика твору “Крадійка книжок”: книга і слово в житті людини, суспільства; ідеологія фашизму і нацизму, що нівечить душу; Голокост, дегероїзація війни, загальнолюдська солідарність; духовне зростання особистості і сенс життя, Художній час і простір твору: Події роману розгортаються у нацистській Німеччині, починаючи з січня 1939 року, коли Лізель Мемінгер виповнюється 9 років, і закінчуються смертю головної героїні в глибокій старості в Австралії. Сюжетний ланцюжок: Дорогою до Молькінга помирає молодший братик Лізель – дівчинка прибуває до Молькінга – життя в сім’ї Хуберманів – знайомство з Руді Штайнером – проблеми з читанням – Ганс Хуберман навчає Лізель читати – дівчинка починає красти книги – знайомство з Максом – хвороба Макса – книга Макса – діти розкладають шматки хліба на шляху, де проходитиме колона євреїв – Макс змушений тікати – Ганса мобілізують до армії – поранення Ганса – Ганс повертається – бомбардування Молькінга, загибель Небесної вулиці – зустріч Лізель зі Смертю. «Крадійка книжок» головні герої Смерть (як оповідача) Лізель Мемінгер подружжя Хуберманів, Макс Ванденбург, Руді Штайнер, Ільза Герман. «Книжковий злодій» композиція Твір побудований незвичайним чином – розповідь ведеться від імені Смерті, яка у автора є чоловіком. Смерть є досить розпливчастий образ, проте її присутність в романі відіграє важливу роль. Смерть розповідає про свою нелегку роботу і часто дає свої власні коментарі з приводу того, що відбувається в книзі. Роман розділений на десять частин, кожна з яких має власну назву. Заключна, десята частина, називається так само, як і сама книга – «Книжковий злодій».




“Крадійка книжок” характеристика героїв

Лізель Мемінгер характеристика Головною героїнею книги є дев’ятирічна дівчинка Лізель Мемінгер. У неї нелегка доля: її батько, невідомим чином пов’язаний з комуністами, безвісти пропав, а мати не має можливості доглядати за дівчинкою та її братом, вона вирішує віддати дітей на виховання названим батькам, тим самим рятуючи їх від переслідування нацистської влади. По дорозі до нового будинку брат Лізель вмирає на очах у дівчинки, залишаючи тяжке враження на все життя. Брата Лізель ховають на кладовищі, де дівчинка і підбирає свою першу в житті книгу — «Посібник гробаря». У неї світле волосся, а очі карі. Її виховують названі батьки: Ганс та Роза Губерманни. Лізель – це “книжкова злодюжка”, саме про неї йдеться у назві, тому що Лізель зачарована силою слова. Лізель викрала книги у гробаря, у багаття та у дружини мера Ілзи Герман.

Книга закінчується трагічно — вночі на Небесну вулицю були скинуті бомби й в живих залишається лише одна Лізель, яка в ту ніч сиділа в підвалі, де заснула, коли записувала свою історію. Лізель було 15 років, її забрав до себе мер з дружиною. Потім з війни повертається батько Руді Штайнера Алекс, який відкрив ательє і Лізель часто йому там допомагає. Там же її знаходить Макс, який повернувся зі звільненого концтабору. В епілозі Лізель вже літня жінка, яка живе в Австралії в Сіднеї. Туди ж до неї навідується Смерть, і показує, що знайшла її книгу. Перш ніж забрати Лізель Смерть ділиться своєю таємницю: «Мене переслідують люди».

Ганс Хуберманн характеристика Це прийомний батько Лізель. Ганс – колишній німецький солдат під час Першої світової війни, акордеоніст та художник. Він розвиває тісні і люблячі стосунки з Лізель і стає для неї джерелом сили та підтримки. Він, як і Лізель, не має великого досвіду читання. Вони допомагають один одному читати і записувати всі слова, які вони вивчають, на стіні в підвалі. Він допомагає Максу, бо батько Макса врятував Ганса в Першій світовій війні.

Роза Хуберманн характеристика Роза – прийомна матір Лізель. Роза зустрічає дівчинку не надто привітно, але Лізель незабаром звикає до тутешньої манери спілкування і зближується з названою матір’ю, зрозумівши внутрішню доброту Рози, приховану під нальотом брутальності. У Рози каштаново-сіре щільно зачесане волосся, часто зав’язане в пучок, і «хлоровані» очі. Незважаючи на вдачу, вона є люблячою дружиною Ганса і матір’ю Лізель. Щоб заробити гроші для родини, вона пере та прасує білизну для п’яти заможніших домочадців у місті Молчінг. Коли її познайомили з Максом, читач бачить її м’яку сторону.

Руді Штайнер характеристика Сусід Лізель, Руді, має кістляві ноги, блакитні очі, волосся лимонного кольору та схильність до того, щоб потрапити в неприємні ситуації. Незважаючи на вигляд архетипного німця, він безпосередньо не підтримує нацистів. Як член родини з шістьма дітьми, Руді часто голодує. Руді не дають спокою лаври великого спринтера Джессі Овенса, темношкірого атлета, який розбив теорії нацистів про перевагу білої раси, завоювавши чотири золоті медалі на Берлінській олімпіаді. Але про свого кумира він, зі зрозумілих причин, може розповісти тільки Лізель. Друзі разом ходять до школи, грають у футбол, крадуть їжу від голоду — всі події свого життя вони переживають разом. Руді знають по всій околиці через “інцидент Джессі Оуенса”, коли він на одну ніч пофарбувався вугіллям і пробіг 100м на місцевому спортивному полі. Він обдарований академічно та атлетично, що привертає увагу чиновників нацистської партії, що призводить до спроб вербування. Руді стає найкращим другом Лізель і закохується в неї.

Макс Ванденбург характеристика Макс Ванденбург, єврей-втікач, який укривається від нацистського режиму в підвалі Губерманів. Батько Макса врятував Гансу Губерманну життя під час Першої світової війни й той вважає за потрібне повернути борг загиблому товаришеві, рятуючи його сина. У нього карі, перовидне волосся та болотисті карі очі. Макс і Лізель зближуються, не помічаючи того. Поступово вони стають друзями, і Макс дарує Лізель книгу, що складається з його власних малюнків і написів. За іронією долі, Макс написав її, зафарбувавши сторінки книги Адольфа Гітлера «Моя боротьба». Між Максом і Лізель встановлюється духовний зв’язок, вони прив’язуються один до одного на все життя. 1942 року єврей все ж покидає будинок на Небесній вулиці, коли виникає загроза його виявлення. Через якийсь час його ловлять і відправляють в концентраційний табір недалеко від Мюнхена.

Ільза Герман характеристика Дружина мера міста Молхінг, в якому працює Роза Губерман. Вона впала в депресію після смерті єдиного сина у Великій війні. Ільза дозволяє Лізель відвідувати, читати та красти книги в особистій бібліотеці. Вона також дає Лізель маленьку чорну книгу, чим змушує Лізель написати власну історію «Крадійка книг».

Паула Мемінґер характеристика Рідна матір Лізель згадується в оповіданні лише кілька разів. Батька Лізеля забрали нацисти до початку роману, тому що він був комуністом, і це та причина, по якій Паула Мемінгер віддала дітей у прийомну родину. Це був єдиний спосіб врятувати їх від нацистських переслідувань. Деякий час Лізель пише листи матері, думаючи, що є ймовірність, що вона ще жива. Як і батько Лізеля, мати Лізеля помирає, але зрештою Лізель розуміє, що її мати віддала її для захисту.

Смерть характеристика Смерть, колекціонер душ. Саме смерть розповідає історію молодої дівчини, яка жила в жахливі часи нацистської Німеччини та Другої світової війни. Смерть наполягає на тому, що вона “напевно може бути веселою”, навіть привітною, але також вважає, що це, звичайно, не може бути приємним. І іноді Смерть «змушена» діяти в співчутті з людською історією.






Прочитати скорочено твір"Крадійка книжок", дати відповіді на запитання:

  1. Сучасна література - це література постмодеонізму чи ні? Відповідь аргументуйте.

  2. Чи доцільно перечувати твори, якщо існують їхні екранізації? Обгрунтуйте відповідь.

  3. Як ми дізнаємося про Лізель?

  4. Що трапилося з братом Лізель, Вернером? Як ця подія вплинула на дівчинку?

  5. Якою була родина Губерманнів? Як нові батьки поставилися до Лізель?

  6. Як Лізель навчилася читати? Хто їй у цьому допоміг?

  7. Кого з героїв твору можна вважати "маленькою людиною" ? Обгрунтуйте відповідь.

  8. Що поєднувало Руді та Лізель?

  9. Складіть сенкан на одну з тем:

"Життя" , "Смерть", "Нацизм", "Людина"

Підготуйтеся до написання контрольного твору на пройдену тему:

Таїр Халілов " До останнього подиху"

Джон Майкл Грін "Провина зірок"

Олександр Купрін "Олеся"

Маркус Зузак " Крадійка книжок"