Урок 7(15.04)

Тема : Р.Дал. Любов до дітей, яка надихала автора на написання фантастичних казок. Дедлайн 17.04.20.

З дитинства ви знайомі з казками. Це і народні казки, і авторські ( літературні). Дітям багатьох поколінь відомі казки Шарля Перро та Ганса Кристіана Андерсена, Олександра Пушкіна і Редьярда Кіплінга. Такі твори називають класичними, а авторів - класиками.

У наш час теж народжуються казки. Нині казки народжуються в сучасному світі телебачення, Інтернету, реактивних літаків і швидкісних автомобілів. Події в новітніх казкових творах відбуваються не в царських палатах і дрімучих лісах, а в нашому часі й близькому для нас просторі. У них діють не принци і принцеси, а звичайні герої з притаманними їм рисами нашого покоління. Але казка все одно залишається казкою, бо в ній, як і раніше, панує атмосфера чарівності й триває боротьба між багатством і бідністю, добром і злом, любов'ю і ненавистю. Як і в класичних казкових творах, сучасні герої випробовуються на духовну стійкість, з ними відбуваються всілякі перетворення, але тільки той, хто гідно витримав випробування, залишився собою й виявив людські чесноти, перемагає й винагороджується. Чарівний світ сучасної казки допомагає нам краще пізнати світ, у якому ми живемо, і самих себе, людей XXI ст. Отже, яка ж вона, казка нашої епохи? Які риси класичної казки вона ввібрала в себе і які нові ознаки в ній з’явилися з часом? Дати відповідь на ці запитання нам допоможе сучасний письменник РоальдДал.


РоальдДал - письменник, блискучий новеліст і казкар, не менш талановитий авіатор часів Другої світової війни. Коли його, відомого англійського письменника, володаря численних премій та нагород, визнаного сценариста запитували, коли і як він почав писати і чим приваблює читачів його творчість, він посміхався і відповідав трохи здивовано: «Спочатку був аркуш паперу, олівець і трошки вільного часу. А чому читачам подобається?! Ну, знаєте, я пишу тільки про те, що дуже цікаво, чи про те, що може розсмішити». А на запитання «Ким ви мріяли стати у дитинстві?» - відповідав лаконічно: «Письменником - не мріяв ... »

РоальдДал народився 13 вересня 1916 року в місті Лландаффі, у Південному Уельсі ( Велика Британія) у норвезькій сім’ї. Батьки назвали хлопчика на честь норвезького мандрівника Роальда Амундсена., котрий здійснив подорожі на Південний і Північний полюси. Батькам хотілося, щоб їхній син також відкрив невідоме, і вони не помилилися. РоальдДал відкрив нові шляхи в галузі художньої літератури, вважається одним із визначних митців сучасності.

Літературне кредо письменника : «Я пишу тільки про те, що захвачує дух чи смішить. Діти знають, що я на їхньому боці» ( РоальдДал

Сім'я Далів переїхала з Норвегії 1880 року, після чого оселилася у Кардіффі. Хоча родина переїхала в Англію задовго до народження Роальда, проте в ній спілкувалися норвезькою мовою, читали книги норвезьких авторів, дотримувалися національних звичаїв. Вони були щасливою повною сім'єю, аж до 1920 року. Роальду виповнилося чотири роки, коли не стало його семирічної сестри Астрі, а за потім і батька. Мати Роальда вирішила не повертатися у Норвегію до родичів, залишитись в Англії - чоловік завжди бажав, щоб діти отримали класичну британську освіту.

Маленький Роальд не поділяв батькового захоплення англійською системою освіти та вже в перші роки навчання змінив кілька шкіл. Однією з них був пансіонат Святого Петра для хлопчиків, під час навчання у якому Роальд був доволі далеко від своїх рідних і, щоб не померти від нудьги й туги, щодня писав мамі довгі листи. Його любили однокласники, вчителі були ним задоволені, частенько називали гордістю школи: Дал був міцним і високим хлопцем (його зріст був 1,98 м), чудовим атлетом, капітаном футбольної команди,

захоплювався фотографією, устигав і вчитися, і працювати на шоколадній фабриці, що й послужило йому матеріалом для написання повісті «Чарлі й шоколадна фабрика». Але школу Роальд не любив. Утім, середню освіту Дал все ж таки отримав у школі «Рептоне» в містечку Дербішир.

Завершивши навчання у школі, Роальд вирішив не вступати до університету. Натомість 1934 року він пішов працювати в компанію Shell і у 20 років поїхав у Танзанію. Там, в Африці, він дізнається про початок Другої світової війни та, не розмірковуючи, ухвалює рішення вступити до Королівських військово-повітряних

військ. Навчальний корпус розташувався в Кенії, а техніку польотів новачки відшліфовували в Іраку, неподалік від Багдада. Під час одного з польотів над пустелею пілот-офіцер Дал мало не загинув. У госпіталі в Олександрії лікар запевняв Роальда, що літати він вже ніколи не зможе. Однак п'ять місяців потому, у лютому

1941 року, Дал зробив справжній бойовий виліт.

Почав писати Роальд 1942-го. У першому творі, «Шматок торта», йшлося саме про аварію в Єгипті, проте видавець наполіг на зміні назви, і повість вийшла друком під назвою «Падіння в Лівії ». «Мені заплатили 900 доларів і дали перепустку в літературу»,- жартував Дал.

Письменник створив 17 книг для дітей. Писав автор книги в першу чергу для своїх дітей. Він говорив: «Якби я не мав власних дітей, я б ніколи не писав дитячих книжок»

Він був одружений з Патрісією Ніл. Патрісія Ніл була відомою голлівудською акторкою і здобула «Оскара» за головну роль у фільмі «Джерело». У них було п’ятеро дітей ( одна донька померла у віці семи років).

Як батько великого сімейства, Роальд багато писав для дітей. Вечорами, перед сном, він завжди приходив до своїх дітей та розповідав їм вигадані і написані ним історії та казки. За свої прекрасні містичні оповідання він був відмічений, як кращий автор містичного жанру 1980 року.

У США Роальд познайомився з Уолтом Діснеєм і показав йому свою першу книгу «Гремліни». Ця історія дуже сподобалась великому Діснею, він навіть хотів знімати фільм.

Повісті для дітей: «Гремліни» ( 1943), «Джеймс і гігантський персик» ( 1962), «Чарлі і шоколадна фабрика» ( 1964), «Чудесний містер Фокс» ( 1970), «Величезний крокодил» ( 1978), «Матильда» ( 1988 )

Правду кажучи, Дал написав свою першу дитячу історію («Джеймс і гігантський персик», 1966) для власних малюків і не збирався її публікувати. Однак родина письменника вмовила його змінити своє рішення, і світова громадськість щиро їм удячна за це.

За сюжетом повісті «Чарлі й шоколадна фабрика » 2005 року був знятий дитячий художній фільм, і діти - вже онуки читачів першого видання - переглядали його із захопленням. І знову журналісти намагалися дізнатися в автора: у чому секрет популярності книги, що такого особливого в ній, в її головному героєві, звичайній дитині, далеко не ідеальній? «Все просто: я завжди на боці дітей, і вони знають про це», - пояснював письменник.

Вже в 50-их роках письменник переїхав до Нью – Йорка, де обертався у колі зірок та знаменитостей. Саме тоді він розпочав писати кіносценарії. За його сценаріями було знято близько 20 фільмів. Серед них - «Живеш тільки двічі» - фільм про Джеймса Бонда. Роальд працював з такими відомими кіносценаристами, як Альфред Хічкок та КвентінТарантіно. За свою збірку оповідань «Поцілунок» він отримав престижну премію Едгара По.

У 1990 році у Роальда Дала виявили анемію. У цьому ж році, в Оксфорді, він помер. Його поховали біля Вестмінстерського абатства по обряду вікінгів, з улюбленими предметами: більярдним києм, пляшкою бургундського, шоколадними цукерками та олівцями. День народження письменника, 13 вересня, відзначається у всьому світі як день Дала.

РоальдДал займався благодійністю. Письменник допомагав тяжкохворим дітям. Благодійний фонд Р.Дала продовжує свою роботу і після смерті письменника. Фонд надає всіляку підтримку тяжкохворим дітям, а також фінансує важливі наукові дослідження , які допоможуть дітям боротися з недугами. Десята частина від всіх гонорарів за книги Р.Даля, що видавалися, видаються і будуть видаватися, іде на поповнення фонду.

У селищі Великий Міссенден (графство Бакінгемшир, Велика Британія), де Р. Дал жив і творив майже тридцять років, створено незвичайний музей. Крім будинку, де зібрано книжки, фільми, малюнки до творів письменника, для відвідувачів відкрито великий сад із персиковими деревами, тунелями, золотими рибками в басейні. У Музеї Р. Дала відвідувачам дозволяється не лише роздивлятися експонати, але й грати, малювати, перевдягатися, бешкетувати. Тут грають у ті ігри, які письменник придумував для дітей.

2003 року було складено рейтинг «200 кращих книг за версією ВВС». У цей список увійшло 9 книг Роальда Дала. До речі, сюди ввійшли твори для дітей. РоальдДал був непересічною особистістю, і йому дійсно було про що розповісти людям.


Прочитайте 6, 7, 8, 9, та 10 сторінки , та дайте відповіді на запитання:

1.Коротко опишіть містера Вонка.

2. Як зустрічав дітей містер Вонка?

3. Де знаходилися найважливіші цехи фабрики?

4. Коротко опишіть шоколадну фабрику. Чи спдобалась вона вам? Чому?

5.Як називалися крихітні люди, що працювали на фабриці?

6.З якої країни містер Вонка привіз маленьких людей?

7.Хто перший з дітей покинув фабрику? Чому?

8. Для кого містер Вонка винайшов "вічні барбариски" ?

9. Що трапилося з Віолетою після того, як вона пожувала фантастичну жуйку?

10.Чи дозволив містер Вонка жувати фантастичну жуйку Віолеті? Чому?

Відповіді запишіть у зошит, сфотографуйте, та надішліть на Вайбер або ел.пошту.