Урок 10(27.04)

Тема: Михайло Опанасович Булгаков . Цікаві факти з біографії письменника. "Собаче серце." Дедлайн 30.04.20.

Популярність Михайла Опанасовича Булгакова сама по собі є цікавим феноменом. В СРСР його п’єси насилу проходили цензуру, а романи довго не друкувалися. Після розвалу Радянського Союзу письменника посмертно таврували за “лакейство” і п’єсу “Батум” про Сталіна. В сучасній Україні його намагаються представити “українофобом”, у Росії до Булгакова теж є свої претензії. При цьому його книги залишаються популярними і читаються серед людей різного віку та професій. В цьому році ми відзначаємо одразу дві дати. По-перше, 125 років виповнилося з дня народження Булгакова, а по-друге – рівно 50 років тому, через чверть століття після смерті письменника, був вперше надрукований його ключовий роман “Майстер і Маргарита”, знайомий зараз кожному школяреві. Як писав про Булгакова знайомий з ним в юності Валентин Катаєв:

“Синьоокий (Булгаков – прим. автора) ж, навпаки, був дуже консервативний, глибоко поважав всі визнані дореволюційні авторитети, терпіти не міг Командора (Володимира Маяковського – прим. автора), Мейєрхольда і Татліна і ніколи не дозволяв собі, як любив висловлюватися Ключик (Юрій Олеша – прим. автора), “коливати світові струни”… Він любив повчати – в ньому було закладено щось повчальне. Складалося таке враження, що лише одному йому відкриті вищі істини не тільки мистецтва, а й взагалі людського життя. Він належав до того досить поширеного типу людей, які ніколи і ні в чому не сумнівається, які живуть по непорушним, раз і назавжди встановленим правилам. Його моральний кодекс беззастережно включав в себе всі заповіді Старого і Нового заповітів. Згодом виявилося, що все це було лише захисною маскою потай дуже честолюбного, влюбливого і легковразливого художника, в душі якого вирували незримі пристрасті.”

Образ Булгакова дійсно сильно відрізнявся від інших письменників і поетів тієї епохи. Він не цілком прийняв революцію 1917 року, симпатизував Білому руху, хоча борцем не був. Але при цьому Михайло Опанасович вважав себе саме дореволюційним інтелігентом, який всі свої страхи і пристрасті повинен тримати в стінах свого будинку, а ще краще – в собі.

З молодими радянськими літераторами Булгаков в цілому дружив, хоча і не втомлювався їх повчати і підколювати. Над деякими він відверто сміявся. У тому ж “Майстрі і Маргариті” під личиною молодого поета Івана Бездомного складно не впізнати Дем’яна Бєдного,

В цілому зі спогадів сучасників вимальовується образ людини, яка була не цілком співзвучна епосі, в якій їй довелося жити. Михайло Булгаков намагався бути класичним інтелектуалом під час тотальних революційних суспільних перетворень. Звідси і консервативний погляд на багато речей, яким було наповнене життя письменника і частина його романів.

При цьому, Катаєв згадує Михайла Опанасовича як людини веселу, яка ніколи не відмовлялась провести час з друзями за келихом вина. У важкі часи, їм доводилося навіть ходити грати в рулетку, щоб вистачило на випивку до вечері.


Щодо смерті Михайла Булгакова ходило чимало чуток і домислів. Стверджувалося навіть, що його отруїли за наказом Сталіна. Мовляв, заарештовувати та розстрілювати тиран його не хотів, тому й наказав вбити тихо і непомітно.

Новітні дослідження, які в цьому році провела міжнародна група вчених на чолі з професором П’єром Джіоржіо Рігетті, фактично, спростувала це твердження.

Дослідники вивчили рукопис “Майстра і Маргарити” на предмет присутності на його сторінках залишків біологічного матеріалу та хімічних елементів. По-перше, знайшли морфій, який Булгаков приймав від болю ще з 1924 року. А по-друге – сліди білкових маркерів хвороби нирок, від якої страждав письменник, і яка, судячи з усього, і стала причиною його смерті.



17 цікавих фактів про Булгакова

  1. Булгаков був не тільки письменником і драматургом, але також актором і театральним режисером.

  2. У батьків Булгакова було семеро дітей, старшим з яких був Михайло.

  3. Батько майбутнього письменника, Афанасій Булгаков, був російським богословом та істориком церкви.

  4. Булгаков був дипломованим лікарем. Він навіть подавав прохання служити лікарем на флоті, однак маючи ниркову недостатність не зміг пройти медкомісію.

  5. Цікавий факт, що Михайло Булгаков зовсім не вмів розпоряджатися сімейним бюджетом. Навіть коли у нього залишалися останні гроші, він міг витратити їх на поїздку на таксі. Подібна легковажність нерідко призводило до того, що прикраси його дружини часто опинялися в ломбарді.

  6. Коли під час Першої світової війни (1914-1918) Булгаков працював хірургом,п ристрастився до вживання морфію.

  7. На рукописах роману «Майстер і Маргарита» були виявлені сліди морфію, які збереглися через 45 років після смерті Булгакова.

  8. Чи знаєте ви, що прототипом професора Преображенського з «Собачого серця» був його дядько? Він був чудовим лікарем-гінекологом, мав чудову практику в Москві.

  9. У 1936 р. співробітники радянських спецслужб нагрянули до Булгакову з обшуком. В результаті їм вдалося виявити рукопис «Собачого серця» та щоденник письменника. Через кілька років щоденник був повернутий йому назад, після чого літератор негайно спалив його в огні. На щастя, до наших днів збереглася копія щоденника, знята на Луб’янці.

  10. П’єса драматурга «Дні Турбіних» ставилася з успіхом протягом 15 років. Спектакль кілька разів хотіли вилучити з репертуару, але Сталін особисто вимагав не робити цього, оскільки він йому дуже подобався. Кажуть, що Сталін десятки разів із задоволенням дивився цю постановку.

  11. Цікавий факт, що за словами Булгакова протягом 10 років у радянських виданнях вийшло 298 розгромних рецензій його творів і тільки 3 позитивних. Серед критиків був і Володимир Маяковський.

  12. У 1930 р. Булгаков перебував у скрутному становищі. Його твори не допускалися до друку, а п’єси забороняли ставити на сцені. В результаті він попросив у керівництва країни або залишити СРСР, або отримати можливість для нормальної роботи. Незабаром йому зателефонував особисто товариш Сталін, порадивши Михайлу Опанасовичу влаштуватися

у МХАТ.

  1. Булгаков тричі вступав у шлюб, однак жодної дитини у нього так і не народилося.

  2. Виявляється, книга «Майстер і Маргарита» ставилася до розряду незавершених творів Булгакова. Редагуванням і зведенням докупи чорнових нарисів після смерті письменника займалася його вдова Олена Сергіївна.

  3. У Булгакова була велика колекція квитків на концерти та вистави, на яких він зміг побувати.

  4. Цікавий факт, що спочатку ні Майстра, ні Маргарити в початковому варіанті роману не було. Ці персонажі з’являлися тільки через 10 років роботи над книгою.

  5. На могилі Булгакова знаходиться надгробний камінь, що колись лежав на могилі Миколи Гоголя.



Прочитати 1 , 2, 3, 4, 5 сторінки твору , дати відповіді на запитання:

1.Яким постає на початку твору пес? Як до нього відносяться люди?

2.Чому пес вирішив , що перед ним громадянин, а не товариш?

3.Яке прізвище дав лікар псу?

4.Що забороняв їсти Зіні лікар Преображенський?

5.З якою метою до лікаря прийшов Швондєр, і інші управляючі будинком?

6. Скільки кімнат займав лікар Преображенський?

7.Хто такий Борменталь?

8.Що відбувалося з пацієнтами , яких заставляли читати газету "Правда"?

9.Як поводив себе Шарік до операції? Наведіть приклади з тексту.

10.Що вважав прямим ділом революціонерів Преображенський?



Відповіді запишіть у зошит, сфотографуйте , та надішліть на Вайбер або ел пошту.